Otaku muškarci budućnost Japana

Oni su generacija zaluđenika za tehnologiju koji su odrastali kroz 20 godina ekonomske stagnacije i odabrali su da se isključe i urone u svoje svijetove fantazija

84 pregleda4 komentar(a)
Otaku, Foto: Baca-baca.net
27.10.2013. 11:46h

Ukoliko se ne desi nešto što bi moglo da poveća natalitet u Japanu, populacija ove zemlje smanjiće se za trećinu do 2060. godine.

Jedan od razloga za manjak beba jeste pojavljivanje potpuno nove vrste muškaraca – otakua, koji vole mangu, animu i računare više od seksa.

Tokio je najveća metropola na svetu i dom za 35 miliona ljudi, tako da je teško povjerovati da postoji bilo kakav problem sa populacijom.

Međutim, Akihabara, dio grada posvećen potkulturi manga i anime nudi jedan trag za probleme Japana.

Akihabara je raj za otakue.

Oni su generacija zaluđenika za tehnologiju koji su odrastali kroz 20 godina ekonomske stagnacije i odabrali su da se isključe i urone u svoje svijetove fantazija.

Kunio Mitamara, član Japanske asocijacije za planiranje, opisuje mnoge mlade Japance kao pasivne.

Čini se kao da više nemaju ambiciju alfa mužjaka koji su se pojavili poslije rata i koji su Japan učinili ekonomskim divom. Oni nemaju želju da se pridruže nekoj kompaniji i počnu da primaju platu.

Mladi su se odlučili da žive izolovani i povukli su se iz veza sa suprotnim polom.

Istraživanje ministarstva zdravlja sprovedeno 2010. godine pokazalo je kako 36 odsto muškaraca u Japanu starosti između 16 i 19 godina nema želju za seksom. Ovaj broj bi u naredne dvije godine mogao da se udvostruči.

Novinar Bi-Bi-Sija upoznao je dva otaku mladića koji vjeruju da su u vezi sa virtuelnim devojkama.

Ta djevojka je zapravo Nintendo kompjuterska igra nazvana Love Plus, koja dolazi kao mali portabl tablet.

Nurikan i Juge vode svoje djevojke, RInko i Ne-ne, na prave sastanke u park i kupuju im torte za rođendan.

„To je vrsta veze koju nismo imali u gimnaziji“, kaže Nurikan.

U igri on ima 15 godina, iako u stvarnosti ima 38.

„Dok god imam vremena, trajaće i ova veza“, kaže Juge, koji ima 39 godina.

„S obzirom na to da ona ide u gimnaziju, zajedno ujutro idemo u školu, a nakon škole se srijećemo ispred ulaza i vraćamo se kući. Ja u igri imam 17 godina.“

Juge kaže da često stavlja Ne-ne, ili konzolu u kojoj je, u korpu svog bicikla i potom ih slika na raznim lokacijama.

Iako bi Juge volio da upozna pravu ženu, a Nurikan je oženjen, oni kažu da je ovo lakše nego život sa pravom djevojkom.

„U gimnaziji možete da imate vezu a da ne morate da razmišljate o braku. Sa pravim djevojkama morate da mislite na to. Zato bih dva puta razmislio prije nego što bih odlučio da odem na sastanak sa 3D ženom“, kaže Juge.

Nurikan kaže da krije Rinko od svoje žene i da se nada da nikada neće morati da bira između njih, prenosi b92.

Teško je izbjeći osjećaj da su njih dvojica u konstantnom stanju detinjstva i da im je potpuno udobno da žive na taj način.

Razlog za ovo povlačenje u svijet fantazija, s druge strane, nije toliko očigledan.

Dopisnik iz Tokija Roland Kelts kaže da su mnogi mladi ljudi u Japanu pesimistični kada je budućnost u pitanju. Oni ne vjeruju da će uspjeti da dostignu svoje roditelje po pitanju bogatstva i ne žele da se upuštaju u veze.

„Ukoliko poredite Kinu i Vijetnam, većine tamošnjih mladih na skuterima ide u noćne klubove, zabavlja se i vjerovatno ima seks. Oni znaju da se stvari poboljšavaju. Niko u Japanu nema taj osjećaj.“

Japan je uspio da sačuva svoju kulturu u izuzetno globalizovanom svijetu, ali da li možda baš taj identitet stoji na putu rješavanja nekih od najvećih problema nacije?

Ili je možda samo došlo vrijeme za muškarce da odrastu, imaju više seksa i prave bebe?