Tabloid u Ugandi objavio "top listu" homoseksualaca

Neki među "top homoseksualcima" se, međutim, nisu javno izjasnili kao takvi...

97 pregleda5 komentar(a)
LGBT, gej par, Foto: Shutterstock
25.02.2014. 17:25h

Jedan tabloid u Ugandi objavio je danas listu "200 najistaknutnijih homoseksualaca", samo dan nakon što je predsjednik te zemlje stavio na snagu strogi zakon protiv gej populacije. Tabloid "Red peper" (Red Pepper) objavio je imena i neke fotografije navodnih homoseksualaca na prvoj strani, u tekstu pod naslovom: "Razotkriveni!", prenio je AP. Na listi se nalaze imena istaknutih gej aktivista iz Ugande kao što je Pepe Džulijan Onzijema, koji je više puta upozoravao da bi novi antigej zakon mogao da razbukta nasilje protiv homoseksualaca, a na spisku su se našli i jedna popularna hip-hop zvijezda i jedan katolički sveštenik. Neki među "top homoseksualcima" se, međutim, nisu javno izjasnili kao takvi.

Objavljivanje liste navodnih gejeva podsjeća na sličnu listu koju je 2011. godine objavio sada već ugašen tabloid koji je pozivao na pogubljenje homoseksualaca
Malobrojni se u Ugandi javno izjašnjavaju kao homoseksualci, a objavljivanje liste navodnih gejeva podsjeća na sličnu listu koju je 2011. godine objavio sada već ugašen tabloid koji je pozivao na pogubljenje homoseksualaca. Poznati gej aktivista Dejvid Kejto ubijen je ubrzo nakon što je lista objavljena prije tri godine, a jedan sudija u Ugandi osudio je tada izvrgavanje homoseksualaca javnosti u zemlji u kojoj se gejevi suočavaju sa teškom diskriminacijom, uz ocjenu da je riječ o napadu na privatnost. Novi zakon protiv homoseksualaca koji je juče stupio na snagu u Ugandi predviđa doživotnu robiju za gej seksualne odnose, a predviđa i kazne zatvora u trajanju od sedam godina za "zavjeru u cilju izvršenja homoseksualnog čina" i za "pomaganje i podsticanje homoseksualnosti". Predsjednik Ugande Joveri Museveno rekao je, potpisujući nacrt zakona, da je ta mjera neophodna pošto Zapad "drsko promoviše" homoseksualnost u Africi i odbacio međunarodne kritike na račun ovog zakona kao "miješanje u unutrašnje stvari zemlje". Antigej zakon koji je u Ugandi stupio na snagu samo mjesec dana nakon što je i Nigerija usvojila sličnu mjeru, naišao je na osude širom svijeta, mada je veoma popularan među stanovnicima Ugande. Američki državni sekretar Džon Keri rekao je da je jučerašnji dan, kada je predsjednik Museveni potpisao predlog zakona, "tragičan dan za Ugandu i za sve one koji brinu o ljudskim pravima" i upozorio da bi Vašington mogao da uskrati pomoć vladi ove istočnoafričke zemlje.