Kablovsku TV ima čak 76 odsto domaćinstava
Prema izvještaju AEM-a, zabilježen je pozitivan trend u kretanju broja korisnika usluga distribucije radio i TV programa u odnosu na kraj septembra, za 2,27 hiljada
Broj priključaka za distribuciju radio i televizijskog (TV) programa preko različitih platformi porastao je u četvrtom kvartalu prošle godine 1,55 odsto u odnosu na kraj septembra, saopšteno je iz Agencije za elektronske medije (AEM).
Prema izvještaju AEM-a, zabilježen je pozitivan trend u kretanju broja korisnika usluga distribucije radio i TV programa u odnosu na kraj septembra, za 2,27 hiljada.
Broj domaćinstava koji su se odlučili da koriste jednu od alternativnih platformi za distribuciju radio i TV programa (KDS/MMDS/IPTV/DTH) bilježi i dalje rast i iznosi 76,34 odsto.
Tražnja za uslugama distribucije radio i TV programa razlikuje se u zavisnosti od regija Crne Gore, pa je u odnosu na broj domaćinstava tražnja najveća u primorskoj regiji, čak 95,62 odstoPrema izvještaju AEM-a, na kraju prošle godine sa učešćem od 41,53 odsto internet platforma (IPTV) zadržava lidersku poziciju na tržištu usluga distribucije radio i TV programa do krajnjih korisnika. Za njom slijedi satelitska (DTH) sa 31,48 odsto, višekanalni bežični distribucioni sistem (MMDS) sa 14,73 odsto i kablovska platforma (KDS) sa 12,04 odsto.
Mobilni operator, kako se dodaje, u posljednje kvartalu je ostvario učešće od 0,21 odsto.
Tražnja za uslugama distribucije radio i TV programa razlikuje se u zavisnosti od regija Crne Gore, pa je u odnosu na broj domaćinstava tražnja najveća u primorskoj regiji, čak 95,62 odsto. Slijedi središnja regija sa 82,2 odsto i sjeverna regija u kojoj 48,38 odsto domaćinstava koristi usluge operatora“, precizira se u saopštenju.
Posmatrajući navedene podatke sa aspekta primarne tehnologije koju domaćinstva u pojedinim regijama koriste za prijem radio i TV programa, dolazi se do zaključka da je u sjevernoj regiji zemaljski, odnosno analogni prijem radio i TV programa još dominantan,a li je prisutan trend povećanja broja korisnika usluga distribucije radio i TV programa.
Cijene pretplate blago rasle
U posmatranom periodu prosječna cijena osnovnog paketa je iznosila 10,19 eura, odnosno najviše 11,14 eura, a najniže 8,09 eura.
"U odnosu na decembar 2012. godine, ta cijena je porasla 0,76 eura, odnosno 8,06 odsto“, navodi se u saopštenju.
U osnovnom paketu korisnicima je dostupno, u prosjeku, 76 televizijskih kanala, odnosno najviše 101, najmanje 29. Pet operatora nemaju u osnovnoj ponudi radijske kanale, dok preostala dva operatora svojim korisnicima nude četiri, odnosno 14 radijskih kanala.
Saglasno izdatim odobrenjima, pravo da distribuira radio i televizijske programe u odobrenoj zoni servisa ima osam operatora i to četiri kablovska, po jedan MMDS, IPTV i DTH i mobilni operator koji nudi uslugu pristupa AVM sadržajima posredstvom javne mobilne elektronske komunikacione mreže neodređenom broju korisnika u odobrenoj zoni servisa.
( Mina Business )