Grupa profesora Srednje škole u Rožajama tvrdi da ih direktor ucjenjuje i otima im časove
U školu u Rožajama ušli policija, tužilaštvo i sudstvo poslije čestih optužbi profesora protiv direktora za mobing, zloupotrebu položaja
Grupa profesora rožajske Srednje stručne škole (SSŠ) optužila je direktora Esada Crnovršanina za “samovlašće koje sprovodi u toj obrazovnoj ustanovi”.
Oni tvrde da Crnovršanin časove „dijeli“ po rodbinskoj i partijskoj pripadnosti, na uštrb neistomišljenika kojima uskraćuje sve benefite, od razrednog starješinstva do učešća u komisiji za ispite vanrednih kandidata. Loša atmosfera u toj školi u posljednje tri godine, koliko je on direktor, uposlila je i policiju, tužilaštvo i sudstvo.
Protiv Crnovršanina je policiji jedan profesor podnio prijavu za mobing, dok je profesorica fizičke kulture Brigita Lukač bila konkrenija pa je direktora tužila za isto krivično dijelo. Pored toga, tužila ga je i za vraćanje časova koje joj je uzeo čime ju je „praktično ostavio bez hljeba“.
"Policajci su me posavjetovali da se za rješavanje problema obratim Ministarstvu prosvjete, a da je do tada „bolje da ostavim dnevnik i izađem na lijep način“""Kao profesor u Gimnaziji „30. septembar“, a na osnovu dugogodišnjeg pravila između te dvije škole, već 11 godina u kontinuitetu radim dopunu norme u SSŠ. Na sjednici direktora jednoglasno je dogovoreno da tako bude i ove godine. Časove sam držala od 1. do 11. septembra, da bi narednog dana na jedan od njih upao meni tada nepoznati muškarac koji je đacima poručio da ja tu više nemam šta da tražim, te da se od tog trenutka on pita za sve. Meni je mahnuo rukom da izađem i da se za dodatne informacije obratim direktoru.“, tvrdi Lukač.
Ona je dodala da „nema potrebe da opisuje poniženje koje je doživjela u tom trenutku kao prosvjetni radnik, pedagog i neko ko bi trebalo da bude autoritet đacima“.
"Još veće poniženje sam doživjela kod direktora koji je nakon što sam mu tražila da mi da napismeno da ostajem bez časova u toj školi doživio napad bijesa i agresije, kada mi je između ostalog rekao „mrš napolje“. Tada sam mu pokazala sporazum na osnovu kojeg radim dopunu norme, kojim me je gađao i ponovio „mrš, nosi to Fejzu (direktoru gimnazije)“. Bilo mi je neprijatno, stidjela sam se takve njegove reakcije, imala sam osjećaj da će me i fizički napasti", ispričala je Lukač.
Pošto je odbila da bez pisanog objašnjenja izađe iz direktorove kancelarije, Crnovršanin je pozvao policiju.
Profesor iste škole koji je zbog straha od odmazde želio da ostane anoniman tvrdi da je ministar prosvjete informisan o svemu što se dešava u toj školi, ali da ništa ne preduzima"Policajci su me posavjetovali da se za rješavanje problema obratim Ministarstvu prosvjete, a da je do tada „bolje da ostavim dnevnik i izađem na lijep način“. Vjerujem da sam jedina profesorica u Evropi koja je uz asistenciju policije izbačena iz škole, što bi trebalo da bude sramota i Ministarstvo i državu i Evropu.“, kazala je Lukač.
Njene časove je preuzeo Crnovršaninov politički kolega, aktivista Socijaldemokratske partije.
"Uprkos odluci Vlade da se racionalizuju troškovi u prosvjeti, Crnovršanin je po političkoj liniji doveo profesora koji u tom trenutku nije bio radno angažovan i to bez ikakvog konkursa. Zakon je prekršio i kada mu je dva puta dao rješenje od po 30 dana što može samo u slučaju kada je nastavnik na bolovanju, angažovan na nekom projektu ili u slučaju da je povećan obim posla“, smatra Lukač.
Iz Ministarstva prosvjete, iako su obećali, „Vijestima“ nije odgovoreno da li je i koliko do sada bilo pritužbi na rad Crnovršanina, te šta je po tom pitanju učinjenoOna tvrdi da je u konkretnom slučaju nepravilnosti utvrdio i inspektor rada koji je 15. novembra naredio Crnovršaninu da Lukačku vrati na posao u roku od osam dana, što ovaj nije učinio. O tome su, navodno, obaviješteni Republička inspekcija rada i resorno ministarstvo.
