Društvena mreža za plemena i horde
Kako se u Kazahstanu održava plemenski identitet u XXI vijeku
Kada se Kazahstanci upoznaju, obično jedni drugima postavljaju dva ključna pitanja: Iz kojeg dijela države dolaziš i kojem plemenu pripadaš?
Odgovorom na pomenuta pitanja se odmah utvrđuje porijeklo osobe, istorija i pripadnost, što je ostavština drevnih plemenskih podjela koje su izrazito relevantne i u današnjem Kazahstanu.
Nova društvena mreža želi iskoristiti kazahstanski plemenski identitet i grupirati korisnike prema njihovoj plemenskoj pripadnosti.
Stranica pod nazivom Rulas.kz, što je kazahstanska riječ za „pripadnika plemena“, vrlo je slična ostalim društvenim mrežama sa fotografijama modernih, uglavnom mladih korisnika koje ukrašavaju šarenu početnu stranicu.
Međutim, pored uobičajenih podataka za registraciju poput imena, šifre i imejl adrese, Rulas zahtijeva od korisnika da se kategoriziraju prema hordi („zhuz“) i jednom od desetaka plemena („ru“) koja pripadaju svakoj hordi.
Mladi kazahstanski glumac Magžan Turijsov je jedan od prvih korisnika koji se registrovao na stranicu putem aplikacije na svom mobilnom telefonu. Turijsov kaže da je „zanimljivo“ biti korisnik stranice koja automatski dijeli i distribuira svoje korisnike na osnovu pripadnosti određenoj hordi i plemenu, ali priznaje da sve uzima sa rezervom:
„Mi imamo izreku: 'Dabogda izgorjelo lice onoga ko dijeli ljude prema hordama.' Ponekad sumnjam u sve. Možda će ovo za nekoga imati efekta. Ja sam se tek registrovao i do sada nisam uočio nikakav efekat. Registrovao sam se nadajući se da ću vidjeti neke od svojih poznanika, ali oni se nisu pojavili", kaže Turijsov.
Džingis-kan uveo plemenske podjele
Kazahstanske plemenske podjele postoje još od vremena Mongolskog kraljevstva. Postoji legenda da je sam Džingis-kan postavio temelje tog sistema dijeleći teritoriju na trećine i dodjeljujući svaku jednom od svojih sinova čime su stvorene velike, srednje i male horde koje do danas definišu moderno kazahstansko društvo.
Uprkos njihovim imenima, pomenute horde nisu hijerarhijski posložene kako po veličini tako ni po snazi, one samo impliciraju određene karakteristike među članovima.
Džingis-kan
Kazahstanci koji pripadaju maloj hordi su poznati kao ratnici. Srednju hordu čine pripadnici intelektualne klase. Kazahstanski predsjednik Nursultan Nazarbaev je možda najpoznatiji predstavnik velike horde za čije pripadnike se smatra da imaju vrhunske vještine upravljanja i istorijsku sposobnost ujedinjavanja nespojivih nomadskih plemena širom regiona u jedinstvenu državu.
urijsov kaže da je „zanimljivo“ biti korisnik stranice koja automatski dijeli i distribuira svoje korisnike na osnovu pripadnosti određenoj hordi i plemenu, ali priznaje da sve uzima sa rezervomKremljinovi stratezi su često pokušavali uspostaviti ravnotežu među hordama u sprovođenju vladinih naredbi tokom sovjetskog perioda. Međutim, nakon pada Svojetskog Saveza Nazarbaev se uglavnom okružio kolegama iz velike horde.
To bi, kako kažu kritičari, moglo pobuditi plemensku ogorčenost pogotovo sada kada se hiljade plemenskih pripadnika međusobno izmiješalo i kada se mnogi Kazahstanci uopšte ne žele identifikovati sa hordama. Novinar Toktarali Tanžarijk kaže da bi Rulas samo mogao pogoršati situaciju.
„Svako od djece do sedamdesetogodišnjaka može biti korisnik društvene mreže. I neko bi mogao izraziti misao s određenim prizvukom koja bi mogla izazvati razdor među plemenima. Već se na internetu mogu uočiti primjeri za ovu tvrdnju. Različiti izrazi koje plemena koriste kako bi karaktersali jedni druge ponekad mogu biti vrlo štetni i okrenuti ljude jedne protiv drugih", konstatuje Toktarali Tanžarijk.
Zaostaje za drugim društvenim mrežama
Iz Rulasa kažu da je više od pet hiljada ljudi skinulo sa interneta njihovu aplikaciju za android platformu. Međutim, ova stranica se uspinje vrlo sporo u državi u kojoj većina od njenih 17 miliona stanovnika već koristi jednu ili više društvenih mreža, uključujući Fejsbuk i ruske stranice poput Moi Mir, Vkontakte i Odnoklassniki.
Međutim, stručnjak za internet Erbol Serijkbai, koji je i sam pokrenuo informativnu stranicu Surak-zhauap.kz, kaže da je prerano govoriti o tome da li će Rulas biti u stanju da se suoči sa poteškoćama u svom klasifikacijskom sistemu kao i sa činjenicom da mnoge podvrste pojedinih plemena još uvijek nedostaju na stranici.
„Meni se čini da su oni s ovim malo požurili. Korisnike je moguće pretraživati samo po imenu, što nije posebno korisno. Ja sam pokušao da pretražujem djevojke od 18 do 22 godine starosti iz različitih plemena, ali stranica mi nije mogla dati informacije koje sam tražio“, kaže Serijkbai.
Serijkbaijevljev komentar upućuje na to da, ukoliko Rulas nađe svoje uporište, to će biti primarno stranica za upoznavanje.
Iako se Kazahstanci često vjenčaju sa pripadnicima drugih plemena, tradicija nalaže da ne smije doći do miješanja u lozi u posljednjih sedam generacija. Stranica kao što je Rulas bi mogla pomoći Kazahstancima da slijede liniju svojih predaka i da istovremeno postavljaju fotografije kojima će privlačiti pažnju.
Rustem Kadijržanov, stručnjak za kazahstanske plemenske odnose, kaže da bi Rulas mogao biti idealan medij za prenošenje plemenskog identiteta u 21.vijek.
„Ovdje nema nikakve opasnosti. Šta znači pojava stranice Rulas.kz? Znači da je društveni sistem koji datira još iz antičkih vremena pronašao svoje mjesto u novom informacijskom društvu i da se asimilirao“, kaže Kadyrzhanov.
Forum za beskonačne rasprave
Iako se Kazahstanci često vjenčaju sa pripadnicima drugih plemena, tradicija nalaže da ne smije doći do miješanja u lozi u posljednjih sedam generacijaKritičari tvrde da će se ova stranica na kraju pokazati beskorisnom ukoliko članovi budu koristili forum za svoje beskonačne rasprave o plemenskoj pripadnosti istorijskih ličnosti koje vode mnogi plemenski orijentisani Kazahstanci.
Međutim, drugi tvrde da je stranica dizajnirana tako da bi spriječila korisnike da postavljaju komentare koje mogu vidjeti svi članovi Rulas zajednice. Umjesto toga, korisnici mogu slati ciljane poruke prijateljima ili klikati „sviđa mi se“ kao na Fejsbuku.
( RSE, Dejzi Sindeler )