Konjević: Crna Gora ima dovoljno novca za borbu protiv korupcije
"Ne mislim da je ta borba usko povezana sa boljom opremom, jer ništa ne može zamijeniti kvalitetan operativan rad", rekao je Konjević
Crna Gora ima dovoljno novca za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, ali je za bolje rezultate u toj oblasti potrebna veća sinhronizovanost nadležnih organa, saopštio je ministar unutrašnjih poslova, Raško Konjević.
Skupštinski odbori za bezbjednost i odbranu i antikorupciju danas su razmatrali Predlog zakona o budžetu za 2014. u dijelu koji se odnosi na Ministarstva odbrane i unutrašnjih poslova i Agenciju za nacionalnu bezbjednost (ANB).
Odbori su glasovima vladajuće koalicije zaključili da je novac koji će ti resori dobiti utvrđen na realnoj osnovi, i da im omogućava kvalitetno obavljanje poslova.
Konjević je ponovio da MUP ima predimenzioniran vozni park koji je u katastrofalnom stanjuMinistar unutrašnjih poslova, Raško Konjević rekao je da je budžet za narednu godinu 69miliona eura, što je tri miliona više u odnosu na prošli.
"Budžet nije na nivou na kojem bi željeli da budemo, i pokušali smo da u prethodnoj godini sagledamo sve troškove", kazao je on.
Konjević je rekao da su u Ministarstvu pokušali da pronađu idealan model za smanjivanje broja zaposlenih, navodeći da je od decembra prošle godine oko 220 osoba manje na platnom spisku tog resora.
"To će smanjiti troškove. Zaposleni su dominantan trošak , i na njihove zarade se daje 56 miliona eura", naveo je on.
Konjević je ponovio da MUP ima predimenzioniran vozni park koji je u katastrofalnom stanju.
"U prvom kvartalu naredne godine opremićemo svako vozilo sa GPS uređajima koji će smanjiti eventualne zloupotrebe u potrošnji goriva", precizirao je on.
Konjević je rekao da ne fali sredstava za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.
"Ne mislim da je ta borba usko povezana sa boljom opremom, jer ništa ne može zamijeniti kvalitetan operativan rad. Novac ne može biti faktor koji ne obezbjeđuje efikasnu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije", kazao je on.
Konjević je naveo da je potrebno više efikasnosti za tu borbu.
Za Vojsku 28 miliona eura
Ministarka odbrane Milica Pejanović-Đurišić kazala je da za njen resor planirano 36 miliona eura u narednoj godini.
"Od toga će Vojska dobiti 28 miliona eura, a ostatak novca odlazi na administraciju i program međunarodne saradnje", rekla je Pejanović-Đurišić.
On je navela da će Ministarstvo odbrane (MO) posebnu pažnju posvetiti strateškom cilju države- punopravnom članstvu u NATO-u.
"Činjenica da smo pred ulaskom zahtijeva i prioritete u modernizovanju opremu. MO su za 2014. godine odobren novac koje će taj resor ostvariti kroz prodaju ili izdavanje opreme i nekretnine, taj novac će koristiti za modernizaciju.Kada se sve to uzme u obzir MO bi moglo da naredne godine raspolaže sa oko 43 miliona eura", kazala je Pejanović-Đurišić.
ANB-u 5,8 miliona eura
Sanja Raičević iz ANB-a rekla je da će taj organ u 2014. dobiti 5,8 miliona eura, što je niži iznos u odnosu na prethodnu godinu.
"ANB će i pored te činjenice raditi kvalitetno poslove iz svoje nadležnosti", navela je ona.
Vesna Ivanović kazala je da je prosječna neto zarada u ANB-u ispod 700 euraPoslanik Bošnjačke stranke, Suljo Mustafić rekao je da pridruživanje države Alijansi zahtijeva veće obaveze.
"Projektovani budžet nije na nivou na kojem mora biti kada Crna Gora bude članica Alijanse", naveo je on.
Mustafića je zanimalo zbog čega je u MO planirano da se iduće godine potroši na prevoz oko 800.000 eura.
Pejanović-Đurišić je rekla da se radi o troškovima transporta članova Vojske, i različitih usluga prevoza za organizovanje konferencija i vježbi.
Mladen Bojanić iz Pozitivne Crne Gore kazao je da u budžetu ANB-a ide 84 odsto na zarade.
"To bi značilo da je prosječna zarada zaposlenih u toj instituciji 1.400 eura", naveo je Bojanić.
Vesna Ivanović iz ANB-a kazala je da se u toj ustanovi planira da naredne godine radi 305 zaposlenih.
"Prosječna neto zarada u ANB-u je ispod 700 eura", rekla je Ivanović.
Konjević: Unutrašnja kontrola dobar mehanizam za borbu protiv korupcije u policiji
Predsjednika Odbora za antikorupciju, Predraga Bulatovića zanimalo je koliko novca je planirano u ANB-u za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Raičević je rekla da ANB pojačava kapacitete u oblastima koje su bitne za članstvo države u Evropskoj uniji i NATO-u.
Bulatović je, komentarišući izlaganje Konjevića, pitao ukoliko Crna Gora ima dovoljno novca za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, kako je to i dalje ozbiljan problem, što konstatuje Izvještaj Evropske komisije.
Konjević je ponovio da novac nije problem za tu borbu.
"Otvaranjem dva poglavlja otvaramo i novi odnos u tome, i država će morati da ima bolje rezultate u toj oblasti", rekao je on.
Konjević je dodao da kroz sinhronizovane aktivnosti svih organa rezultati u toj botbi moraju biti bolji.
Njega je zanimalo i koliko novca MO se troši na zarade zaposlenih.
Pejanović-Đurišić rekla je da se za personalne izdatke troši oko 57 odsto budžeta.
Član Odbora za antikorupciju, Koča Pavlović pitao je Konjevića da mu pojasni tvrdnju da Crnoj Gori ne fali novca za borbu protiv organizovanog kriminala.
Pavlović je kazao da Unutrašnja kontrola MUP-a može biti značajna u borbi protiv korupcije u policiji.
Konjević je rekao da je Unutrašnja kontrola dobar mehanizam za borbu protiv korupcije u policiji.
Pavlovića je zanimalo i zbog čega Crna Gora ne dobija poziv za članstvo u NATO.
Pejanović-Đurišić je navela da je Crna Gora u Četvrtom ciklusu Akcionog plana za članstvo u Alijansu, dodajući da će otvaranja poglavlja 23 i 24 doprinijeti evroatlantskim integracijama.
"Proces je otvoren, radimo na tome da pokažemo da je Crna Gora spremna za članstvo i nadam se da će to doprinijeti pozitivnoj odluci", kazala je ona.
Radivoja Nikčevića iz Demokratske partije socijalista zanimalo je koliko novca Ministarstvo unutrašnjih poslova troši na održavanje voznog parka.
Konjević je rekao da taj resor na vozni park troši oko tri miliona eura, a u taj iznos spadaju i troškovi za gorivo.
( Mina )