"U mom slučaju je došlo do političke i rodne diskriminacije. Od nadzornika za utvrđivanje kvaliteta nastave sam dobila visoku ocjenu i pohvalu, a ovo mi je nagrada za takav rad. Crnovršanin me je ostavio bez hljeba. Od polovine plate hranim četvoročlanu porodicu, među kojima su student i suprug, profesor fizičkog koji već 20 godina ne radi“, rekla je Lukač.
I profesorica maternjeg jezika Emira Nurković iznijela je niz optužbi na račun Crnovršanina.
"Trpim od njega različite vrste torture od kada je došao. Oduzeo mi je mjesto razrednog starješine, a zbog neslaganja sa načinom i kriterijumima ispitivanja vanrednih kandidata me je istjerao iz komisije, čak i slao na disciplinske, iako su do njegovog dolaska moji đaci postizali najbolje rezultate, a ja bila bez mrlje u karijeri“, rekla je Nurković koja protiv Crnovršanina vodi sudski spor zbog „nepravednih sudskih postupaka i smanjivanja plate u kontinuitetu.“
Profesor iste škole koji je zbog straha od odmazde želio da ostane anoniman tvrdi da je ministar prosvjete informisan o svemu što se dešava u toj školi, ali da ništa ne preduzima.
"Od kada je došao, Crnovršanin sprovodi torturu nad dijelom prosvjetnih radnika koje plaši, ucjenjuje raspodjelom časova. Svojim miljenicima, najčešće rođacima i političkim istomišljenicima, daje honorare, a višegodišnje profesore ostavlja bez časova. Zbog njega je narušeno moje zdravstveno stanje, kao i egzistencija moje porodice", rekao je profesor SSŠ.
Iz Ministarstva prosvjete, iako su obećali, „Vijestima“ nije odgovoreno da li je i koliko do sada bilo pritužbi na rad Crnovršanina, te šta je po tom pitanju učinjeno.
Inspektor kao i uvijek objektivan
Grupa profesora Srednje stručne škole tvrdi da glavni republički prosvjetni inspektor Miomir Anđić „zatvara oči na brojne nepravilnosti u toj školi“.
"Iz nekog razloga on se pravi da ne vidi i ne čuje, redovno je na strani Crnovršanina. Opravdano sumnjamo u objektivnost Anđića koji je javnosti poznat po tome što mu nerijetko padaju donijeta rješenja.“, tvrde u grupi profesora.
Crnovršanin sve demantuje uz poruku
Crnovršanin je demantovao i davanje honorara, kao i oduzimanje časova uz tvrdnju da se trudi da radnici na neodređeno imaju punu normuCrnovršanin je odbacio sve optužbe na njegov rad. On je kazao da Brigita Lukač u gimnaziji ima sedam, a u Osnovnoj školi „25. maj“ 13 časova, te da bi joj i dodjelom osam časova, koliko je višak u SSŠ, pet falilo za normu.
"Rad u tri škole predstavlja veliki problem sa izradom rasporeda časova. Iz tog razloga su viška časovi u našoj školi dodijeljeni diplomiranom nastavniku fizičkog vaspitanja koji ima položen stručni ispit i radno iskustvo od šest godina.“, rekao je Crnovršanin koji je dodao da profesorova politička pripadnost za njega ne predstavlja vrlinu ili prednost u odnosu na druge kandidate.
"Naprotiv, u posljednjem razgovoru, Brigita Lukač je u više navrata potencirala da su ona i njena šira porodica članovi SDP-a pa me čudi ta njena konstatacija o nekakvoj prednosti a vezano za partijska zapošljavanja.“, rekao je Crnovršanin.
Prema njegovim riječima, netačno je i da je inspektor rada utvrdio nepravilnosti i naredio vraćanje Lukačeve na posao.
Crnovršanin je demantovao i davanje honorara, kao i oduzimanje časova uz tvrdnju da se trudi da radnici na neodređeno imaju punu normu, a onima „koji nemaju energije, znanja, kompetencije, snage, koji su se umorili i neće da se usavršavaju poručio da im škola više nije mjesto, već da svoju zabavu nađu negdje drugo“.
( Aida Skorupan )