MANS će prisustvovati saslušanju povodom brisanja matičnih brojeva

U MANS-u smatraju da je sjednicu trebalo mnogo ranije zakazati...

0 komentar(a)
Radoje Žugić, Foto: Arhiva "Vijesti"
28.11.2013. 12:32h

Predstavnici MANS-a prisustvovaće konsultativnom saslušanje ministra finansija Radoja Žugića i čelnika Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka, Poreske i Uprave za nekretnine zbog brisanja matičnih brojeva iz javno dostupnih registara, iako smatraju da je Odbor za antikorupciju trebalo ranije da reaguje. Skupštinski Odbor za antikorupciju obaviće 27. decembra konsultativno saslušanje Žugića i čelnika Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka, Poreske i Uprave za nekretnine zbog brisanja matičnih brojeva pored ličnih imena vlasnika nekretnina. „MANS će se odazvati pozivu Odbora za antikorupciju da prisustvuje konsultativnom saslušanju, iako smatramo da je sjednicu trebalo mnogo ranije zakazati, a ne nekoliko dana uoči novogodišnjih praznika“, saopšteno je iz te nevladine organizacije (NVO). U MANS-u smatraju da je parlament od avgusta, kada su uklonjeni matični brojevi sa sajtova Centralnog registra privrednih subjekata i Uprave za nekretnine, imao dovoljno vremena da se upozna sa svim bitnim činjenicama koje se odnose na novonastalu praksu.

Iz MANS-a su naglasili da su podaci o matičnim brojevima osoba i kompanija globalno prepoznati kao jedan od najefikasnijih alata za utvrđivanje postojanja korupcije i veza između aktera organizovanog kriminala
„Pa je, u skladu sa tim, i sam mogao mnogo ranije, nezavisno od MANS-a, da otvori diskusiju po ovom pitanju“, dodaje se u saopštenju. Iz te NVO su naglasili da su podaci o matičnim brojevima osoba i kompanija globalno prepoznati kao jedan od najefikasnijih alata za utvrđivanje postojanja korupcije i veza između aktera organizovanog kriminala, otkrivanja utajenih prihoda i imovine preko koje se pere prljavi novac. „Imajući to u vidu, njihovo brisanje iz javno dostupnih registara je svakako tema kojom Odbor za antikorupciju treba da se pozabavi“, smatraju u MANS-u. Prema njihovim riječima, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala jedan je od ključnih izazova Crne Gore na putu ka Evropskoj uniji, pa je ograničavanje pristupa podacima koji mogu ukazati na postojanje korupcije korak unazad u odnosu na zvanično deklarisanu politiku države da će se ozbiljno baviti tim problemima. „Vlada je tu praksu uvela uprkos činjenici da su rezultati u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala više nego nedovoljni za nastavak napredovanja u evropskim integracijama, i da će nakon otvaranja pregovaračnih poglavlja 23 i 24, Evropska komisija (EK) još snažnije insistirati na pokazateljima da iza retoričke spremnosti stoje i konkretni rezultati“, kaže se u saopštenju. U MANS-u smatraju da „u situaciji kada Crna Gora u kontinuitetu godinama dobija ozbiljna upozorenja od EK da je korupcija značajan problem u mnogim oblastima, i da postoje veze između vlasti i organizovanog kriminala, pozivanje na zaštitu podataka o ličnostima može da odgovara samo onima koji su na nezakonit način stekli svoju imovinu“. „Kao i pojednicima iz vlasti koji i dalje održavaju bliske poslovne veze sa pripadnicima organizovanog kriminala i njihovim kompanijama“, ocijenili su iz te NVO. To je, kako navode, bio i jedini razlog da se sa sajtova uklone podaci o matičnim brojevima. „Jer je i ono malo istraga koje je nakon pritiska domaće i međunarodne javnosti, inicirano od civilnog sektora na osnovu podataka iz registara kompanija i nekretnina. To je jedan od efikasnih alata koji se novom praksom želi uskratiti onima koji zaista žele da otkriju veze između kriminalaca i vlasti“, kaže se u saopštenju.