Nastavljeno suđenje Babačiću zbog sumnje da je oštetio državnu kasu

Branioci okrivljenog prigovorili su osnovnom i dopunskom nalazu, jer u njima, tvrde, ima nejasnoća i kontradiktornosti

79 pregleda0 komentar(a)
08.11.2013. 18:06h

U dopunskom nalazu vještaka ekonomsko-finansijske struke Milenka Popovića i Dragana Nišavića, stoji da je ukupan promet u barskoj robnoj kući “Džemo”, u periodu od 2004. do juna 2008. godine, prema rokovnicima i računaru te firme, iznosio je 8.104.616 eura.

Međutim, promet evidentiran u knjigovodstvenoj evidenciji iznosio 1.959.000 eura, što predstavlja razliku od 6.144.000 eura.

Ukoliko bi se uzela u obzir i 2003. godina, kada je poslovao kao samostalna trgovinska radnja, ta razlika je veća.

“U tom slučaju, preduzeće 'Džemo' je dužno da plati 1.021.558 eura na ima PDV-a. Ukoliko se ne bi uračunala poslovna 2003. godina, za porez je dužan 921.871,22 eura”, piše u nalazu vještaka.

To je saopšteno u nastavku suđenja Džemalu Babačiću, optuženom da je kao izvršni direktor firme “Džemo”, oštetio budžet Crne Gore, jer nije platio porez na dodatnu vrijednost i porez na dobit privrednog društva u ukupnom iznosu od 1.199.000 eura.

Branioci okrivljenog, advokatica Marina Damjanović i Milonja Raičević, prigovorili su osnovnom i dopunskom nalazu, jer u njima, tvrde, ima nejasnoća i kontradiktornosti.

“Smatramo da su vještaci bili dužni da se decidno izjasne da li su rokovnici i elektronska evidencija, vjerodostojna evidencija, jer je ovo stručno ekonomsko pitanje, a ne pravno. Nalaz je neprecizan i kontradiktoran u značajnom dijelu. Predlažem da se ponovi vještačenje po drugim vještacima i da odgovore na sva pitanja”, saopštili su branioci.

Popović je kazao da su, sa stručnog gledišta, rokovnici i elektronska evidencija, vjerodostojna evidencija.

“Naš nalaz je matematički precizan do zadnjeg centa, a sud će dati pravnu ocjenu da li ova dokumentacija vjerodostojna. Ukoliko se utvrdi da su rokovnici i evidencija u elektronskoj formi isprave kojima se utvrđuje da je ostvaren promet, tada su oni koji su ostvarili promet, obavezni po zakonu da plate PDV i porez na dobit preduzeća”, kazao je Popović.

On je objasnio da je popis u toj kompaniji obavljan svake godine, ali da njima - vještacima, nije dostavljena nijedna popisna lista.

“Nedostatak je što nijesu sravnjenje sa knjigovodstvom. Popis koji je sačinjen od zaposlenih radnika 'Džemo' po nalogu policije je vjerodostojan, bez obzira na manjkavost jer su utvrđene količine i vrijednost robe. Evidencije u rokovnicima i kompjuteru su identične po vrsti robe. Te evidencije, za razliku od knjigovodstvene, nemaju odgovarajuću dokumentaciju, nema ulaznih faktura, nema carinskih deklaracija, nema kalkulacije cijena. Evidencija u rokovnicima i na računaru kod DOO 'Džemo' je pomoćna evidencija i kao takva ona predstavlja vjerodostojne isprave, ukoliko sud odluči da su pravno valjani”, zaključio je Popović.

Suđenje se nastavlja 25. novembra, za kada je zamjenica specijalnog tužioca Mira Samardžić, najavila da će izmijeniti optužnicu, jer se promijenilo činjenično stanje.

Prema optužnici, Džemal Babačić je od aprila 2003. do juna 2008. pribavio sebi protivpravnu imovinsku korist, tako što u knjigovodstvenoj evidenciji nije vodio evidenciju čitavog prometa robe u maloprodajnim objektima u robnoj kući i butiku “Džemo2”.

Babačić je u oba objekta koristio instalirani računarski program, iako taj program nije bio povezan sa fiskalnim registar kasama i simulirao se rad fiskalne kase.

Milan Perić je, kako se navodi u optužnici, s umišljajem pomogao Babačiću u izvršenju krivičnog djela, jer je napravio računarski program za vođenje interne evidencije robnog i finansijskog zaduženja maloprodajnih objekata.

Taj računarski program nije bio povezan sa fiskalnim registar kasama.