Bavarska vlada odustala od ponovnog objavlivanja Hitlerove "Mein Kampf"

Šta će se sa najozloglašenijim tekstom XX vijeka dogoditi nakon 2015. godine?

2 komentar(a)
13.12.2013. 19:26h

Jedna od najozloglašenijih knjiga u istoriji čovječanstva, “Majn Kampf“ (Moja borba) Adolfa Hitlera, ni nakon gotovo 90 godina od objavljivanja njemačku javnost ne ostavlja na miru.

Prije dvije godine vlada njemačke savezne države Bavarske odlučila je da 2015. dozvoli ponovno objavljivanje knjige “Majn Kampf“ nacističkog vođe Adolfa Hitlera. S obzirom na to da se izvorni izdavač nalazio u bavarskoj prijestonici Minhenu, Bavarska je nakon Drugog svjetskog rata, postala vlasnica autorskih prava. Tada je odlučeno da se zabrani svako štampanje i distribucija tog zloglasnog pamfleta. Prije dvije godine tadašnja bavarska vlada odlučila je da sufinansira ponovno, ali ovoga puta komentarisano izdanje “Majn Kampfa“. Izlazak je bio planiran za 2015. kada zvanično ističu autorska prava. Tu odluku podržao je i bavarski parlament.

Međutim, početkom ove sedmice, bavarska vlada se predomislila i povukla svoju odluku o objavljivanju komentarisanog izdanja “Moje borbe“. Ta odluka u početku je izazvala nedoumice u bavarskom parlamentu jer je time zapravo poništena i odluka tog tijela kojom je odobreno ponovno izdavanje Hitlerovog programskog teksta.

“U suštini odlučujuće je ono šta kaže bavarski parlament, a ne vlada“, izjavio je jedan poslanik vladajuće Hrišćansko-socijalne unije (CSU). Predstavnici socijaldemokratske i zelene opozicije u bavarskom parlamentu bili su, naravno, još oštriji i iznenadnu i neočekivanu odluku Vlade nazvali “korakom unazad“ i “bezobrazlukom prve kategorije“. Sam predsjednik bavarske vlade, a ujedno i predsednik CSU, Horst Zehofer objasnio je da doduše nema ništa protiv naučnog suočavanja sa Hitlerovom knjigom, ali da ima problema s činjenicom da bi njegova vlada mogla da bude ta koja distribuira to zloglasno djelo koje je zabranjeno od 1945.

Iz uglednog Instituta za savremenu istoriju iz Minhena, kojem je Bavarska vlada prije dvije godine stavila u zadatak da počne da radi na komentarisanom izdanju “Majn Kampfa“ još nema reakcija na novu odluku vlasti. Saopšteno je samo da Institut “i dalje radi“ na tom odgovornom zadatku. Šta će se s tim projektom koji plaća sama bavarska vlada odnosno poreski obveznici, 2015. dogoditi, za sada nije poznato. Do sada je za obradu spornog djela potrošeno preko 500.000 eura državnog novca. No ideja o vađenju “Moje borbe“ iz bunkera je i prije dvije godine naišla na čuđenje i nedoumice kod mnogih koji su tvrdili da širenje nacionalsocijalističke propagande ni u kom slučaju ne smije da bude nešto s čime bi mogla da bude povezana bavarska vlada. Mnogima se i od same pomisli na to da bi Hitlerov propagandni tekst, bez obzira na promijenjeni oblik, mogao da se nađe na tržištu u izdanju Bavarske državne kancelarije, dizala kosa na glavi.

Što dalje od publike

Odluku o tome da se “Majn Kampf“ i dalje drži podalje od široke publike, pozdravila je bivša predsjednica Centralnog vijeća Jevreja u Njemačkoj Šarlote Knobloh. “Hitlerovo djelo, u tome se naučnici slažu, ispunjeno je prezirom prema čovjeku i ispunjava uslove krivičnog djela širenja nacionalne i rasne netrpeljivosti“, rekla je Knobloh.

Bavarska vlada saopštila je da je odustala od ponovnog objavljivanja Hitlerove knjige upravo zbog žestokih kritika udruženja preživjelih holokausta. Adolf Hitler je “Majn Kampf“ napisao 1924. i 1925. u zatvoru u koji je smješten nakon neuspjelog puča.

Do 1945. “Majn Kampf“ se prodao u gotovo deset miliona primjeraka, a jedan od razloga za visok tiraž bila je i činjenica da su tu knjigu dobijali vojnici, ali i bračni parovi prilikom vjenčanja (umjesto Biblije koja se dijelila do dolaska nacionalsocijalista na vlast 1933.).

Takođe, “Majn Kampf“ tokom vladavine nacionalsocijalista nije smio da se prodaje u antikvarijatima da to ne bi uticalo na smanjenje tiraža.

Galerija