Venecuela: Nastavljeni protesti, 18 mrtvih
Najmanje 41 demonstrant, među kojima je i osam stranaca, uhapšeno je tokom najnovijih protesta u Karakasu
Nekoliko stotina demonstranata u Venecueli bacalo je kamenice i Molotovljeve koktele na snage bezbjednosti koje su pokušale da ih rastjeraju suzavcem, dok se broj poginulih u tronedjeljnim uličnim sukobima popeo na 18.
Najmanje 41 demonstrant, među kojima je i osam stranaca, uhapšeno je tokom najnovijih protesta u Karakasu, javila je državna televizija, a predsjednik bogate opštine Ćakao je izjavio da je pucano najmanje na dva civila, dok je jedan zadobio posjekotine i modrice.
Budući da se ne nazire pomak u političkoj krizi, u kojoj se nalazi ova naftom bogata zemlja, SAD su apelovale na predsjednika Nikolasa Madura da razgovara sa demonstrantima i okonča nasilje.
"Oni moraju uspostaviti dijalog, razgovarati i riješiti probleme", rekao je američki državni sekretar Džon Keri, apelujući da se prekinu "hapšenja i nasilje na ulicama".
Maduro kaže da su protesti, koji su počeli 4. februara, pokušaj "državnog puča" uz podršku Vašingtona.
On tvrdi da su se radikalni opozicioni lideri pridružili studentima gnijevnim zbog visoke inflacije i nestašice životnih namirnica u zavjeri čiji je cilj svrgavanje njegove vlade formirane prije skoro godinu dana.
Policija je bacila suzavac i upotrijebila vodene topove da bi rastjerala demonstrante, od kojih su mnogi nosili maske na licu, nakon što su postavili barikade oko Altamire (deo Karakasa) i počeli da bacaju Molotovljeve koktele na pripadnike snaga bezbjednosti.
Maduro je rekao da je nekoliko pripadnika Bolivijske nacionalne garde napadnuto iz zasjede vatrenim oružjem dok su uklanjali šut sa ulica ekonomske prijestonice Valensije. Jedan od njih je pogođen vatrenim oružjem u oko i podlegao je povredama, dok je drugi dva puta pogođen u nogu.
"Cilj svega ovoga je provociranje snaga bezbjednosti", kazao je Maduro u predsjedničkoj palati Miraflores, gdje razgovara sa predstavnicima različitih političkih i društvenih sektora.
"Pravda mora pobijediti neumoljive ubice i one koji prave paravojne grupe... da bi se krili iza navodnih protesta i izazvali građanski rat", dodao je on, prenio je AfP.
Organizator protesta Alfredo Romero, predsjednik Venecuelanskog krivičnog foruma, izjavio je da su ombudsmanu prijavljena 33 slučaja "okrutnog i nehumanog tretmana ili torture".
Jedan od njih odnosi se na navodno silovanje puškom mladića koga je uhapsila Nacionalna garda.
Venecuelanska vlada je saopštila da istražuje 27 slučajeva kršenja ljudskih prava, ne navodeći detalje.
Neki ljudi su stradali u sukobima sa policijom, dok su druge vatrenim oružjem usmrtili neidentifikovani naoružani napadači koje demonstranti optužuju da su vladini agenti.
Međutim, vlasti su demantovale bilo kakvu umiješanost u ta ubistva.
Glavni državni tužilac Luisa Ortega Dijas izjavila je da je od početka protesta privedeno 1.044 ljudi, od kojih su 72 i dalje iza rešetaka.
Američki Kongres je osudio nasilje nad demonstrantima, rekavši da nema opravdanja za to. Kongres je uputio apel da se dijalogom okonča kriza i tražio je od predsednika Baraka Obame da uvede sankcije onima koji su odgovorni za obračun sa demonstrantima.
( Tanjug )