Radusinović: Za konkurentnu uslugu KTGT potrebne hitne investicije
"Ubrzane investicije, moderna terminalska obalna oprema, kao i rekonstrukcija južne obale Gata 1, predstavljaju apsolutnu neophodnost"
Kompaniji Kontejnerski terminal i generalni tereti (KTGT) potrebne su hitne investicije i od novog većinskog vlasnika, Global Portsa, očekuje se da ih realizuje u što kraćem roku, jer vremena za čekanje nema, ocijenio je izvršni direktor barskog preduzeća, Andrija Radusinović.
Prema njegovim riječima, ubrzane investicije, moderna terminalska obalna oprema, kao i rekonstrukcija južne obale Gata 1, predstavljaju apsolutnu neophodnost.
"Bez dodatnih investicija kompanija nema sopstvena sredstva da realizuje navedeno, dok luke u regionu završavaju svoje ranije otpočete investicione cikluse", rekao je Radusinović agenciji Mina-business.
On je podsjetio da kompanija u proteklom periodu nije imala finansijski bonitet za ovako krupne poduhvate.
Ugovor o kupoprodaji 62,09 odsto kapitala KTGT-a potpisan je sa turskim Global Portsom koji je naveo da investicioni program koji namjeravaju da realizuju u narednih osam godina u KTGT iznosi ukupno 21 milion eura"Treba imati u vidu da je posljednja procjena imovine, rađena u vrijeme građevinskog buma i u uslovima sadašnje ekonomske situacije, značajno precijenjena, što dodatno otežava poziciju prilikom pregovora sa bankama. Nakon ovih prioritetnih investicija, i u skladu sa predloženim koncesionim ugovorom, po osnovu fiksne i varijabilne koncesione naknade, KTGT može donositi državi više od 1,5 miliona eura godišnje", kazao je Radusinović.
Sa realizacijom ovih investicija i novom terminalskom opremom, kako je dodao, povećava se i mogućnost za veću iskorišćenost terminala u budućnosti.
Zahvaljujući svojoj geostrateškoj poziciji, kontejnerski terminal u Crnoj Gori ima značajan potencijal za razvoj.
Radusinović smatra da barska luka ima potencijal da bude pozicionirana kao balkanska kapija južnog Jadrana, jer je najbliža pomorskim putevima Sredozemlja i ima dobru željezničku konekciju sa balkanskim zaleđem.
"Da bi se taj potencijal ostvario, potrebno je hitno investiranje u lučku infrastrukturu, nabavka moderne opreme i optimizovanje broja zaposlenih. Podrška je neophodna i od ostalih učesnika u lancu, gdje se prije svega misli na poboljšanje željezničke konekcije i drumskog saobraćaja", poručio je Radusinović.
Prema njegovim riječima, od izdvajanja iz sistema Luke Bar, KTGT je u velikoj mjeri konsolidovao svoje poslovanje - troškovi zarada su značajno smanjeni nakon realizacije socijalnog programa, a postignut je i kontinuitet u poslovanju.
Global Ports je opredijelio dodatnih 6,5 miliona eura za socijalni program"Godišnje pretovaramo oko 300 brodova, što na mjesečnom nivou znači 40 do 65 hiljada tona različite robe, odnosno priliv novca od 550 do 750 hiljada eura mjesečno. Ipak, kompanija još ima veliki broj zaposlenih nepovoljne starosne strukture, a zbog svih opterećenja, nijesmo bili u mogućnosti da značajnije investiramo u opremu kako iz sopstvenih sredstava tako ni po osnovu kredita", naveo je Radusinović.
Posljedica toga su, kako kaže, značajno opterećenje poslovanja visokim troškovima zarada i nemogućnost prihvata brodova klase Post panamax i Panamax.
KTGT je nakon izdvajanja iz Luke Bar preuzeo oko 1,11 hiljada radnika.
"Broj zaposlenih smo sveli na 600 što i je dalje dva puta više od potrebnog, a suočavamo se i sa nepovoljnom starosnom strukturom zaposlenih. Sa akumuliranim gubitkom, kompanija nije bila u mogućnosti da se kreditno zaduži, niti će biti u mogućnosti da to uradi u budućnosti, kako bi obezbijedila adekvatnu terminalsku opremu", objasnio je Radusinović.
On je dodao da ako se posmatra ukupna pomorska kontejnerska flota na globalnom nivou i isključe brodovi koji ne targetiraju jadranske luke kao tržište, od oko 4,5 hiljada kontejnerskih brodova, KTGT nije u mogućnosti da prihvati 62 odsto isključivo zbog neadekvatne terminalske opreme.
"To potvrđuje neophodnost investicija da bi ojačali svoju konkurentsku poziciju u regionu", zaključio je Radusinović.
Ugovor o kupoprodaji 62,09 odsto kapitala KTGT-a potpisan je sa turskim Global Portsom 15. novembra u Podgorici.
Iz Global Portsa navode da investicioni program koji namjeravaju da realizuju u narednih osam godina u KTGT iznosi ukupno 21 milion eura.
Investicije su usmjerene na kupovinu moderne opreme i ulaganje u obalnu infrastrukturu, što je prikazano u tehničkoj ponudi.
Global Ports je opredijelio dodatnih 6,5 miliona eura za socijalni program.
( Mina )