"Barbara" iz 1926. ide u muzej

Barkasa iz 1926. godine koja je prevozila radnike, učenike i građane Boke poslije uređenja postaće dio zbirke pomorskog nasljeđa

244 pregleda1 komentar(a)
barakasa Barbara, Foto: Arhiva "Vijesti"
07.01.2014. 16:26h

Legendarna motorna barkasa BM-58 „Barbara“ koja je pripadala nekadašnjem Mornaričko-tehničkom remontnom zavodu „Sava Kovačević“ iz Tivta i decenijama je prevozila njegove radnike i građane duž obala zaliva Boke, biće novi eksponat u Muzejskoj zbirci pomorskog nasljeđa Arsenala, koja se nalazi u tivatskoj marini Porto Montenegro.

„Barbara“ – brod oldtajmer izgrađen je daleke 1926. godine u Njemačkoj, jedan je od simbola nekadašnjeg tivatskog Arsenala i biće postavljen na platou ispred zgrade Zbirke pomorskog nasljeđa u Porto Montenegru u ovoj godini kada se obilježava 125-godišnjica osnivanja tog nekada čuvenog vojnog brodogradilišta koje je zapošljavalo veliki broj Bokelja. Desetljećima ploveći zalivom, prevozeći radnike Arsenala, đake i građane, „Barbara“ je postala neodvojivi dio istorije Tivta zbog čega je Ministarstvo odbrane Crne Gore nakon zatvaranja Arsenala 2007. godine, staru barkasu poklonilo Opštini Tivat. Od tada do danas međutim, barkasa više nije zaplovila iako su u lokalnoj upravi imali velike planove da „Barbaru“ preurede u plovilo za reprezentativne svrhe, iskoriste za odvijanje lokalnog brodskog saobraćaja, a pominjala se i ideja da barkasa služi kao svojevrstan školski brod za praktičnu obuku polaznika Centra za obuku pomoraca tivatskog Fakulteta za mediteranske poslovne studije čiji je Opština Tivat jedan od osnivača i vlasnika.

Lokalno brodogradilište „Navar“ već je izradilo i dva idejna rješenja za rekonstrukciju stare barkase i njeno prilagođavanje novoj namjeni, ali je Opština ipak na kraju odustala od svega zbog finansijskog aspekta.

Postojala su rješenja da se stari brod obnovi i vrati u saobraćaj

Gradonačelnik Tivta Dragan Kankaraš potvrdio je „Vijestima“ da je nakon sveobuhvatne finansijske analize, procijenjeno da bi troškovi obnove „Barbare“ od najmanje oko 300 hiljada eura, njenog dovođenja na moderne standarde za putničke brodove, zapošljavanja ljudi koji bi na njoj plovili i same dalje upotrebe broda, u ovom trenutku bili preveliki za lokalnu upravu najmanjeg bokeljskog grada.

Zato je odlučeno da se „Barbara“ koja je već tri godine izvađena na suvi vez u brodogradilištu „Navar“ u Bonićima, konzervira i vrati joj se spoljašnji stari izgled iz vremena kada je bila u službi Jugoslovenske Ratne Mornarice i Arsenala.

Za te svrhe Opština je obezbijedila 15 hiljada eura, a brod će nakon konzervacije, biti prebačen u Porto Montenegro i postavljen na postament na platou ispred zgrade Zbirke pomorskog nasljeđa gdje će se „Barbara“ pridružiti već afirmisanim muzejskim eksponatima – podmornicama P-821 „Heroj“ i P-912 „Una“.

Diplomski rad njemačkih đaka

"Barbara", je uz jedrenjak “Jadran” bila najstariji brod u Ratnoj mornarici SFRJ, a kasnije i u Mornarici VCG. Ovaj čelični brodić deplasmana 32 tone, dug je 20,95 metara, širok 3,70 metara, a brzinom od 10,3 čvorova pogonio ga je pogon dizel motor snage 165 konja.

Godina njene izgradnje je 1926, a za “Barbaru” se priča da su je u Nirnbergu izgradili njemački učenici kao diplomski rad. Koliko uspješno su to učinili svjedoče decenije njene plovidbe i bez ikakvih problema prevaljene stotine hiljada nautičkih milja u raznim vremenskim uslovima na moru.

U Jugoslaviju je ova barkasa sa još nekim plovilima došla krajem 20-tih, na ime ratnih reparacija za Prvi svjetski rat. Služila je kao otvoreni municijski tender Artiljerijskog zavoda u Lepetanima, da bi 1945. bila rekonstruisana u putničku barkasu od kada "Barbara" egzistira u manje-više nepromijenjenom obliku.