Crna Gora na 44. mjestu Forbsove liste 100 najboljih država za biznis
Crnogorska ekonomija okreće se prema tržišnom sistemu, ali da je državni sektor i dalje velik i potrebne su dodatne institucionalne promjene, navodi Forbs
Crna Gora je na Forbsovoj listi 100 zemalja sa najboljim uslovima za poslovanje zauzela 44. mjesto.
Gledano regionalno, bolje uslove za poslovanje od Crne Gore ima Makedonija (36. mjesto) i Slovenija (17). Hrvatska je odmah iza Crne Gore, na 45. mjestu, dok prilično zaostaju Bosna i Hercegovina (82) i Srbija (86). Kompletnu listu pogledajte ovdje.
U analizi američkog magazina se navodi da se crnogorska ekonomija okreće prema tržišnom sistemu, ali da je državni sektor i dalje velik te da su potrebne dodatne institucionalne promjene.
"Ekonomija Crne Gore se snažno oslanja na turizam i izvoz obrađenih metala, dok su neprofitabilna preduzeća u državnom vlasništvu teret za javne finansije", navode analitičari Forbsa, podsjećajući da je Crna Gora uspjela još tokom vladavine Slobodana Miloševića da uspostavi svoj budžet, centralnu banku i zamijeni jugoslovenski dinar njemačkom markom, kao službenom valutom.
Nezaposlenost i regionalne razlike u razvoju su, prema ocjeni Fobrsa, ključni politički i ekonomski problemi Crne Gore, koja je, kako se navodi, privatizovala svoj veliki aluminijumski kompleks, kao dominantni dio industrije, ali i većinu finansijskog sektora.
"Globalna financijska kriza imala je značajan negativan uticaj na ekonomiju, s obzirom na slabljenje kredita, pad u sektoru nekretnina i slabljenja izvoza aluminijuma. U 2012 , realni rast BDP-a pao je na 0,5 odsto, što je odraz opšte krize u većem dijelu Evrope", navodi se u izvještaju.
Raspuštanje labave političke unije između Srbije i Crne Gore 2006. dovela je, kako se dodaje, i do odvojenog članstva u nekoliko međunarodnih financijskih institucija kao što su Evropska banka za obnovu i razvoj, Svjetska banka (SB), Međunarodni monetarni fond (MMF), Svjetska trgovinska organizacija (STO).
Podsjeća se da je Crna Gora počela i pregovore o članstvu u Evropskoj uniji (EU), uz upozorenje da država mora preduzeti korake u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Najbolji po monetarnim slobodama, najlošiji po efikasnosti tržišta
Gledano po kategorijama, Crna Gora najbolju poziciju na listi od 100 zemalja svijeta po uslovima za poslovanje dobila je u monetarnim slobodama, po kojoj je na 28. mjestu, dok je efikasnost tržišta najlošije ocijenjena, po čemu smo na 72. poziciji.
U donjem dijelu ljestvice, Crna Gora je i po poreskim opterećenjima, na 69. mjestu i korupciji, na 60. poziciji.
Po nivou slobode trgovine, zauzeli smo 48. mjesto a po zaštiti investitora 32.
Generalno najbolja zemlja za poslovanje na svijetu, po Forbsu, je Irska, trenutni uzor ekonomskog oporavka nakon, što je 2010. dobila međunarodnu finansijsku pomoć, a tri godine kasnije je izašla iz tog programa. Ona je na tom mjestu potisnula Novi Zeland.
Na začelju liste su Indija, Ukrajina i Kenija.
( Rajko Milić )