EBRD poboljšao procjenu rasta crnogorske ekonomije na 1,5 odsto
EBRD je navela da je crnogorska ekonomija u prošloj godini pala 0,5 odsto, ali zvanični Monstatovi podaci govore o mnogo većem padu, i to od 2,5 odsto
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) povisila je procjenu rasta crnogorske ekonomije u ovoj godini na 1,5 odsto, sa jedan odsto koliko je iznosila majska prognoza.
EBRD je u danas objavljenim redovnim prognozama za tranzicione ekonomije, u koje je agencija Mina-business imala uvid, procijenila rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) Crne Gore u narednoj godini dva odsto, što je nepromijenjeno u odnosu na maj.
EBRD je navela da je crnogorska ekonomija u prošloj godini pala 0,5 odsto, ali zvanični Monstatovi podaci govore o mnogo većem padu, i to od 2,5 odsto.
Ekonomska aktivnost u Crnoj Gori, kako se navodi u izvještaju, povećala se u prvoj polovini godine posebno zbog oporavka izvoza.
“Međutim, deficit tekućeg računa koji iznosi blizu 20 odsto BDP-a ostaje najviši u regionu”, naveli su iz EBRD.
Fiskalna pozicija je oslabila zbog plaćanja garancija Kombinata aluminijuma (KAP), a nivo javnog duga se naglo povećao u posljednjih nekoliko godina.
“Krediti u privredi nastavljaju da se smanjuju, a nekvalitetni krediti su i dalje visoki i u prosjeku su jedan na pet”, kazali su iz EBRD-a.
Banka je ocijenila da će ekonomski rast zemalja koje koriste kredite EBRD-a u narednoj godini biti slabiji nego što se očekivalo prije šest mjeseci, između ostalog zbog toga što se u eurozoni, i pored nedavnog oporavka, očekuje slab privredni rast.
EBRD je u izvještaju revidirala naniže prognozu za ovu i narednu godinu, djelimično zbog slabijeg rasta u Rusiji.
Rizici dolaze iz eurozone
Izvještaj je pokazao blago smanjenje prosječne prognoze rasta za ovu godinu na dva odsto sa majskih 2,2 odsto. U prošloj godini zabilježen je rast od 2,7 odsto, a prognoza za narednu je smanjena na 2,8 odsto sa majskih 3,2 odsto.
Razlozi za slabiju regionalnu prognozu su kako ciklični, koji se odnose na nastavak slabe strane tražnje, tako i strukturni koji održavaju niži potencijal rasta, ograničene izvore finansiranja investicija i nezavršene strukturne reforme.
„Rizici po novu prognozu dolaze i u vidu mogućeg daljeg pogoršanja situacije u eurozoni, iako sada djeluje da su male šanse da do toga dođe“, dodali su iz banke.
Pored toga, tu je i privredno usporavanje u Kini i drugim velikim tržištima u usponu, a rizici po rast u vidu fiskalnih problema u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) takođe nijesu nestali.
„Sniženje prognoze privrednog rasta najvećim je delom rezultat usporavanja privreda Rusije, istočne Evrope i regiona Kavkaza, kao i južnog i istočnog Mediterana“, naveli su iz EBRD-a.
( Mina business )