SNP protiv gradnje deponije za opasni otpad kod KAP-a
"Lokacija pripada zaštitnoj sanitarnoj zoni vodoizvorišta Boljesestre sa kojeg se pitkom vodom snabdijeva skoro čitavo crnogorsko primorje"
Reagujući na stav vršioca dužnosti direktora Agencije za zaštitu životne sredine Ervina Spahića, koji je rekao da je KAP najpogodnija lokacija za buduću nacionalnu deponiju opasnog otpada, u Socijalističkoj narodnoj partiji kažu da on na taj način demonstrira logiku aktuelne vlasti i pristup da nije problem dodatno ugrožavati životnu sredinu tamo gdje se to već čini u kontinuitetu duže od dvije decenije.
"Nameće se pitanje zna li Spahić da se KAP nalazi na samoj obali rijeke Morače, u neposrednoj blizini Skadarskog jezera i u srcu Zetske ravnice, čiji su poljoprivredni potencijali u plodnom zemljištu, izdašnoj vodi i izobilju sunca ubjedljivo najpovoljniji u Crnoj Gori i u regionu. Kada se tome doda da je gradonačelnik Podgorice sa poslušničkom većinom odredio i lokaciju za izgradnju kolektora za prečišćavanje otpadnih voda u neposrednoj blizini KAP-a, potvrđuje se neprihvatljivo neodgovoran odnos aktuelne vlasti u Podgorici i Crnoj Gori prema građanima Zete i tom području u cjelini", kazao je Slavko Vukčević, odbornik SNP u Skupštini Podgorice.
On je podsjetio da "lokacija u koju su uprli prstom za odlaganje opasnog otpada pripada zaštitnoj sanitarnoj zoni vodoizvorišta Boljesestre sa kojeg se pitkom vodom snabdijeva skoro čitavo crnogorsko primorje".
"SNP i njeni odbornici u Skupštini Glavnog grada i GO Golubovci će u okviru svojih političkih aktivnosti činiti sve da zaštite Ustavom garantovano pravo građana Zete na zdravu životnu sredinu, na koje je aktuelna vlast nastavila bezumno da atakuje“, rekao je Vukčević u reagovanju dostavljenom “Vijestima”.
U Agenciji za zaštitu životne sredine su, povodom stava SNP-a, rekli “Vijestima” da su KAP kao jednu od najpovoljnijih lokacija predložile konsultantske kuće “Joint Venture EKOREM iz Belgije i Hidroplan iz Hrvatske, u okviru projekta koji Vlada relizuje sa Svetskom bankom”.
“Prepoznate su kao lokacije deponija Željezare u Nikšiću i KAP-ova deponija čvrstog otpada. Jedan od glavnih razloga zbog kojih se Željezara nije našla u konačnom prijedlogu lokacije za izgradnju nacionalne deponije za opasan otpad, proizlazi iz činjenice da je u privatnom vlasništvu, što je neprihvatljivo za podršku Svetske banke”, kažu u Agenciji.
Agencija dodaje da su prednosti KAP-a za lokaciju buduće deponije i to što se nalazi u centralnom dijelu države i prilično je blizu većine proizvođača opasnog otpada: “Lokacija je dobro pristupačna drumskom i željezničkom saobraćaju. Zemljište je dijelom u privatnom, a dijelom u javnom vlasništvu.
Na raspolaganju je šest hektara površine, što je dovoljno za postrojenje za odlaganje opasnog otpada. Osim toga u budućnosti postoji mogućnost za njegovo proširenje.
Zemljište je nivelisano i stabilnost tla je dobra. U pitanju je braunfild lokacija koja ima nisku estetsku vrijednost i zahtijeva sanaciju. Radovi na sanaciji i izgradnja objekta za odlaganje opasnog otpada mogu se kombinovati”.
Agencija: Ne vidi se i nije u zoni vode za piće
U agenciji, koju vodi Ervin Spahić, ukazuju da je prednost pravljenja deponije kod KAP-a i prilično slaba vidljivost iz najbližih naselja.
“Značajno je i to što je studija pokazala da se postrojenje ne nalazi u zoni zaštite vode za piće”, kažu u Agenciji.
U toj instituciji ističu da prijedlog da se na lokaciji KAP-a izgradi nacionalna deponija za odlaganje opasnog otpada nije konačno rješenje, jer je Vlada Crne Gore utvrdila da treba uraditi dodatne analize koje bi opredijelile izbor buduće lokacije za deponovanje opasnog otpada u Crnoj Gori.
“Napominjemo, da je na Vladi odluka i o eventualnom izvozu opasnog otpada, naravno ukoliko se utvrdi da je to bolja i isplativija opcija”, kažu u Agenciji.
( Miodrag Babović )