Potrošačka tehnika na nišanu u trgovinskom ratu SAD i Kine
Administracija predsjednika Donalda Trampa je već uvela carine od 25 odsto na 34 milijarde dolara robe uvezene iz Kine, pravdajući to razlozima nacionalne bezbjednosti, ali je uticaj na elektroniku bio uglavnom ograničen na komponente za televizore i video opremu
Cijene slušalica, zvučnika, visokotehnološkog osvjetljenja i internet usluga mogle bi biti povećane ako se američki trgovinski rat protiv Kine nastavi.
Američka vlada je na niz kineskih proizvoda uvela carine, a među njima su i ključne komponente za uređaje kojima se može bežično upravljati putem smartfona ili neke druge naprave. Carine će pogoditi i mrežnu opremu koja omogućava rad interneta.
Ne zna se koliko bi cijene mogle da porastu, djelimično i zato što novi paket carina neće biti uveden prije jeseni. Proračune komplikuju i finansijska snaga i veliki uticaj tehnološke industrije. Apple, Google, Microsoft i druge velike tehnološke firme imaju toliko različitih proizvoda i novca da bi jednostavno mogle da na sebe preuzmu dodatne troškove izazvane carinama umjesto da ih prebace na potrošače.
Ipak, eksperti misle da se to neće desiti jer "tako kompanije funkcionišu".
Administracija predsjednika Donalda Trampa je već uvela carine od 25 odsto na 34 milijarde dolara robe uvezene iz Kine, pravdajući to razlozima nacionalne bezbjednosti, ali je uticaj na elektroniku bio uglavnom ograničen na komponente za televizore i video opremu.
U narednoj rundi će biti uvedene carine od 10 odsto na 200 milijardi dolara uvoza iz Kine, gdje spadaju i čipovi za bežične slušalice i zvučnike.
Apple nije davao izjave, kao ni Google ni Microsoft.
( Beta )