SAD: Čudne vremenske prilike - od ljeta do leda

Snijeg i led ostavili su bez struje 400.000 kuća i poslovnih objekata u Mičigenu, na sjeveru države Njujork i na sjeveru Nove Engleske

51 pregleda4 komentar(a)
23.12.2013. 08:32h

Prvog dana zime neobična mješavina vremena u SAD. Led i jak vjetar okovali su srednji zapad i sjeveroistok, jug je poplavljen, dok je u Njujorku bilo 21 stepen.

Ledena kiša je širom istočne Kanade pretvorila puteve i ulice u klizališta i izazvala haos za putnike u jedno od najprometnijih doba godine. Snijeg i led ostavili su bez struje 400.000 kuća i poslovnih objekata u Mičigenu, na sjeveru države Njujork i na sjeveru Nove Engleske, kao i više od 400.000 u istočnoj Kanadi.

Neki bi na struju mogli čekati danima. U Torontu su otvoreni "centri za grijanje", a obustavljen je tramvajski saobraćaj i zaustavljeni su djelovi sistema podzemne željeznice.

Gradonačelnik Rob Ford čija je kuća takođe bez struje i grijanja, rekao je da je to jedna od najgorih oluja u istoriji Toronta.

Uprava Toronta kaže da je oko 250.000 kuća i firmi bez struje jer je granje pod teretom leda popadalo i porušilo djelove elektro-mreže. Majstori za sada rade na tome da struja stigne u dvije bolnice i postrojenja gradskog vodovoda.

Zabrinuti putnici su na aerodromima od Toronta do Sent Džonsa, na Njufaundlendu. Kanadska željeznica savjetuje putnicima da očekuju kašnjenje između Toronta, Montreala i Otave, a policija je upozorila ljude da ne putuju. Jedan međugradski voz je zaglavio zbog pada dijela elektro-mreže.

U SAD do nedjelje popodne više od 500 letova aviona je otkazano, a oko 3.800 odloženo, objavljeno je na sajtu FlightAware.com.

U Kanadi su se po ledu dogodila tri fatalna sudara na autoputu u Kvebeku, a jedan u Ontariju tokom vikenda. U američkoj državi Kentaki, tri tijela su izvađena iz rijeke Roling fork u nedjelju pošto je poplava odnijela jedno vozilo, dok se četvrta osoba utopila u Okrugu Kerol kada je automobil prevrnula visoka voda.

U Arkanzasu vlasti su u nedjelju saopštile da je poginula jedna žena u tornadu brzine 210 kilometara na sat.

Dok se očekuje da će se ledeno vrijeme produžiti bar na ponedjeljak od severa Srednjeg zapada do sjeverne Nove Engleske, visoka temperatura bila je u nedjelju, drugi uzastopni dan, u srednjem priobalju Atlantika zbog mase toplog, sparnog vazduha s juga.

U Centralnom parku u Njujorku, živa se popela na 21 stepen Celzijusa, premašivši prethodni rekord od 17 stepeni iz 1998. Novi rekordi su postavljeni u Vilmingtonu, Delaver, (19,5 stepeni), Atlantik Sitiju, Nju Džersi, (20 stepeni) i Filadelfiji (19,5 stpeni), a u Vašingtonu je izjednačen rekord još iz 22. decembra 1889. godine od 22 stepena Celzijusa.

Očekuje se da se temperatura vrati na zimsku normalu - ispod 10 stepeni Celzijusa, u ponedjeljak uveče i utorak.

S druge strane, u planinskom Vermontu granje puca od leda, u Viskonsinu su zbog snijega zatvorene desetine crkava, u Milvokiju je palo 23 centimetra snijega, a u Oklahomi su se po snijegu i ledu desile tri smrtonosne saobraćajne nesreće.

U njujorškom okrugu Sen Lorens palo je skoro pet centimetara leda, te se lomi drveće i kida elektro-mreža.

U Kanadi se ekipe montera bore da uključe struju za 350.000 klijenata u Ontariju, 51.000 u Kvebeku i 3.000 u Nju Brunsviku.

Za sada, ledena oluja je izazvala znatno manje štete nego smrtonosni led koji je okovao istočnu Kanadu 1998, kada je poginulo više od 20 ljudi, a oko tri miliona - oko 10 odsto kanadskog stanovništva bilo četiri dana bez struje dok je padala ledena kiša.

Galerija