Samo važniji od Stojkovića mogu da utiču na tužioce

"Sve je ovo rat kafe i duvana, trebaš se pametno postaviti da ne bi bila žrtva", podsjeća se u rješenju kako se Stojković ponašao kod tužiteljke

67 pregleda4 komentar(a)
Siniša Stojković, Foto: Savo Prelević
05.12.2013. 14:44h

Policijski rukovodilac Siniša Stojković nije mogao protivzakonito uticati na osnovnog državnog tužioca, jer nije imao autoritet svoje službe, kao ni bitan socijalni status i položaj u društvu.

To je, između ostalog, napisala sutkinja Milenka Žižić, u rješenju kojim je odbila optužni predlog protiv Stojkovića.

“Imajući u vidu činjenice da je, prema Zakonu o državnom tužiocu, državni tužilac samostalan i nezavisan u radu, to po stanovištu suda nema dokaza da je okrivljeni Stojković imao takav položaj i poziciju da izvrši predmetno krivično djelo pretpostavljenim uticajem - kako autoritetom svoje službe, profesionalnim položajem, socijalnim statusom, pa samim tim ni položajem u društvu”, napisala je sutkinja u Rješenju.

Stojković, bivši šef kriminalističke policije u Budvi, uhapšen je krajem decembra 2012. godine zbog sumnje da je prijetio tužiteljki Ljiljani Klikovac da “zastane u predmetu” protiv Milenka Rabrenovića, bivšeg šefa obezbjeđenja bivšeg direktora policije Veselina Veljovića.

Tužilaštvo vjeruje, piše u optužnom predlogu, da je Stojković izvršio radnju posredovanja, smatrajući da mu prethodna višegodišnja dobra profesionalna saradnja sa Klikovac, omogućava da može uticati na nju.

Nakon što je nenajavljen došao kod tužiteljke, kako je podsjetila i Žižić u rješenju, Stojković je tužiteljki kazao da bi dalji rad na tom slučaju mogao da smeta imenovanju Veljovića na mjesto direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost, što je dogovoreno na relaciji premijer - predsjednik Skupštine.

“(Tražio je) da zastane sa radom na predmetu dok Veljović ne bude imenovan, da bi, nakon što ga je upozorila da će o tome obavijestiti vrhovnog državnog tužioca, istoj saopštio da VDT nakon isteka mandata neće biti ponovo imenovan, jer je u nezgodno vrijeme donosio određene odluke i da zbog toga 'treba da ide', a ona (Klikovac) ostaje, pa treba da 'pazi na sebe', upućujući joj riječi: 'Sve je ovo rat kafe i duvana, trebaš se pametno postaviti da ne bi bila žrtva'”, podsjeća se u rješenju kako se Stojković ponašao kod tužiteljke.

Piše da je policajac tada rekao i da “ne treba talasati javnost koja dovodi u vezu Veljovića sa događajem koji je pokrenut protiv Rabrenovića”.

TV Vijesti su u novembru javile da je Žižić u julu obavijestila predsjednika suda da zbog prezauzetosti drugim predmetima nije mogla da ispuni zakonski rok. U septembru i oktobru imala je vrlo mali broj suđenja i objavljenih presuda
Rabrenoviću se trenutno sudi zbog optužbe da je prijetio novinarki “Vijesti” Oliveri Lakić, a nakon što je istraživala sumnjivo poslovanje fabrike “Tara” u Mojkovcu, u koje su navodno umiješani tadašnji visoki funkcioneri policije i bivši visoki funkcioneri ANB.

Žižić je čekala gotovo pola godine da odbaci optužni predlog zamjenika specijalnog tužioca Dražena Burića, iako je najkasnije u julu morala da ga dostavi optuženom i zakaže suđenje.

TV Vijesti su u novembru javile da je Žižić u julu obavijestila predsjednika suda da zbog prezauzetosti drugim predmetima nije mogla da ispuni zakonski rok. U septembru i oktobru imala je vrlo mali broj suđenja i objavljenih presuda.

Gotovo istovremeno kad je Stojković razgovarao sa Klikovac, informacije o istrazi protiv Rabrenovića tražila je i predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica od tužioca Saše Čađenovića, koji je kasnije podigao optužnicu po kojoj se trenutno sudi Veljovićevom saradniku. Čađenović je o tome sačinio službenu zabilješku, ali tužilaštvo nije saslušalo Medenicu povodom toga jer “nije bilo osnova”. Medenica je negirala da je htjela da utiče na tužioca, saopštavajući da je “u prirodi njenog posla da bude informisana”.

U istrazi pred Specijalnim tužilaštvom, između ostalih, saslušani su Stojković, Klikovac, Čađenović, Rabrenović, Veljović i Joković.

Godinu nakon prijetnji za koje je se sudi Rabrenoviću, Lakić je i fizički napadnuta ispred vrata zgrade u kojoj živi i od tada živi pod policijskom zaštitom. Zbog tog napada, na devet mjeseci robije osuđen je Zabjelčanin Ivan Bušković ali u postupku nije utvrđen motiv zbog kojeg je to uradio.

Žižić: I Klikovac čudno što o uticaju pričaju sa njom

Sutkinja Žižić ocijenila je da i iskaz tužiteljke Klikovac govori u prilog zaključku da Stojković nije imao položaj, ni poziciju da izvrši krivično djelo pritvzakoniti uticaj.

Žižić objašnjava da je Klikovac, u svojstvu svjedoka, kazala da joj je čudno - ako je odluka u vrhu vlasti da se Veljović postavi (za šefa ANB) i ako je procjena da bi se to moglo na bilo koji način ugroziti, da joj je prosto bilo neshvatljivo i neprihvatljivo da se ta priča vodi između nje i Stojkovića, odnosno na “najnižem nivou”.