Iran: Inspektori UN ugasili centrifuge za obogaćivanje uranijuma
Ovaj potez bi trebao pokrenuti proces rješavanje deset godina dugog spora i ublažiti strahove od mogućeg izbijanja novog ratnog sukoba na Bliskom istoku.
Inspektori UN isključili su u ponedjeljak centrifuge za obogaćivanje uranijuma u iranskoj nuklearnoj elektrani Natanz kako je i dogovoreno sporazumom između Teherana i šest svjetskih sila o iranskom nuklearnom programu.
Ovaj potez bi trebao pokrenuti proces rješavanje deset godina dugog spora i ublažiti strahove od mogućeg izbijanja novog ratnog sukoba na Bliskom istoku.
U skladu sa sporazumom iz Ženeve koji je postignut u decembru, Iran će prestati Sa obogaćivanjem uranijuma do nivoa od 20 posto budući da je nakon tog nivoa neophodan samo mali tehnički potez da bi se proizvela nuklearna bojeva glava.
U zamjenu za ovakav čin SAD i EU će ublažiti Teheranu dio ekonomskih sankcija.
Uzajamni ustupci trebali bi trajati šest mjeseci tokom kojih šest sila - SAD, Rusija, Kina, Francuska, Britanija i Njemačka - namjeravaju da pregovorima dođu do konačnog sporazum koji bi precizirao dokle Iran smije da ide u nuklearnim aktivnostima.
Zapadne vlade žele da se tim sporazumom konačno završi njihova zabrinutost da bi Iran mogao proizvesti nuklearno oružje.
Teheran, sa druge strane želi da okonča bolne ekonomske sankcije koje suizuzetno loše uticale na njegovu ekonomiju koja zavisi od nafte.
Prelazni sporazum postignut je 24. decembra 2013. nakon godina pokretanja i prekidanja diplomatskih napora.
"To je važan sporazum i nadam se da će nam dati priliku da idemo naprijed i da uskoro postignemo sveobuhvatniji sporazum", izjavila je visoka predstavnica EU-a za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton.
Ona je zadužena za koordinisanje diplomatskih kontakata s Iranom u ime šest zemalja i planira da posjeti Teheran narednih nedjelja.
Prema sporazumu, Iran se obvezao da prestane sa obogaćivanjem uranijuma iznad nivoa od 5 posto kao i da će "neutralizovati" zalihu srednje obogaćenog uranijuma, zaustaviti razvoj postrojenja u Araku, a takođe je pristao i na pojačanu kontrolu inspektora IAEA što uključuje i dnevni pristup nuklearnim postrojenjima Natanz i Fordov.
U zamjenu dobiće pristup svojoj imovini od 4,2 milijarde dolara koja je bila "zamrznuta" te će moći da obnovi trgovinu naftom i njenim proizvodima kao i zlatom i drugim dragocjenim metalima.
( Vijesti online )