Vajldštajn: Guverner Kristi je kriv za zatvaranje mosta u Njujorku

Zatvaranje mosta u septembru prošle godine dovelo je do velike, četvorodnevne gužve u saobraćaju za žitelje Fort Lija u Nju Džersiju

1 komentar(a)
Kris Kristi, Foto: Politicker.com
01.02.2014. 13:31h

Bivši zvaničnik američke države Nju Džersi Dejvid Vajldštajn, rekao je da je guverner te države Kris Kristi znao za odluku da se zatvori most ka Njujorku.

On je dodao da je tu akciju vodio tim njegovih vodećih saradnika, piše list "Njujork tajms".

Kristi važi za jednog od glavnih republikanskih kandidata za predsjednika SAD na izborima 2016. godine, ali analitičari smatraju da je ovim skandalom ta kandidatura dovedena u pitanje.

On je nekoliko puta je opovrgao da je znao za planove da se most zatvori i prekinuo je odnose sa nekoliko svojih saradnika zbog njihove uloge u tom incidentu, podsjetio je Rojters.

Vajldštajn koji je krajem prošle godine podnio ostavku na mjesto u Lučkoj upravi Njujorka i Nju Džersija, rekao je da ima dokaze koji potvrdjuju da je Kristi znao za zatvaranje prilaza mosta.

Vajldštajn je bio drugi po rangu Kristijev čovjek nadležan za mostove.

Zatvaranje mosta u septembru prošle godine dovelo je do velike, četvorodnevne gužve u saobraćaju za žitelje Fort Lija u Nju Džersiju.

Posljednji put je neki američki guverner opozvan 2009. godine, i to je bio prvi čovjek Ilinoisa Rod Blagojević koji je kasnije osuđen na 15 godina zatvora zbog korupcije.

Kako su nedavno preneli američki mediji, guverner Nju Džersija Kris Kristi mogao bi da bude opozvan ako se dokaže da je znao za odluku da se zatvori most ka Njujorku, kao osveta gradonačelniku Fort Lija Marku Sokoliću koji ga nije podržao na izborima.

Kristi je, prema medijima, na dan kada je donijeta odluka da se most zatvori, veći dio vremena proveo sa svojom šeficom kabineta Bridžet En Keli, koja je označena kao krivac za takvu odluku.

On je nedavno otpustio Keli, rekavši da je ona odluku donijela na svoju ruku i da o tome nije bio obaviješten.

Međutim, šef istražne komisije Nju Džersija Džon Visnievski kaže da je ta izjava neuvjerljiva, jer zvanični podaci pokazuju da je guverner tog dana bio sa Keli u jednom mestu u Nju Džersiju gdje se dogodio veliki požar.

"Šefica kabineta koja je tog dana bila sa njim, koja je poslala poruke da se zatvori most, navodno nije o tome pričala sa guvernerom? To je nevjerovatno", ocijenio je Visnievski.

On je dodao da je moguće da se pokrene proces za opoziv Kristija ako se dokaže da je on direktno učestvovao u zatvaranju mosta.

Cio skandal je dobio i etničku dimenziju, pošto se u jednom od mejlova do kojih su mediji došli pominje i da će nastupiti "teški dani za malog Srbina", jer se greškom mislilo da je gradonačelnik Sokolić srpskog porijekla, iako je hrvatskog.

Zbog toga su predstavnici srpske dijaspore u SAD uputili protest Kristiju.

Posljednji put je neki američki guverner opozvan 2009. godine, i to je bio prvi čovjek Ilinoisa Rod Blagojević koji je kasnije osuđen na 15 godina zatvora zbog korupcije.