Gocićevo bjekstvo u slobodu
“Sloboda postoji negdje. Ako smo nezadovoljni, zgađeni našom situacijom pa moramo da rmbačimo toliko da bismo se samo prehranili"
Književno veče Gorana Gocića, dobitnika NIN-ove nagrade za 2013. godinu za roman “Tai”, u izdanju Geopoetike, održano je u Kongresnoj sali Instituta Igalo.
“Spoj egzotične intimne ljubavne priče i univerzalnog pogleda na ljudsku egzistenciju i njene izazove, tematizovan je u nagrađenom romanu na tragu najboljih primjera iz svjetske književnosti”, dio je obrazloženja žirija NIN-ove nagrade.
“Tai” je roman o ljubavi sredovječnog čovjeka sa Zapada i žene sa Istoka. Kroz njihovu priču prepliću se autorovi esejistički zapisi, putopisne bilješke o Tajlandu, poezija, mnoštvo citata, pa je roman, čije ime na tajlandskom znači sloboda, skoro nemoguće žanrovski odrediti.
“Sloboda postoji negdje. Ako smo nezadovoljni, zgađeni našom situacijom pa moramo da rmbačimo toliko da bismo se samo prehranili i moramo da radimo mnogo stvari koje nam se ne rade, i često nam se život pretvori samo u rađenje stvari koje nam se ne rade, a ništa od onog što bismo voljeli, onda pribježište može da bude literatura, neki junak u literaturi koji se oslobodio tih stega. To bjekstvo u slobodu može da bude i simboličko”, kzao je Gocić.
Nagrađeni roman “Tai” je po riječima Jasne Novakov- Sibinobić, izvršne urednice Geopoetike, značajan doprinos modernom srpskom romanu.
“Roman prati, odnosno povezuje različite kulture i problematizuje njihove međusobne odnose. On je značajan zbog načina na koji se bavi odnosom Istoka i Zapada”, - kazala je Jasna Novakov-Sibinović. Gocić je pred hercegnovskom književnom publikom, na večeri održanoj u Institutu Igalo, najavio svoj sljedeći roman pod nazivom “Poslednja stanica Britanija”.
Prošlost kao kapital
“Zapadnjaci uvijek imaju u vidu vrijeme kao proces, stalno nešto planiraju, osvajajući znanje, moć, tehnologiju, dožiljavajući prošlost kao kapital, a budućnost kao šansu.
Neku unutrašnju prazninu zatrpavaju najrazličitijim željama. A istočnjaci žive u sadašnjici, raduju se onome što vide i otvoreniji su jedni prema drugima, relativno lako i brzo pustiće vas da uđete u njihov svijet. Zapadnjaci su zatvoreniji, još postoji strah od stranaca, a posljedica je podozrivost i usamljenost”, objašnjava Gocić.
( Slavica Kosić )