Moderni benzinci 1.000 puta štetniji po zdravlje od starih
Napori da se smanji emisija CO2 doprinijeli su ogromnom porastu emisije štetnih čestica, među kojima se nalaze i supstance koje izazivaju rak.
Novi benzinski motori sa sitemom direktnog ubrizgavanja emituju oko 1.000 puta više čestica, uključujući i kancerogene materije, od benzinskih agregata prošle generacije, kazali su stručnjaci njemačkog nezavisnog udruženja TUV Nord.
Suočeni sa strogim limitima CO2, proizvođači su smanjili zapreminu motora da bi smanjili emisiju, a moderni benzinci sa direktnim ubrizgavanjem (GDI – gasoline direct injection) će se naći u svim novim vozilima sa benzinskim pogonom u Evropi do kraja decenije, navodi grupa za zaštitu životne sredine iz Brisela “Transport & Environment”.
TUV Nord u svojoj studiji ističe i da GDI motori takođe emituju oko 10 puta više čestica od novih dizelaša.
Razlog za povećanu emisiju štetnih materija GDI motora je to što je pritisak u njihovim cilindrima dosta veći, pa je i proizvodnja čestica povećana, kažu stručnjaci.
"Automobili su najveći izvor zagađenja vazduha u evropskim gradovima, a 90 stanovnika Evrope su već izloženi povećanom nivou štetnih čestica u vazduhu", kazao je Greg Arše, menadžer za čista vozila u T&E.
"GDI motori sa svojom manjom potrošnjom goriva i manjom emisijom CO2 bili bi sjajna inovacija, da ne proizvode štetne čestice. Te čestice bi mogle da se eleiminišu po cijeni jednog hends-fri kompleta za telefon", dodao je on.
Cijena filtera koji bi eliminisao čestice je oko 50 eura, i on nema efekta na potrošnju goriva, navodi T&E. Uprkos tome, proizvođači izbjegavaju ugradnji tih filtera na GDI vozila.
Procjenjuje se da zagađenje vazduha u EU godišnje doprinese smrti 406.000 ljudi i uzrok je 100 miliona dana izostanka sa posla, što košta ekonomiju EU između 330 i 940 milijardi eura godišnje.
Sitne čestice u vazduhu predstavljaju veliki rizik za zdravlje, jer prodiru duboko u pluća, gdje se apsorbuju u krvotok, i izazivaju različite bolesti, pa čak i smrt.
Sitne čestice u vazduhu predstavljaju veliki rizik za zdravlje, jer prodiru duboko u pluća, gdje se apsorbuju u krvotok, i izazivaju različite bolesti,
pa čak i smrt.
( Saša Marković )