Bar: U eri GPS-a nemani Brajevog pisma

Crna Gora nije se pobrinula za probleme slijepih i osoba sa oštećenim vidom...

0 komentar(a)
slijepi i slabovidi, Bar, Foto: Radomir Petrić
22.10.2013. 14:13h

Nepristupačnost fizičkog okruženja, nedostatak udžbenika na Brajevom pismu, teškoće prilikom zapošljavanja, nedostatak sistemskog finansiranja-problemi su slijepih i osoba sa oštećenim vidom koji su isti u svakoj državi”, istaknuto je na tradicionalnom godišnjem savjetovanju Saveza slijepih Crne Gore u hotelu „Sidro”.

Obilježavajući Dan slijepih i slabovidih, Savez je u Baru u proteklih nekoliko dana priredio niz programa posvećen toj populaciji. Na savjetovanju su tako održana predavanja „Filozofija samostalnog življenja“, „Kretanje osoba sa oštećenim vidom uz pomoć bijelog štapa“, „Kretanje osoba sa oštećenim vidom uz pomoć psa vodiča“ i „Korišćenje GPS tehnologije kao podrška samostalnom kretanju“.

“Slijepim osobama je važno da budu osposobljene za samostalni život - mi pravimo izbore, samostalno donosimo odluke, odgovorni smo za ono što uradimo ili ne uradimo”, rekao je izvršni direktor Saveza Goran Macanović.

“Slijepim osobama je važno da budu osposobljene za samostalni život - mi pravimo izbore, samostalno donosimo odluke, odgovorni smo za ono što uradimo ili ne uradimo”

Pored njega, Opštini Bar i Vladi na pomoći u organizaciji skupa zahvalio je i Veselin Joketić, predsjednik Organizacije za Bar i Ulcinj.

Potpredsjednica Saveza slijepih Srbije Jelena Stojanović kazala je kolegama da, iako spada u kategoriju teže zapošljivih, za osam godina je promijenila tri posla, dok brojne njene kolege nijesu imale tu sreću.

Pomoćnik ministra za ljudska i manjinska prava mr Ivan Jovović predstavio je novosti iz legislative koju priprema Ministarstvo - Zakon o antidiskriminaciji i Zakon o zaštitniku ljudskih prava - ombudsmanu.

Jovović je dodao i da pravni status ove populacije reguliše cijeli set zakona u oblasti obrazovanja, socijalnog staranja, porodičnih odnosa, zapošljavanja, a osim dobrih zakona, istakao je, potrebna je i praktična edukacija službenika koji ih sprovode - policije, inspektora i nosioca pravosudnih funkcija. Na muzičkom nadmetanju osoba sa oštećenim vidom, održanom u Domu kulture, prvu nagradu u kategoriji zabavna muzika dobila je Nikolina Arapović.

Za izvođenje narodne pjesme nagrađen je Faruk Bošnjak iz Bijelog Polja, a druga i treća nagrada pripale su Veselinu Vukoviću iz Podgorice i Saši Šundiću iz Nikšića. U kategoriji instrumentalna muzika najbolji je bio klavijaturista Damir Kožar.