General Lenert: SAD pogriješile sa osnivanjem Gvantanama
U vojnom zatvoru Gvantanamo, otvorenom prije 12 godina, trenutno se nalazi najmanje 160 zatvorenika, a veliki broj njih tamo se nalazi više godina bez optužnice
Prvi komandant američke jedinice koja je otvorila zatvor na Kubi 2002. godine, Majkl Lenert sad se zalaže za njegovo zatvaranje.
Lenert, koji je učestvovao u osnivanju zatvora Gvantanamo na Kubi, izjavio je kako je to bila greška i sada tvrdi da ga treba zatvoriti, jer "potvrđuje negativne percepcije o SAD-u".
"Gledano unazad, cijela strategija zatvaranja i ispitivanja bila je pogrešna", napisao je general Lenert u autorskom članku koji je objavio Detroit Free Press.
General Lenert, koji je sada u penziji i živi u Mičigenu, bio je prvi komandant jedinice koja je otvorila zatvor u januaru 2002. godine u američkoj mornaričkoj bazi u Zalivu Gvantanamo na Kubi.
Prisjetio se kako je SAD formirao taj zatvor "zato što su Amerikanci legitimno bili ljuti i uplašeni" nakon napada 11. septembra 2001. godine te su "mislili da će zarobljenici koji su tamo poslati dati važne informacije i obavještajnih podataka".
Još 160 zatvorenika
Ubrzo je, kako priznaje, postao uvjeren da većina njih nije nikada trebala biti poslana u Gvantanamo, zato što nijesu mogli dati vrijedne informacije i nije bilo dovoljno dokaza koji bi ih povezivali sa zločinima.
"Izgubili smo naklonost svijeta koju smo imali nakon napada, i to zbog naših poteza u Gvantanamu - kako zatvaranja, tako i mučenja. Naša odluka da zadržimo zatvor u Gvantanamu otvorenim pomogla je našim neprijateljima, jer to potvrđuje svaku negativnu percepciju o SAD-u", napisao je Lenert.
Američki Kongres raspravlja o budžetu za Ministarstvo odbrane i ima naznaka po kojima bi predsjedniku Baraku Obami mogle biti "odriješene ruke" u vezi s izmještanjem zatvorenika iz Gvantanama ili vraćanjem u njihove zemlje porijekla.
U vojnom zatvoru Gvantanamo, otvorenom prije 12 godina, trenutno se nalazi najmanje 160 zatvorenika, a veliki broj njih tamo se nalazi više godina bez optužnice.
Humanitarne organizacije iz svijeta često prigovaraju američkim vlastima zbog uslova u kojima zatvorenici borave i netransparentnog pravnog postupka koji se sprovodi nad njima.
( Al Jazeera )