Sukob Uljarević i Kojičića: Ovo se ne dešava ni u autoritarnim režimima
Savjet za zaštitu od diskriminacije ukinuo Poslovnik o radu zbog sporenja sa predstavnicima civilnog sektora
Savjet za zaštitu od diskriminacije, kojim predsjedava premijer Milo Đukanović, odlučio je da mu ne treba Poslovnik o radu iako slična Vladina tijela imaju svoja pravila ponašanja. To su, kako saznaju “Vijesti”, podržali svi predstavnici Vlade, ali i Biljana Alković kao predstavnica NVO. Zaključeno je da se zaduži sekretar Savjeta i premijerov savjetnik Jovan Kojičić da sa ministrom za ljudska i manjinska prava Suadom Numanovićem pokrene inicijativu pred Vladom da definiše rad Savjeta.
Takva odluka Savjeta uslijedila je nakon što je članica iz civilnog sektora Daliborka Uljarević (Centar za građansko obrazovanje) imala oštru prepisku sa Kojičićem i ukazala da je zakazivanje sjednice tog tijela bilo u suprotnosti sa važećim poslovnikom.
Uljarevićeva je Kojičiću, koji je članovima 31. oktobra poslao obavještenje da će se sjednica održati 8. novembra, saopštila da je potrebno da prođe osam radnih dana od obavještenja do održavanja sjednice, te da je to u suprotnosti sa važećim pravilima, ali i ranijom praksom kada su se o terminu konsultovali sa članovima.
Zamolila je da se odredi drugi datum zbog nemogućnosti da prisustvuje sjednici tog dana, usljed ranije preuzetih obaveza. U pismu Kojičić odgovara da se na rad Savjeta primjenjuje Poslovanik o radu Vlade, koji nalaže, između ostalog da se sjednica komisije održava, po pravilu, jednom nedjeljno.
“Moram vas sve podsjetiti da je, i u režimima koji nose epitet autoritarnih, veoma rijetka praksa da se ovako flagrantno izigrava pravni okvir, odnosno i u takvim režimima se obično poštuju postojeći akti dok se formalno-pravno ne ukinu, a kamoli da se to dešava u zemlji koja pokušava da pokaže EU kojoj stremimo koliko je privržena poštovanju prava”, kazala je Uljarevićeva u pismu Kojičiću.
Uljarevićeva je napomenula da i druga Vladina tijela imaju svoje pravilnike o radu, kao na primjer Nacionalna komisija za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, kojom predsjedava ministar pravde Duško Marković. Ona je pitala zašto je sporan samo Poslovnik o radu ovog Savjeta, koji pravno ima isto svojstvo kao i većina drugih tijela kojima ministri poput Markovića rukovode. Na njen posljednji dopis Kojičić nije odgovorio.
Kojičić nije želio da komentariše navode Uljarevićeve i nije odgovorio na dopis “Vijesti”.
Članovi savjeta su ministri Duško Marković, Predrag Bošković, Suad Numanović, Miodrag Radunović, Slavoljub Stijepović, savjetnik Jovan Kojičić, predstavnica Saveza sindikata Slavica Jauković, predstavnici civilnog sektora Milan Šaranović (EKVISTA), Daliborka Uljarević (CGO), Biljana Alković (Institut socijalne inkluzije) i Zdravko Cimbaljević (LGBT Forum progres). Cimbaljević je zatražio azil u Kanadi, a da ga zamijeni interesovanje je izrazio Danijel Kalezić.
Bošković bio za to da se priča o njemu i “Monitoru”
Savjet je prekjuče, na zatvorenoj sjednici, odbio inicijativu Uljarevićeve da se raspravlja o diskriminaciji nedjeljnika “Monitor” od strane dijela državnih institucija. Ona je kazala da joj se obratio zamjenih glavnog i odgovornog urednika tog nedjeljnika Vaseljko Koprivica sa žalbama zbog diskriminatorskog odnosa Ministarstva rada i socijalnog staranja koje je odbilo da odgovori na pitanja “Monitora”.
“S obzirom na to da postoje materijalni dokazi koji nedvosmisleno ukazuju na postojanje diskriminacije prema novinarima i nedjeljniku 'Monitor' od strane Ministarstva rada i socijalnog staranja, Savjet preporučuje Vladi da na prvoj narednoj sjednici donese zaključak kojim strogo zabranjuje ovakav način ophođenja prema medijima, kao i da se ministar rada i socijalnog staranja javno izvini nedjeljniku”, piše u predlogu zaključka koje je podnijela.
Inicijativa nije prošla zbog šest glasova od strane predstavnika Vlade i predstavnice sindikata, naspram četiri glasa iz NVO sektora i ministra rada i socijalnog staranja Predraga Boskovića.
Galerija
( Dražen Đurašković )