Vlada: Visokoškolci imaju nerealne zahtjeve
"Velika je regionalna disproporcija između ponude i tražnje, a postojalo je i nezadovoljstvo korisnika sa poslodavcima koje su sami birali"
Tokom sprovođenja Programa za stručno osposobljavanje evidentirani su izazovi, pa je jedan broj poslodavaca odustao nakon dodjeljivanja korisnika, velika je regionalna disproporcija između ponude i tražnje, a postojalo je i nezadovoljstvo korisnika sa poslodavcima koje su sami birali.
To piše u Izvještaju o realizaciji tog programa, koji je juče usvojila Vlada.
“Često su velika očekivanja i nerealni zahtjevi od strane visokoškolaca, a izazov je i to što ne postoje kaznene odredbe za neodgovorno ponašanje poslodavaca i korisnika, naročito u fazama prije početka stručnog osposobljavanja”, piše u izvještaju.
Kao izazov navode i potrebu jasnog definisanja upisne politike, u skladu sa potrebama tržišta rada.
Najviše korisnika programa završilo je ekonomiju, menadžment i pravo, dok je najveća potražnja bila za ekonomijom, pravnim naukama i engleskim jezikom. Međutim, programom su poslodavci tražili više zanimanja za koja nije bilo adekvatno obrazovanih kandidata. Takva su računovodstvo i berzansko poslovanje, fizičko vaspitanje djece, nauka o obrazovanju, hidrotehnika, ratarstvo i gastonomija.
Nakon sprovedene prve i druge faze povezivanja u Programu za stručno osposobljavanje, šansu za to dobilo je 3.744 visokoškolaca, dok je i dalje ostalo 2.056 ponuđenih slobodnih mjesta i 633 visokoškolaca koji nijesu dobili željenog poslodavca. "Ključni razlozi za nemogućnost povezivanja svih preostalih poslodavaca i korisnika bila je razlika u ponudi i tražnji, regionalna neujednačenost, kao i činjenica da su poslodavcima kod kojih su željeli da obave stručno osposobljavanje dodijeljeni korisnici sa većom prosječnom ocjenom na osnovnim studijima", piše u dokumentu.
Najmlađi korisnik Programa za II generaciju ima 21 godinu, a najstari 59, piše u izvještaju. Najmlađi korisnik je Žana Novović, a najstariji Milenko Sekulić.
( Dražen Đurašković )