World Wide Web slavi 25. rođendan
"Personalni računar je promijenio naš način rada a internet je iz osnova promijenio niz sektora", ističe Majkl Megvajer, analitičar u istraživačkoj agenciji Gartner
Globalni sistem međusobno povezanih kompjuterskih mreža, poznat kao internet, prije 25 godina bio je sasvim drugačiji nego što je danas, a zahvaljujući zamisli koju je razradio tada nepoznati informatičar Tim Berners-Li, internet servisu World Wide Webu, danas je svjetski fenomen koji je promijenio živote milijarda ljudi.
Britanac Berners-Li radio je u laboratoriji CERN-a, Evropske organizacije za nuklearna istraživanja, kad je smislio način kako pomoću hiperteksta na jednostavan način pristupiti računarskim dokumentima koji su međusobno povezani. To je opisao u radu objavljenom 12. marta 1989. koji se smatra danom rođenja World Wide Weba. Njegova ideja omogućila je razvoj interneta kakvim ga danas poznajemo.
Ali zamisao je bila toliko odvažna da je malo nedostajalo da se ne ostvari.
"Tim Berners-Li je došao niotkud, niko od njega nije tražio taj sistem upravljanja dokumenata", rekao je Mark Veber, autor i konzervator programa o istoriji interneta u Muzeju istorije informatike u Mauntain Viewu u Kaliforniji, dodajući da su ga kolege u početku "potpuno ignorisale", prenosi agencije AFP.
U početku je internet imao suparnike poput, na primjer, CompuServea i Minitela. Ali oni nisu bili besplatni, a sistem koji je zamislio Berners-Li omogućio je besplatno objavljivanje sadržaja na računarima priključenim na mrežu, ističe Veber.
"Personalni računar je promijenio naš način rada a internet je iz osnova promijenio niz sektora", ističe Majkl Megvajer, analitičar u istraživačkoj agenciji Gartner.
Internetom se danas služe milijarde ljudi širom svijeta, a izum World Wide Weba snažno je uticao na brojna područja života i zauvijek promijenio ljudsko društvo.
( Vijesti online )