Vlada zaustavila odluku kolašinskih vlasti: Blokiran posao Bulatovića
“SO Kolašin nije imala ovlašćenja da raspodjeljuje stanove", piše u dokumentu
Vlada je juče blokirala izvršenje odluke Opštine Kolašin od prije četiri godine o raspodjeli stanova koje je izgradila opština i odlučila da podnese inicijativu Ustavnom sudu za ocjenu njene ustavnosti i zakonitosti.
Predlog da se obustavi izvršenje sporne odluke, donijete za vrijeme mandata tadašnjeg predsjednika Opštine Kolašin Milete Bulatovića, Vladi je podnio ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević.
Spornu odluku SO Kolašin je donijela 31. novembra 2009. za 30 stanova, a prema njoj je trebalo da ih dobije stručni kadar i radnici lokalne samouprave sa lošim primanjima. Međutim, u mnoge su se uselili lokalni funkcioneri, kadrovi DPS-a. Imena onih kojima su stanovi dodijeljeni lokalna vlast do sada nije objavila.
U obrazloženju Vladine odluke se podsjeća da je MUP-u odbornički klub SDP-a podnio inicijativu da poništi odluku, nakon čega je upravna inspekcija utvrdila da je odluka o raspodjeli stanova opštine Kolašin nezakonita, da je donijeta kao opšti pravni akt i da podliježe ocjeni Ustavnog suda.
Uz napomenu da je MUP posumnjalo u zakonitost raspodjele stanova, u obrazloženju odluke Vlade podsjeća se da su sredstva dobijena ugovorom o kreditu sa stranim investitorom po kojem se opština obavezala da izgradi stanove za lica koja su socijalno ugrožena i koja su angažmanom vezana za opštinu.
Nikad nijesu objavili spisak stanara: Sporna zgrada
“SO Kolašin nije imala ovlašćenja da raspodjeljuje stanove, već da raspodjelu izvrši na osnovu podzakonskih akata”, piše u dokumentu.
Prije četiri godine odbornički klub SDP-a specijalnom odjeljenju tužilaštva dostavio je krivičnu prijavu protiv Bulatovića i predsjednika SO Mila Šukovića zbog sumnje da su „zloupotrebom političke moći počinili više krivičnih djela sa koruptivnim elementima". Tužilaštvo se još nije oglasilo tim povodom. Šefica odborničkog kluba kolašinskog SDP-a Željka Vuksanović je od MUP-a tražila i da se odluka SO kojom su podijeljeni stanovi u takozvanoj “holandskoj kući" oglasi ništavnom.
U SDP smatraju da Opština Kolašin nema svojinu nad stanovima koje je raspodelila jer je u avgustu 2010. sa holandskim fondom DIGH potpisala ugovor o hipoteci. Kao garancija za vraćanje kredita za izgradnju zgrade, tada su stavljene pod hipoteku četiri parcele i taj objekat. Vuksanović je ranije kazala "Vijestima" da je zgrada građena bez građevinske dozvole i mimo projekta.
Predsjednik Opštine Darko Brajušković nije juče odgovrao na telefonske pozive, potpredsjednik Đorđije Živković kazao je da nije obaviješten o odluci Vlade, kao ni glavni administrator Zoran Vlahović
Predsjednik Opštine Darko Brajušković nije juče odgovrao na telefonske pozive, potpredsjednik Đorđije Živković kazao je da nije obaviješten o odluci Vlade, kao ni glavni administrator Zoran Vlahović. On je juče “Vijestima” kazao da ne zna kome su dodjeljivani stanovi i po kojim kriterijumima.
Stanari dodavali pare da bi mogli da se usele
Glasovima vladajuće koalicije DPS-Grupa građana (Mileta Bulatović) SO Kolašin je ljetos, smatrajući da je to dobar način da obezbijedi završetak zgrade u Mojkovačkoj ulici, usvojila odluku da se stanovi dodijele u nedovršenom stanju.
“Opština Kolašin se obavezuje da će objekat priključiti na elektroenergetsku, vodovodnu, kanalizacionu i putnu infratrukturu. Sredstva za završetak radova na stambenim jedinicama biće uračunata u cijenu stana i kao takva će se priznati licima, odnosno organima kojima su raspodijeljeni stanovi. Otkupnu cijenu utvrdiće Direkcija za imovinu opštine Kolašin”, piše u odluci.
Odlukom Vlade oni koji su dobili stanove, a čija imena nikada nijesu javno saopštena, našli su se u nezavidnom položaju. Većina njih je, čim je SO izglasala odluku o dodjeli stanova u nezavršenom stanju, požurila da ih što prije završi, pa su do sada uložili značajna sredstva. Neki od stanova su spremni za useljenje.
Galerija
( Dragana Babović, Dragana Šćepanović )