"Dijalog gluvih" u Ženevi: Pregovori prekinuti odmah po početku

Ipak, delegacija sirijske vlade i pregovarački tim sirijske opozicije saopštili su da neće napustiti mirovne pregovore

0 komentar(a)
Lahdar Brahimi, Foto: Beta/AP
27.01.2014. 16:45h

Prvi sastanak u okviru pregovora u Ženevi koji je trebalo da bude posvećen spornom pitanju uspostavljanja prelazne sirijske vlade prekinut je danas manje od sat vremena nakon što je počeo, poslije napetog razgovora koji je jedan delegat opisao kao "dijalog gluvih".

Ipak, delegacija sirijske vlade i pregovarački tim sirijske opozicije saopštili su da neće napustiti mirovne pregovore.

Na početku današnjeg sastanka, vladina delegacija iznijela je dokument u kojem se fokusira na potrebu za suzbijanjem terorizma i obustavom finansiranja i dostavljanja oružja pobunjenicima koji se bore za svrgavanje Asada.

Obje strane su navele da je opozicija odbacila taj dokument, a opozicija je saopštila da insistira na razgovoru i prelaznoj vladi kao što je predviđeno.

Juče je, poslije trodnevnih pregovora, postignut sporazum o evakuaciji žena i djece iz Homsa, prije nego što u taj grad uđu konvoji sa humanitarnom pomoći

"U tom trenutku su oni (vladina delegacija) počeli da govore sve borbenijim i veoma diktatorskim tonom", rekao je Murhaf Džeidžati, član pregovaračkog tima opozicione Nacionalne sirijske koalicije.

"Zaključili smo da nema svrhe da dalje razgovaramo, pošto se to pretvorilo u dijalog gluvih", kazao je on.

Izaslanik UN Lahdar Brahimi je prekinuo sastanak i trebalo bi da se sa objema stranama odvojeno sastane kasnije tokom dana.

Ipak, na pitanje novinara da li će vladina delegacija napustiti pregovore, zamjenik sirijskog ministra spoljnih poslova Fajsal Mukdad odgovorio je: "Nikada! Mi nećemo ustati od pregovaračkog stola. Nastavićemo da pregovaramo".

U odvojenoj izjavi, delegat opozicije Rima Flejhan je rekao: "Optimisti smo i ostaćemo ovdje sve dok se cilj ove konferencije ne postigne, a to je formiranje prelaznog upravnog tijela".

Sirijska vlada je ranije saopštila da neće razgovarati o mogućnosti da predsjednik Bašar al Asad bude smijenjen sa čela zemlje kojom njegova familija vlada još od 1970-ih.

Opozicija, s druge strane, insistira na tome da Asad mora da se povuče u korist prelaznog vladajućeg tijela sa punim izvršnim ovlašćenjima koje bi rukovodilo do održavanja izbora.

Brahimi je tokom proteklog vikenda uspio da obe strane okupi za pregovaračkim stolom u istoj prostoriji, da bi razgovarale o upućivanju humanitarne pomoći u zone centralnog grada Homsa koje su pod opsadom, kao i o mogućoj razmjeni zarobljenika.

Juče je, poslije trodnevnih pregovora, postignut sporazum o evakuaciji žena i djece iz Homsa, prije nego što u taj grad uđu konvoji sa humanitarnom pomoći, a danas je trebalo da dvije delegacije počnu da razgovaraju o Asadovoj budućnosti.