Poslanici za saslušanje funkcionera zbog sve češćih napada na novinare
Sindikat je tražio i podršku poslanika za izmjenu Krivičnog zakonika kako bi novinari dobili zakonsku zaštitu
Inicijativa Sindikata medija za kontrolnim saslušanjem rukovodioca MUP-a, Vrhovnog tužilaštva i Agencije za nacionalnu bezbjednost povodom učestalih napada na novinare ima podršku poslanika opozicionih i vladajućih partija u Skupštini Crne Gore.
Predsjednik skupštinskog Odbora za bezbjednost Mevludin Nuhodžić (DPS) će na sjednici, koja je planirana za kraj mjeseca, dogovoriti se sa kolegama o tome, što je uobičajena praksa, kako će taj zahtjev biti procesuiran i kada.
On je rekao “Vijestima” da će Odbor “razmotriti inicijatvu Sindikata jer rasvjetljavanje slučajeva koji su potresli crnogorsku javnost u proteklom periodu predstavlja dužnost i obavezu svih institucija”.
Sindikat je tražio i podršku poslanika za izmjenu Krivičnog zakonika kako bi novinari dobili zakonsku zaštitu, po ugledu na službena lica. Načelno, takvu mogućnost poslanici, kako su rekli “Vijestima”, takođe podržavaju.
Predrag Bulatović (DF) takođe član Odbora, kaže da poslanici i Vlada treba da se suoče sa alarmantnim položajem novinara koji kritički sagledavaju stvarnost.
“Crna Gora ne može napredovati na putu vladavine prava, odnosno EU, bez pune zaštite novinara, pa je ova inicijativa samo korak na putu ka slobodnoj riječi u Crnoj Gori”, rekao je on za “Vijesti”.
Velizar Kaluđerović (Foto:Arhiva "Vijesti")
Član Odbora za bezbjednost Andrija Mandić smatra da su “novinari danas ugroženiji nego policajci koji treba da budu na prvoj liniji borbe protiv kriminala”. “Slobodni novinari i mediji su takođe ugroženi i od strane parlamentarne većine koja je u sprezi sa organizovanim kriminalom”, rekao je Mandić “Vijestima”.
Velizar Kaluđerović (SNP) vjeruje da “postoje razlozi za ozbiljnu sumnju da iza napada, odnosno takvih nedjela, kao nalogodavci stoje ljudi iz vlasti koji imaju uticaj na bezbjednosne strukture i obezbjeđuju da se te stvari zataškaju i da ih vremenom prekrije prašina zaborava”.
On “snažno podržava” hitno reagovanje i zakazivanje sjednice, da se te stvari ne bi ponavljale i da ne bi postale pravilo, jer je to srozavanje demokratskih iskoraka Crne Gore na putu ka EU.
Na Dan novinara, 23. januara, Sindikat medija organizovaće istim povodom protest pred Vladom Crne Gore zbog učestalnih napada na novinare i medije. Upravni odbor Udruženja novinara Crne Gore juče je pozvao kolege da istog dana stupe u generalni štrajk “u znak protesta zbog nasilja i onemogućavanja rada i gušenja novinarskih i ljudskih sloboda”.
Strože kazne za nasilje bi obeshrabrile napadače
Imajući u vidu sistematske napade na novinare u Crnoj Gori, mislim da predlog da se novinarima obezbijedi pojačana zaštita, posebno u vidu strožih kazni za napade na njih - koje bi trebalo da obeshrabre i naručivanje napada, zaslužuje da se ozbiljno razmotri i od strane Vlade i svih parlamentarnih stranaka koje mogu da utiču na promjenu zakona. Nemamo ništa protiv da ta zaštita, kao u Srbiji, obuhvati i druge čiji posao u javnom interesu nosi povećan rizik od napada - kao što su NVO aktivisti, advokati i ljekari, ali je jasno da je u slučaju zaštite novinara potrebna hitna akcija, rekla je “Vijestima” direktorica Akcije za ljudska prava Tea Gorjanc-Prelević.
Ona je podsjetila da su novembru 2010. predložila uvođenje dva nova krivična djela u cilju jačanja zaštite novinara, sprečavanje novinara u vršenju profesionalnih zadataka i napad na novinara u vršenju profesionalnih zadataka, ali da to nije naišlo na razumijevanje Vlade.
“U međuvremenu je i u Krivični zakon Srbije uvedena pojačana zaštita i novinara i drugih koji obavljaju posao od javnog značaja, a koji nosi povećani rizik za bezbjednost lica koje ga obavlja, a slični primjeri postoje i u zakonima drugih država, kao što su Rusija i Meksiko”, dodala je ona.
Ovo je postao ozbiljan bezbjednosni problem
Borislav Banović (SDP) smatra da Odbor za bezbjednost treba da se uključi u rješavanje pitanja bezbjednosti novinara.
“Napadi na novinare više nijesu kratkoročna pojava, već ozbiljan bezbjednosni problem, koga treba ispitati sa svih aspekata”, rekao je on “Vijestima” Banović podržava stav Sindikata da poslanici na plenarnoj sjednici treba da se bave pitanjem slobode medija.
Član Odbora za bezbjednost Nebojša Medojević, koji je prednjačio u zahtjevima za kontrolna saslušanja, ne spori zahtjev Sindikata, ali kaže:
“Ministar Raško Konjević i direktor ANB Boro Vučinić se stvarno ne pitaju oko bezbjednosnih službi. Predlažem da predstavnici slobodnih medija, sindikata, NVO sektora i poslanici Demokratskog fronta formiraju antimafijaški front, koji bi uputio apel Briselu i Vašingtonu. U njemu bismo ukazali na nezadovoljstvo njihovom podrškom ovakvoj vladi i državi ogrezloj u kriminalu”.
Galerija
( Mila Radulović )