Novi zakon: Moguće reklamiranje polovnih proizvoda, bolje isticanje cijena

Predviđena je i strožija kaznena politika, tako da se kazne za najteže prekršaje mogu izricati u iznosu od 40 hiljada eura

0 komentar(a)
04.12.2013. 15:32h

U Skupštini je danas završena rasprava o Predlogu zakona o zaštiti potrošača, kojim se definiše novi način uvođenja reklamacije i garancije, mogućnost reklamiranja polovnih proizvoda, kao i strožija kaznena politika

Ministar ekonomije, Vladimir Kavarić, kazao je da je predloženi akt usklađen sa velikim brojem potrošačkih direktiva EU, što će kao rezultat imati još efikasniju zaštitu potrošača u Crnoj Gori.

Najznačajnije novine predloženog akta u odnosu na postojeći, koji je donesen 2007. godine, su novi način uvođenja reklamacije i garancije, mogućnost reklamiranja polovnih proizvoda i bolje isticanje cijena.

Predviđena je i strožija kaznena politika, tako da se kazne za najteže prekršaje mogu izricati u iznosu od 40 hiljada eura.

Posebna pažnja usmjerena je na efikasnija pravna sredstva koja se daju na raspolaganju potrošačima i organizacijama za njihovu zaštitu, kao i državnim organima nadležnim za nadzor nad sprovođenjem zakona, naročito kroz mogućnost podnošenja kolektivnih tužbi i vansudskog rješavanja sporova.

Novina u zakonu je i pravo na naknadu štete koja je nastala upotrebom neispravnog proizvoda.

Almer Kalač iz BS-a je naveo brojne nepravilnosti sa kojima se potrošači suočavaju svakodnevno, kao što su pogrešno isticanje cijene, loš kvalitet goriva i pozvao građane da prijave zloupotrebe, a Ministarstvo ekonomije da učini sve što je potgrebno da se zakon u potpunosti i neselektivno primijeni
Kavarić je podsjetio da su određene odredbe zaštite potrošača već implementirane kroz druge akte, kao što su zakoni o obligacionim odnosima, unutrašnjoj trgovini, elektronskim komunikacijama i bankama.

Iz Bošnjačke stranke su ocijenili da se Predlogom na novi način reguliše pitanje zaštite i ostvarivanje prava potrošača i dobro je što će on biti usvojen.

Almer Kalač iz BS-a je naveo brojne nepravilnosti sa kojima se potrošači suočavaju svakodnevno, kao što su pogrešno isticanje cijene, loš kvalitet goriva i pozvao građane da prijave zloupotrebe, a Ministarstvo ekonomije da učini sve što je potgrebno da se zakon u potpunosti i neselektivno primijeni.

Andrija Popović iz Liberalne partije kazao je da je važeći zakon iz 2007. pun nedostataka, pa je njegova stranka dostavila devet amandmana na Predlog zakona koje očekuje da će biti usvojeni.

Cilj amandmana je, kako je kazao, da se riješe brojni problemi u oblasti zaštite potrošača, kao što su neisticanje sadržaja genetski modifikovanih organizama (GMO) na proizvodima, obmanjujuća ambalaža i praksa isticanja cijena, sigurnost nabavke rezervnih djelova i slično.

Azra Jasavić iz Pozitivne Crne Gore ocijenila je da će prava potrošača postojati samo na papiru dok se institucije ne oslobode i vlast ne promijeni.

Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP), Obrad Gojković, takođe smatra da je rješenje problema u izborima, jer ova vlast ne zna da gazduje imovinom države.

Među problemima u oblasti zaštite potrošača, on je naveo problem plaćanja računa za struju i pitao kako je trgovački lanac Voli dobio posao da redovnim platišama daje četiri odsto popusta uz račun za struju.

Azra Jasavić iz Pozitivne Crne Gore ocijenila je da će prava potrošača postojati samo na papiru dok se institucije ne oslobode i vlast ne promijeni
Gojković je upozorio da na taj način velika kompanija, u kojoj je država većinski vlasnik, prisiljava potrošače da kupuju u određenom trgovačkom objektu.

Takođe, kako je dodao, na štetu potrošača ide i to što nacionalna aviokompanija Montenegro Airlines ima 55 miliona gubitka, najskuplje karte, a njen direktor ima platu od deset hiljada eura.

Poslanici opozicionih partija ocijenili su da su zdravstvene usluge loše, kao i usluge u bankarskom sektoru i trgovačkim objektima, a posebno prava potrošača krše javna preduzeća, pa na primjer vodovodi ugrađuje kineske nekvalitetne vodomjere što je razlog visokih računa za vodu. Oni sumnjaju da će se kod monopolista primjenjivati Zakon o zaštiti potrošača jer se oni navika teško odriču, pa će, kako kažu, računi za struju, vodu, telekomunikacione usluge i dalje biti visoke.

Srđan Milić iz SNP-a ukazao je na problem visokih cijena vode u Budvi gdje postoji mogućnost da kubik košta sedam eura.