SAD odustaju od gonjenja Asanža?
"Kada bi Asanž bio optužen, morali bi da budu optuženi i novinari", objasnio je za Vašington Post bivši portparol ministarstva pravde Metju Miler
Ministarstvo pravde SAD zaključuje da treba odustati od krivičnog gonjenja Džulijana Asanža, jer bi u suprotnom moralo da tuži i američke medije i novinare.
Kako za "Vašington Post" kažu neimenovani zvaničnici ovog ministarstva, formalna odluka još nije donijeta, ali su minimalne šanse da Asanž bude optužen da je na internetu objavio vojna i diplomatska dokumenta koja su imala oznaku tajnosti.
Iako su slične optužnice podignute protiv Edvarda Snoudena i bivšeg američkog vojnika Bredlija Meninga, pravni savjetnici ministarstva navode da je ovdje u pitanju drugačiji slučaj, pošto Asanž nije bio zaposlen u nekoj američkoj državnoj instituciji, pa zbog toga i ne može da bude optužen za odavanje podataka.
"Kada bi Asanž bio optužen, morali bi da budu optuženi i novinari", objasnio je za Vašington Post bivši portparol ministarstva pravde Metju Miler.
U tom slučaju bi se na meti tužilaštva našli i Njujork Tajms, britanski Gardijan i Vašington Post, pošto su ti listovi objavljivali Asanžove Vikiliks podatke.
Portparolka Vikiliksa Kristin Hrafnson rekla je ranije ove nedjelje da ta organizacija očekuje zvaničnu i formalnu potvrdu da je američke vlada odustala od gonjenja Asanža.
Međutim, prema pisanju vašingtonskog dnevnika, za sada nije jasno da li će Ministarstvo pravde SAD i formalno saopštiti da zatvara dalju istragu.
Asanž se od juna prošle godine nalazi u ambasadi Ekvadora u Londonu, gdje je dobio politički azil. Njega Švedska optužuje za navodni pokušaj silovanja u toj zemlji, ali se njegove pristalice plaše, da bi on, ako bi prihvatio da u Švedskoj odgovara za te optužbe, kasnije mogao da bude izručen SAD.
( Tanjug )