Počela slobodna prodaja kola na Kubi po astronomskim cijenama
"Mislio sam da kupim auto, imao sam oko 20.000 dolara, ali to je nemoguće", rekao je za Frans pres Dorijan Lopez, konsultant
Slobodna prodaja uvoznih automobila zvanično je danas počela na Kubi poslije pola vijeka zabrane, ali astronomske cijene vozila su zaprepastile i bacile u očaj potencijalne kupce, prenosi agencija Frans pres.
Pežo 4008 se tako prodaje za 239.500 dolara kod zastupnika u Havani, dok se u katalogu proizvođača navodi da je osnovna cijena ovog automobila 34.150 eura (46.000 dolara).
Takođe se nude i polovna vozila koja uglavnom potiču iz državnog voznog parka, po obeshrabrujućim cijenama. Kod drugog zastupnika jedan Hjundai Sonata iz 2010. se prodaje za 60.000 dolara, a Folksvagen Pasat iz iste godine za 67.500 dolara.
"Mislio sam da kupim auto, imao sam oko 20.000 dolara, ali to je nemoguće", rekao je za Frans pres Dorijan Lopez, konsultant, zapanjen spiskom cijena objavljenih kod zastupnika Sase, u kubanskoj prijestonici.
"Sa ovim cijenama ne samo da ne mogu da kupim kola, ne mogu čak ni da sanjam o tome," rekao je kubanski muzičar Alfred Tompson.
Kubanska vlada je 19. decembra objavila da uvodi slobodnu prodaju uvoznih vozila da bi, kako je navedeno, odgovorila na "novu ekonomsku situaciju" i obnovila redukovan broj vozila u zemlji, od kojih dvije trećine čine stari američki automobili iz 1950-ih i sovjetska kola iz 1970-ih i 1980-ih.
Prema ukazu kojim se objavljuje početak prodaje, najavljeno je da se uspostavlja sistem poreza koji će podići za oko 50 odsto uvozne cijene vozila.
Sa novim propisima ukidaju se takozvane "pismene dozvole" za kupovinu vozila koje je dobijalo nekoliko hiljada privilegovanih Kubanaca.
Nema zvaničnih podataka o vozilima na Kubi, ali stručnjaci vjeruju da ima oko 60.000 američkih kola koja još cirkulišu. Pored toga ima sovjetskih Lada i Moskviča iz 1970-ih i 1980-ih i malo savremenijih, uglavnom azijskih vozila uvezenih za vladu.
Kadilaci, Krajsleri i Oldsmobili u odličnom stanju se i dalje mogu vidjeti kako prevoze turiste po Havani.
Promjene oko uvoza su dio napora predsednika Raula Kastra da postepeno liberalizuje kubansku privredu sovjetskog tipa.
Vlada je u septembru 2011. dozvolila Kubancima i strancima koji žive na ostrvu da prodaju svoja polovna kola jedni drugima.
Poslije te dozvole 2011. jedan od glavnih zahtjeva Kubanaca, koji imaju prosječnu platu od 20 dolara, bio je da se dozvoli mogućnost kupovine novih automobila.
( Beta )