Erdogan poručio mladima da ne postanu robovi interneta

Erdogan je i ovu priliku iskoristio da bi stao u odbranu promjene zakona kojom se pojačava kontrola nad internetom

1 komentar(a)
17.02.2014. 16:22h

Turski premijer Redžep Tajip Erdogan podijelio je danas u Anakri grupi učenika osnovnih i srednjih škola, kao i nastavnicima, tablet računare, ali im je poručio da ne postanu "robovi interneta".

Erdogan je i ovu priliku iskoristio da bi stao u odbranu promjene zakona kojom se pojačava kontrola nad internetom, što je naišlo na kritike javnosti i stranih zvaničnika.

"Internet je veoma važno sredstvo ali može da postane najveća prijetnje našeg vremena u rukama zlih ljudi. Nemojte da postanete robovi interneta, nemojte da postanete robovi kompjutera", rekao je Erdogan, obraćajući se učenicima i nastavnicima.

Na inicijativu vlade, učenicima širom Turske podijeljeno je 100.000 tablet računara, prenijela je agencija AFP.

Erdogan je istakao da su predložene promjene zakona značajne radi zaštite privatnosti mladih.

"Nije nam cilj da ograničimo nečiju slobodu. Naprotiv, želimo da zaštitimo mlade od ucjenjivača, uzurpatora i prevaranata", dodao je on.

Turski parlament odobrio je nedavno promjenu zakona koji reguliše upotrebu interneta i kojima se vlastima dozvoljava da blokiraju pristup stranicama koje narušavaju privatnost.

Poslanici turskog parlamenta, u kojem Partija pravde i razvoja premijera Tajipa Erdogana ima većinu, glasala je 5. februara za amandmane koji omogućavaju Upravi za telekomunikacije da blokira pristup takvim stranicama u roku od četiri sata bez sudskog naloga.

Evropska komisija je navela da novi turski zakon o internetu predstavlja razlog za "ozbiljnu zabrinutost" kad je riječ o državnoj kontroli i pristupu javnosti informacijama.

"Ovaj zakon predstavlja razlog za ozbiljnu zabrinutost", izjavio je portparol Komisije Peter Stano i naglasio da, budući da je Turska kandidat za članstvo u Evropskoj uniji", "taj zakon treba da bude revidiran u skladu sa evropskim standardima", prenijela je agencija AFP.

Kritičari ističu da se ovim izmjenama zakona ograničava pravo na govor, prenose strane agencije.

Ovi amandmani su dio paketa zakona koji moraju biti usvojeni u cjelini. Nakon toga, mora da ih odobri i predsjednik Turske Abdulah Gul.

Galerija

internet FOTO: Shutterstock