Egipatsko tužilaštvo: Morsi u saradnji sa Iranom i Hamasom želio da ruši državu
Na današnjem ročištu Morsi je smješten u sudnici u zvučno izolovanu "staklenu ćeliju", kako bi se izbjeglo ometanje procesa
Egipatsko tužilaštvo tereti svrgnutog predsjednika Mohameda Morsija da je odavao državne tajne iranskoj Revolucionarnoj gardi u sklopu zavjere radi destabilizacije Egipta, javio je danas Frans pres.
Na drugom ročistu tužioci su precizirali optužnicu protiv Morsija i njegovih 35 saučesnika, navodeći da su "isporučivali jednoj stranoj zemlji mnoge tajne nacionalne odbrane i Revolucionarnoj gardi Irana davali bezbjednosne izvještaje".
Agencija AFP ukazuje da nije precizirano koja je to "strana zemlja".
Prema optužnici, Morsi i njegovi saučesnici su od 2005. do avgusta 2013. godine špijunirali za "međunarodnu organizaciju Muslimanska braća i (palestinski pokret) Hamas, sa ciljem izvođenja terorističkih napada u zemlji kako bi se širio haos i rušila država" .
Francuska novinska agencija navodi da je tokom Morsijeve jednogodišnje vladavine cvjetala saradnja između Kaira i Hamasa, palestinske podružnice Muslimanske braće koja je na vlasti u susjednom Pojasu Gaze.
Morsi je do izbora za egipatskog predsjednika bio zamjenik čelnika pokreta Muslimanska braća, a sa vlasti ga je vojska smijenila 3. jula 2013. godine poslije masovnih uličnih protesta.
Na današnjem ročištu Morsi je smješten u sudnici u zvučno izolovanu "staklenu ćeliju", kako bi se izbjeglo ometanje procesa.
To, međutim, nije spriječilo optužene, među kojima su vrhovni vjerski učitelj Braće ("muršid") Muhamed Badije, njegov zamjenik i "siva eminencija" Hejrat al-Šater i drugi islamistički lideri, koji su glasno odbacivali optužbe protiv njih.
"Ne važi, ne važi", uzvikivali su kad ih je sudija pitao da li prihvataju optužnicu.
Hapšenje je izbeglo 15 optuženih i oni se nalaze u inostranstvu.
Ovaj proces jedan je od četiri koji je pokrenut protiv Morsija i njegovih najbližih saradnika, a jedna od najozbiljnih optužbi je za ubistvo i nasilje prema demonstrantima tokom nereda kod rezidencije šefa države decembra 2012. godine.
Ukoliko mu se dokaže krivica, Morsi bi mogao da bude osuđen i na smrtnu kaznu.
Morsi je do izbora za egipatskog predsjednika bio zamjenik čelnika pokreta Muslimanska braća, a sa vlasti ga je vojska smijenila 3. jula 2013. godine poslije masovnih uličnih protesta.
Morsi je pobijedio na izborima i postavljen za šefa države na ljeto 2012. godine.
Glavno tužilaštvo je donijelo odluku da ga uhapsi a potom mu je više puta produžavan pritvor zbog moguće zavjere sa palestinskim pokretom Hamas.
Sada je u istražnom zatvoru Burdž el-Arab u predgradju Aleksandrije.
Ukoliko se dokaže njegova krivica, mogao bi da bude osuđen i na smrtnu kaznu.
( Tanjug )