Skupština OSCG: Kvantitet nije uvijek i kvalitet

“Nije sjajna situacija u našoj muškoj klupskoj odbojci, moramo svi da damo doprinos da se situacija popravi”, rekao je predsjednik OSCG Cvetko Pajković

71 pregleda1 komentar(a)
10.12.2013. 22:08h

Da kvantitet i masovnost ne znače uvijek i kvalitet, najbolje odslikava stanje u crnogorskoj odbojci. Kako je saopšteno na jučerašnjoj redovnoj Skupštini Odbojkaškog saveza Crne Gore, na kojoj je prisustvovalo 12 delegata od ukupno 22 registrovana kluba (trajala je dva sata i 57 minuta), u našoj državi trenutno egzistira 18 registrovanih ženskih klubova, koji se takmiče u različitim rangovima i kategorijama (uz 6-7 kola odbojke), sa okruglo 600 registrovanih igračica (ubjedljivo najviše u Galebu, 103).

Iako se, kako je rekao član Predsjedništva OSCG Dragan Drobnjak, radi o najmasovnijem ženskom sportu u Crnoj Gori, naše reprezentativne selekcije, a kamoli klubovi, ne postižu zapažene rezultate na međunarodnoj sceni.

Sa druge strane, pošto je Student obavijestio Savez da prestaje sa treninzima sa djecom, trenutno je samo osam muških klubova koji se takmiče, a registrovano je ukupno 219 igrača. Budvanska rivijera je u trci za prolaz u drugu rundu Lige šampiona, muška reprezentacija je ljetos osvojila odlično peto mjesto u Evropskoj ligi.

“Nije sjajna situacija u našoj muškoj klupskoj odbojci, moramo svi da damo doprinos da se situacija popravi”, rekao je predsjednik OSCG Cvetko Pajković.

Da li zbog činjenice da je učešće muške selekcije u Evroligi koštalo OSCG 80 hiljada eura, ili, pak, želje za boljim rezultatima nježnijeg pola, tek predstavnici ženskih klubova su tražili od Saveza da se (finansijski) veća pažnja posveti ženskoj odbojci, barem ravnopravno muškoj (reprezentativnoj).

“Ne tražimo ništa posebno, već samo da budemo ravnopravni”, rekao je predsjednik AOK Rudara i član Predsjedništva OSCG Miodrag Marković-Mitek.

Uz konstataciju da ženska odbojka mora biti bolja na evropskoj sceni, Drobnjak je pitao da li ima neko ko može da garantuje dobre rezultate seniorki, kako bi Savez uložio sredstva i za učešće dama u Evropskoj ligi.

“Ukupno gledano, koliko se para ulaže u odbojku, mi postižemo izvanredne rezultate”, rekao je Drobnjak, a Pajković je dodao da treba, apsolutno, raditi na razvoju i muške i ženske odbojke.

Prije sedam godina propuštena prilika za žensku selekciju

Prvi selektor odbojkašica u nezavisnoj državi, Vladimir Milačić, kazao da je šansa za pravljenje dobre ženske selekcije propuštena nakon obnavljanja nezavisnosti, kada se nije imalo sluha da se obave razgovori i učine određeni ustupci igračicama, poput Silvije Popović, Amadee Duraković, Marije Pavlović...

“Sa njima bismo tada, potencijalno, imali bolju selekciju od muške, ali smo ispustili tu šansu. Sada to nije slučaj”, rekao je Milačić, koji se sam povukao sa mjesta selektora nakon godinu dana, kada je čuo da će na njegovo mjesto da dođe malo poznati turski stručnjak Nejat Sančak.

“Kad sam čuo da dolazi, digao sam ruke od svega. Još nisam dobio odgovor ko je tada doveo Sančaka”, ponovo je pitao trener šampionskog tima Luke Bar.

Koliko je ugrožena muška klupska odbojka (o tome je pričao i predstavnik Budućnosti Aleksandar Tošković) govori i informacija predsjednika Pajkovića o organizovanju neke regionalne lige, kao nastavak prošlogodišnje pilot Balkanske lige, kada su igrali timovi iz Crne Gore (Budućnost), Albanije, Makedonije i Bosne i Hercegovine.

