Najtraženija zanimanja u Hrvatskoj
S obzirom na vrstu zaposlenja, u 2013. objavljeno je ukupno 55 odsto oglasa za stalno zaposlenje, što je tri odsto više nego u 2012. godini
Najtraženija zanimanja u prethodnoj godini u Hrvatskoj bila su konobar, prodavac, prodajni predstavnik, kuvar, frizer, knjigovođa, komercijalista, terenski komercijalista, administrator i vozač, prenosi T-portal.
Uprkos ekonomskoj krizi i povećanju broja nezaposlenih, na hrvatskom portalu "MojPosao" objavljeno je preko 17.000 konkursa za slobodna radna mjesta prošle godine, što je povećanje od 18 odsto u odnosu na isto razdoblje 2012. godine.
Najveća ponuda i potražnja zabilježene su u kategorijama: prodaja - 21 odsto oglasa i 31 odsto predatih radnih biografija, zatim turizam i ugostiteljstvo - 16 odsto oglasa i 20 odsto učesnika na konkursu, kao i razna administrativna zanimanja - sedam procenata oglasa i 21 odsto radnih biografija.
S obzirom na vrstu zaposlenja, u 2013. objavljeno je ukupno 55 odsto oglasa za stalno zaposlenje, što je tri odsto više nego u 2012. godini. Takođe, 51 odsto oglasa pružalo je mogućnost zaposlenja na određeno, piše na portalu MojPosao.
U 11 odsto objavljenih oglasa tražili su se honorarni saradnici, a četiri odsto oglasa se odnosilo na studentske poslove.
Tokom 2013. godine, poslodavci su najčešće tražili kandidate sa srednjom stručnom spremom, a u 50 odsto oglasa srednja stručna sprema bila je uslov za uspješno apliciranje na konkurs.
S druge strane, 56 posto onih koji su konkurisali je u svojoj onlajn biografiji kao stupanj obrazovanja navelo je srednju stručnu spremu.
Što se tiče poznavanja stranih jezika, poslodavci su to tražili u 46 odsto oglasa.
U najvećem broju oglasa tražilo se napredno znanje engleskog jezika (58 posto), a u dodatnih 19 odsto njegovo osnovno poznavanje.
Prošle godine hrvatski poslodavci su više tražili informatičke vještine budući da se u skoro trećini oglasa tražilo poznavanje rada na računaru.
Radno iskustvo uslov je za zapošljavanje kod polovine poslodavaca, a u prosjeku su tražili dvije godine i deset mjeseci.
Tokom 2013. godine, bilo je sedam odsto više oglasa u kojima se osobe sa invaliditetom traže na ravnopravno učešće za neko radno mjesto.
( Tanjug )