Incko: Nijesu ugrožene institucije BiH, već karijere pojedinih političara
On naglašava i da se demonstracijama ne može mijenjati ustavno uređenje BiH
Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Incko kaže da paljenje zgrada institucija vlasti tokom protesta građana u Federaciji BiH nije bio državni udar, iako tako smatraju brojne političke stranke.
Ugrožene su karijere političara koji su previše dugo ignorisali legitimne frustracije građana i sprečavali institucije da se bave pitanjima kao što su korupcija, ekonomski razvoj i stvaranje novih radnih mjesta za sve ljude, a ne samo za političare, članove njihovih porodica i prijatelje", ocjenjuje Incko.
"Demonstracije koje su u toku desile su se zbog jasnih razloga i one bi trebalo da budu zvono za uzbunu - glasno i jasno. Prioritet mora biti rješavanje socio-ekonomskih problema i političke reforme, koje su u interesu građana. Akcenat takođe treba staviti na ispunjavanje uslova za dalji put BiH na planu evroatlantskih integracija, koje bi stvorile bolje uslove za sve", kaže visoki predstavnik za "Nezavisne novine".
Instutucije da krenu s reformama
Osuđujući nasilje koje su, kako kaže, počinile male grupe prvih dana demonstracija, Incko ukazuje da državne institucije nijesu ugrožene, pa očekuje da nastave ili brzo krenu s radom u cilju rješavanja mnogih preostalih reformskih pitanja.
"Pravim razliku između nekolicine demonstranata koji su činili nasilje na samom početku protesta i ogromne većine koji se mirno okupljaju u protekle dvije nedjelje kako bi predočili vlastima svoje legitimne frustracije i očekivanja. Postoje jasni temeljni razlozi za proteste i mora se djelovati kako bi se ti razlozi uklonili", rekao je Incko.
On naglašava i da se demonstracijama ne može mijenjati ustavno uređenje BiH i da "politički lideri koji pričaju o raspadu zemlje jednostavno nijesu ozbiljni".
To što neki pozivaju na ustavne promjene, niko ne bi trebalo da posmatra kao pijetnju, jer takve promjene mogu da se sprovedu samo kroz zakonodavni proces, uz učestvovanje svih strana, dodao je Incko.
Jedinstvo države ne smije doći u pitanje
Ponovio je i da međunarodna zajednica ostaje "apsolutno privržena očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta države BiH".
Incko kaže i da nije moguće sprovesti vanredne izbore za pun mandat od četiri godine u skladu s postojećim Ustavom BiH već bi njihovo održavanje zahtijevalo donošenje značajnih izmjena zakonskog okvira.
"Uvjeren sam i da stranke iz RS s pravom tvrde da parlament BiH ne može da usvoji zakon koji bi omogućio raspuštanje zakonodavnih tijela na nižim nivoima vlasti".
Incko je naveo da demonstranti odgovornim smatraju nadležne vlasti i domaće političke lidere, pa da okrivljavanje medjunarodne zajednice, druge etničke grupe ili političke stranke - više ne funkcioniše.
Kako je zaključio, međunarodna zajednica može da pomogne, ali glavna odgovornost je na BiH i njenim liderima.
( Vijesti online )