“Makedonija i BIH su odustale, ostale zemlje imaju svoje lige na zadovoljavajućem nivou. Zainteresovana je samo Albanija. A pošto možemo da organizujemo takmičenje samo pod okriljem Balkanske odbojkaške konfederacije, jer jedino to dozvoljava Evropska odbojkaška konfederacija, jedino je realno da radimo na tome da poboljšavamo i jačamo domaću ligu, da je popularizujemo. Takva je, realno, situacija u ovom trenutku”, rekao je Pajković.

U okviru izvještaja o radu OSCG za period od septembra 2012. do novembra 2013. godine, konstatovano je da je uspješno organizovano Evropsko prvenstvo za kadetkinje u Baru, zajedno sa OS Srbije, i kvafikacioni turnir prve runde kvalifikacija za EP senorski, koji je održan u Herceg Novom. Naravno, kao uspješan je ocijenjen debitantski nastup muške selekcije u Evropskoj ligi (peto mjesto).

“Po ocjenama čelnika CEV-a, bili smo izuzetni domaćini Evropskog prvenstva za kadetkinje. To je bila organizacija na nivou najvećih seniorskih takmičenja. Dobili smo pohvale i od Svjetske odbojkaške federacije”, rekao je Pajković.

"Bar i Herceg Novi dali su značajan doprinoas organizaciji tih turnira”, dodao je Drobnjak, i predložio da Savez pomenutim gradovima zahvali određenom plaketom ili nekim drugim priznanjem.

Minus od 85 hiljada

Kako je saopštio Drobnjak, Savez je trenutno u minusu oko 85 hiljada eura, od čega najveći dio (72 hiljade) otpada na neisplaćena sredstva iz budžeta za 2011. i 2012. godinu, zbog čega je OSCG morao i kreditno da se zaduži.

“Za narednu godinu tražićemo više od države, jer je učešće u Evropskoj ligi koštalo 80 hiljada eura, a bilo je pun pogodak”, rekao je Pajković, i, na pitanje delegata, odgovorio da Savez nije uspio još da pronađe generalnog sponzora lige.

“Gdje god smo se obratili, vrata su nam bila zatvorena, uglavnom smo dobijali odgovor da ti subjekti već sponzorišu druge sportove. Ali, ne predajemo se, tražićemo i dalje, pokušati da obezbijedimo sponzora za iduću kalendarsku godinu”, dodao je predsjednik OSCG.

Na pitanje Predraga Đonovića, predstavnika Morače, kome je dodijeljeno sponzorstvo u iznosu od 500 eura, kako je navedeno u finansijskom izvještaju, u spisku rashoda, odgovoreno mu je da je ta sredstva dobio Ibar iz Rožaja.

“To je sramota! Dokle više”, rekao je revoltirani Đonović, aludirajući na činjenicu da je sponzorstvo dobio klub koji je godinama pravio probleme u domaćem prvenstvu, između ostalog istupajući iz lige, dugujući sredstva Savezu, a u jednoj sezoni je, čak, uspio da, uz saglasnost Saveza i komesara Rajka Tijanića, odigra u jednom danu dvije utakmice (protiv Budućnosti i Studentskog centra), i to sa sedam istih igrača, mimo pravila!?

Usvojen je izvještaj komesara za takmičenja, u okviru kojeg je Milačić predložio da se u naše lige uvede Super Kup, dok je sportski direktor Budućnost Zetatransa kostatovao da bi svaki klub želio da bude organizator finalnog turnira Kupa, ali da je “u ovim vremenima za naše klubove to skoro nemoguće, s obzirom na uslove koji se traže konkursom”.

U okviru izvještaja koordinatora za odbojku na pijesku Nikole Pješčića (neko se našalio da mu je ta funkcija suđena s obzirom na prezime), Pajković je istakao da je ovaj sport veoma na cijeni u Svjetskoj odbojkaškoj federaciji (FIVB), da se ide ka tome da mu se da podjednak značaj kao što ga ima dvoranska odbojka.

