Crna Gora i NATO: Referendum ili samo dobro informisati građane?
Danilović je rekao da bi pozicija neutralnosti Crnoj Gori mogla donijeti benefite kakve je Jugoslavji donijela pozicija nesvrstanosti
Političke partije treba da aktivnije informišu građane o prednostima NATO članstva, kazali su predstavnici vladajuće koalicije na konferenciji Strateško komuniciranje procesa evroatlantskih integracija, dok u opoziciji smatraju da je o tom pitanju potreban referendum. Centar za demokratsku tranziciju organizovao je danas konferenciju na kojoj su poslanici učestvovali u panelu Uloga skupštine i političkih partija u komuniciranju evroatlanskih integracija.
Više informacija, manje neopredijeljenih Poslanik Demokratske partije socijalista Mevludin Nuhodžić kazao je da podatak iz istraživanja, prema kome oko 30 odsto građana nema stav o NATO integracijama, govori da postoji, kako je naveo, značajan prostor političkih partija da u korektnom dijalogu informišu građane o prednostima članstva u Alijansu. "Tu postoji prostor, da mi poslanici, svojom aktivnošću, učinimo znatan broj ljudi kvalitetno informisanim o NATO integracijama. Vjerujem, da u narednom periodu to treba biti zadatak političkih partija, koje su visoko u svojim partijskim agendama postavile ciljeve NATO integracija", rekao je Nuhodžić. Prema njegovim riječima, suština je da u neargumentovanom političkom dijalogu se građanima pojasni šta su prednosti, i uslovno, kako je naveo, šta su mane NATO integracija. "Onda ćemo imati veći iskaz građana prema NATO integracijama, manji broj neopredjeljenih, a biće znatno veći broj informisanih", ocijenio je Nuhodžić.
Danilović ubijeđen u neutralnost Poslanik Demokratskog fronta Goran Danilović kazao je da iako je u pitanju bezbjedonosno pitanje, to nije pitanje "visokog rizika". On je rekao da bi referendum o NATO integracijacijama bio najbolje rješenje, pod uslovom, kako je naveo, da obje strane dobiju jednak prostor za iznošenje stavova. "NATO je sukob interesa građana koji su rezervisani ili su protiv i političkih subjekata koji kada uđu u parlament, onda potpuno kažu otvoreno da su za, a skoro dvije trećine je za NATO uparlamentu, a jedna trećina naroda tek", ocijenio je Danilović. To će reći, kako je dodao, da su po srijedi, u velikom broju slučajeva »licemjerne politike, politike udvaranja jednom moćnom vojnon političkom savezu, koji na unutrašnjem planu ne donose nikakvu korist«. Danilović je rekao da bi pozicija neutralnosti Crnoj Gori mogla donijeti benefite kakve je Jugoslavji donijela pozicija nesvrstanosti, navodeći da je u to ubijeđen. On je kazao da je stratigija o NATO integracijama u suštini dobra, i pozvao je predstavnike vlasti da uključe parlament. "Mislim da je nedospustivo gurnuti po stranu, i molim za javni prostor sve one koji su protiv NATO-a".
Nije to prioritet građanima Poslanik Socijaldemokratske partije Borislav Banović kazao je da se u toj partiji nijesu "držali po strani" kada su u pitanju NATO integracije. "Činjenica je da smo se vodili informacijama da građanima to nije prioritet, kada se opredjeljuju u odnosu na aktuelna politička dešavanja, kada se opredjeljuju u odnosu na političke partije", objasnio je Banović. On je saglasan sa ocjenom da sa građanima nije komunicirano u dovoljnoj mjeri o pitanju NATO integracija. "Političari moraju biti spremni da obezbjede mir i sigurnost svojim građanima, a to Crna Gora može uradii integrisana sa ovom zajednicom. Građanima treba da bude jasno da jedino u miru možemo napredovati", poručio je Banović.
NVO uradile više od Vlade Poslanik Socijalističke narodne partije Vasilije Lalošević smatra da se građani Crne Gore moraju ubjediti za i kontra NATO integracija, kako je kazao, na demokratskom referendumu. "Jedan od osnovnih krivaca za rezultate istraživanja je katastrofalna kumunikaciona strategija, koja je bila do sada", upozorio je Lalošević. Kako je ocijenio, neke nevladine organizacije za komunikacionu strategiju su uradile više, "nego u tom trenutku Vlada Crne Gore". Nuhodžić je, govoreći o ulozi Skupštine o evropskim i evroatlanskim integracijama, i konstataciji da se u parlamentu govori malo o toj temi, kazao da su te integracije identične u političkim ciljevima, »a to su vladavina prava, zaštita ljudskih prava i sloboda i parlamentarni i civilni nadzor«. "Onda se može reći da u tim aktivnostima Skupština posvećuje dovoljnu pažnju evropskim i NATO integracijama", rekao je Nuhodžić. On je ocijenio da političke partije koje su za NATO moraju odlučnije svojom političkom aktivnošću i argumentima objasne argumenta za i protiv evroatlanskih integracija. "Čini mi se da političke partije nisu tako odlučne, i da kad saznaju neko itraživanje, gdje je jedan značajan procenat neodlučnih građana, onda odnos prema NATO-u garniraju prema tim podacima", smatra Nuhodžić. Kada je u pitanju komunikaciona strategija, on je kazao da je ima dobrih i loših strana, ali da je, kako je naveo, morala biti prezentovana na adekvatan način.
( MINA )