Kineski borbeni avioni hitno uzletjeli u misiju praćenja
Dva kineska vojna aviona su pratila dva američka bombardera B-52 i 10 japanskih aviona
Dva kineska borbena aviona hitno su danas uzletjela u misiju praćenja američkih i japanskih aviona koji su ušli u novodeklarisanu zonu zabranjenog leta nad spornim ostrvima u Istočnom kineskom moru, javila je kineska novinska agencija Sinhua.
"Nekoliko borbenih aviona su u misiji provjere identiteta američkih i japanskih (vojnih) aviona koji su ušli u utvrđenu zonu protivvazdušne odbrane koju je (zvanični) Peking proglasio prošlog vikenda", rekao je portparol kineskih vazduhoplovnih snaga Šen Đinke.
Dva kineska vojna aviona su pratila dva američka bombardera B-52 i 10 japanskih aviona uključujući i F-15 "tokom cijelog procesa (leta) u zoni zabrane leta s pravovremenim utvrđivanjem identiteta".
Đinke je istakao da će vazduhoplovne snage kineske vojske biti u stanju pripravnosti
Đinke je istakao da će vazduhoplovne snage kineske vojske biti u stanju pripravnosti i da će preduzeti mjere kako bi otklonile sve pretnje u cilju zaštite nacionalne bezbjednosti.
Zapadni mediji javili su da su dodatno porasle tenzije pošto je kineska avijacija poslala borbene avione "u kontroverzno novu protivvazdušnu odbrambenu zonu u četvrtak pošto su se američki, japanski i sjevernokorejski vojni avioni našli u istoj spornoj oblasti iznad Istočnog kineskog mora".
Pošto su Vašington i Tokio istrajali na dugoplaniranim zajedničkim vojnim manevrima u toj oblasti, Kina je reagovala sa svojim pomorskim vježbama, pa su te vode postale prilično pretrpane, navodi kanal vijesti Frans 24.
Kinesko ministarstvo odbrane u subotu je objavilo mapu Vazdušne odbrambene identifikacione zone u Istočnom kineskom moru - teritoriju na koju, pored Kine, pravo polažu Japan, Tajvan i Južna Koreja, uključujući lanac spornih ostrva.
Na sporna ostrva u Istočnom kineskom moru, u Japanu poznata kao Senkaku, u Kini kao Diaoju, pravo polažu Peking i Tokio i spor je nastao pošto je Japan prošle godine kupio tri nenastanjena ostrva od privatnog japanskog vlasnika u čijem su posjedu bila od 1972. godine.
Kina je saopštila da svi avioni koji prelijeću tu zonu moraju da ranije da obavijeste (podnesu planove leta) i da se identifikuju ili će se suočiti sa "vanrednim odbrambenim mjerama" kineskih snaga.
( Tanjug )