“U FIVB su veoma raspoloženi da finansiraju i ulažu u projekte odbojke na pijesku”, rekao je Pajković i pozvao klubova da razmišljaju u tom pravcu i kandiduju projekte.

Tokom sjednice je bilo dosta primjedbi i zahtjeva, ali je Drobnjak zamjerio da nije čuo konkretna rješenja.

“Najlakše je reći ovo ili ono ne valja. Treba da od klubova čujemo odgovor kako nešto bolje da se odradi. Zato pozivam sve klubove da svoje predloge i inicijative pismenim putem dostave Savezu”, rekao je Drobnjak.

Član Predsjedništva OSCG Nikola Vujačić se saglasio da klubovi treba ka Savezu da pokažu inicijativu za rješavanje problema, i pozvao sve, posebno ženske klubove, da se na taj način bore za bolji status, i najavio da će se lično na svakoj sjednici angažovati da se raspravlja o dostavljenim inicijativama, predlozima, zahtjevima...

Ko kome pomaže?

Puno vremena potrošeno je na izvještaj o suđenju, koji je podnio novi predsjednik Udruženja odbojkaških sudija Vladimir Janjević, iako je izvještaj, dosta šturo napisan (kako je konstatovano) od strane njegovog prethodnika Veselina Đukovića. Navodeći da sudijska organizacija trenutno ima 19 sudija i 19 ispitanih sudija (kandidata za sudije), a poodsjećajući na kompletnu situaciju uoči starta sezone, kada je većina sudija odbila da sudi po sniženim taksama, Janjević je kazao da je problem nastao zbog slabe komunikacije.

“Apelovao bih da ubuduće svi zajedno podignemo nivo saradnje i tolerancije”, rekao je Janjević, i pozvao klubove da se ubuduće za prijateljske utakmice obrate vrhovnom sudiji Saši Ivanoviću, a ne direktno sudijama.

Na izvještaj komesara takmičenja, u dijelu gdje se navodi da nije bilo zvaničnih primjedbi na suđenje, Đonović je rekao da to nije tačno.

“Mi iz Morače smo nekoliko puta slali zvanične primjedbe, ali nismo dobijali odgovor”, rekao je Đonović.

Janjević je podsjetio klubove da sudije pomažu klubove tako što ne naplaćuju suđenje prijateljskih utakmica, što nije slučaj u nekim drugim sportovima.

“Ne pomažete vi nama, nego klubovi vama, jer tako možete da vježbate prije utakmice”, odgovorio je direktor Morače, a primjedbe na suđenje imao je i predstavnik nikšićkog Volej stara Boško Bogdanović.

Morača tražila izuzeće Simonovske

Đonović se u tački razno ponovo vratio sudijama, ali je pažnju usmjerio na jednog, odnosno jednu – internacionalku Sonju Simonovsku.

“Prije početka sezone smo tražili njeno izuzeće, uradili smo to i pismeno, kao što se tražilo od nas, pa nam je opet delegirana za meč protiv Budućnosti”, rekao je Đonović, koji je potom naveo primjere gdje je, po njegovom mišljenju, Simonovska oštetila njegov klub.

“Nije se mogao razmatrati vaš zahtjev, jer nije ispoštovana procedura, odnosno nijeste regularno uložili žalbu u zapisniku nakon utakmice”, obrazložio je komesar takmičenja Rajko Tijanić.

Predstavnica AOK Rudara Nataša Marković zatražila je da selektor ženske reprezentacije (Vladimir Racković) obiđe sve klubove.

“Treba da izvrši uvid u to ko i kako trenira, jer mu je to posao”, rekla je Markovićeva, zamjerivši što u posljednoj akciji seniorki nije bilo Pljevljakinje Danijele Džaković, trenutno treće poenterke Prvenstva Srbije, sa 87 poena iz pet mečeva, odnosno prosječno 4,58 poena po setu.

Usvojen je i pravilnik arbitraži OSCG, a usvojene su i izmjene i dopune Statuta OSCG.

Galerija