Lekiću i „Vijestima” ne daju u Vladin dom

Direktor Narodnog muzeja zabranio da u svečanoj sali na Cetinju bude održana promocija knjige profesora i lidera Demokratskog fronta

124 pregleda42 komentar(a)
16.10.2013. 15:12h

Iako redovno izdaju prostor u Vladinom domu na Cetinju za razne manifestacije, svečana sala “Ivan Crnojević”, odlukom direktora Narodnog muzeja zatvorena je za univerzitetskog profesora i lidera Demokratskog fronta Miodraga Lekića.

Direktor Narodnog muzeja Pavle Pejović nije dozvolio da Lekić promoviše svoju knjigu “Istorija Italije” u Vladinom domu na Cetinju s obrazloženjem kako je Savjet donio odluku da se prostor koristi samo za potrebe državnih institucija i za referentne naučne skupove. Pejović juče nije odgovorao na pozive i SMS poruke.

Zahtjev da se promocija Lekićeve knjige održi u Vladinom domu Pejoviću je 3. oktobra uputio direktor “Dejli presa” Željko Ivanović, kao izdavač Lekićeve knjige. Pejović u odgovoru od 8. oktobra kaže da “ovom prilikom ne može izaći u susret”.

“Obavještavamo vas da je na osnovu čl. 19 Zakona o kulturi Narodni muzej 24. 07. 2009. godine donio odluku da se sala “Ivan Crnojević” u Vladinom domu može koristititi isključivo za potrebe državnih institucija i referentne naučne skupove”, napisao je Pejović.

Ipak, u Vladinom domu je 12. decembra 2009. promovisana knjiga Tamare Nikčević “Goli otoci Jova Kapičića” čiji je izdavač takođe bio “Dejli pres”. Odluka, na koju se poziva Pejović, nije važila ni kada je dozvolio da se u Vladinom domu 13. oktobra 2009. održi svečana sjednica Mitropolijskog savjeta Crnogorske pravoslavne crkve. Fudbalski klub “Lovćen” je 31. avgusta ove godine na istom mjestu organizovao Svečanu akademiju povodom vijeka postojanja.

Ko određuje što su “referentni naučni skupovi”: Vladin dom, foto: Boris Pejović

U dopisu Pejović ne pojašnjava koji su “referentni naučni skupovi” i prema kojim kriterijumima se određuju.

Odgovarajući na pitanje “Vijesti” da li vjeruje da je sala u Vladinom domu njemu uskraćena jer služi samo “za potrebe državnih institucija i referentne naučne skupove”, Lekić odgovara da akteri nijesu dostoji da se pominju.

“Sam ovaj zaplet iz vašeg pitanja je jedino dostojan komentara zbog svoje fenomenološke dimenzije, dakle fenomena poltronstva, uzurpacije javnih ustanova, samocenzura i u vremenu u kojem živimo. Čak ni imena aktera ove skorojevićevske manifestacije osionosti i poltronstva nisu dostojna da budu spomenuta”, rekao je Lekić.

On ističe da promocija knjige “Istorija Italije” nije u nikavoj vezi sa aktuelnim političkom scenom u Crnoj Gori, niti je ijedan učesnik promocije govorio van konteksta same teme.

“Ne bih učestvovao na promociji kada bi se kulturni sadržaj događaja koristio u dnevno političke svrhe. Međutim, jedan kulturni događaj je dočekan političkim kriterijumom, razumije se, jadnim i provincijalnim. Namjestilo se da su po aršinima vladajuće partije politički nepodobni - izdavač, autor knjige, učesnici promocije. Sada više nije ni bitno je li se direktor sam i bez razloga uplašio ili je pitao partijsku centralu do koje, po svemu sudeći, dramatično drži, pa i oko ustupanja sale za kulturni sadržaj koji njega, sasvim izvjesno, ne bi u kulturnom smislu mogao degradirati”, rekao je Lekić na pitanje da li smatra da je direktor Narodnog muzeja takvu odluku donio zbog skorih izbora na Cetinju.

Lekić ocjenjuje da je tragikomična dimenzija svega “da ovakvi šarlatani, inače nerijetko pod sjenkama korupcije i arčenja državnog novca, u javnom djelovanju nastupaju sa patosom ovjerenih čuvara crnogorskog nacionano-kulturnog identiteta!”.

“To je zabavan, groteskni momenat ove situacije za koju treba imati i određeno razumjevanje. Ako je crnogorska država dobrim dijelom privatizovana, što se ne bi i sale koje su u slobodnim društvima mjesto javnog i kulturnog dijaloga kod nas privatizovale kriterijumima aktuelnog namjesnika”, rekao je Lekić.

Promocija knjige održana je preksinoć u hotelu u okviru Sportskog centra na Cetinju.

Cetinje izabrano zbog istorijskih veza sa Italijom

Lekić je rekao da su sticajem okolnosti njegove knjige bile promovisane u Italiji na mjestima visoke kulture i estetike, pa i u sali nacionalno prestižne institucije “Dante Alegijeri” u Rimu ili u ništa manje čuvenoj palati “Kleriči” u Milanu.

“Držao sam do promocije na Cetinju moje knjige 'Istorija Italije' upravo zbog istorijskih veza Italije i Crne Gore, posebno Cetinja, čemu je upravo bilo posvećeno veče. Priznajem, manje mi je bilo važno gdje će se održati. Žao mi je zbog samih građana Cetinja među kojima su mnogi te večeri prokometarisali da je sve zasluživalo mjesto neke kulturne institucije.

Meni je bilo sasvim lijepo i u tom skromnom ambijentu, razgovarali smo u prijatnoj atmosferi, vjerujem kompetenetno i zanimljivo, i to samo o istoriji i kulturi. Zato koristim priliku da se zahvalim vlasnicima ugostiteljskog objekta na predusretljivosti da baš tu održimo prijatno druženje sa kulturnim građanima Cetinja”, istako je Lekić.

Moguće da su naziv Vladin dom shvatili bukvalno

Književnik i urednik u “Vijestima” Balša Brković kaže da je nevjerovatno kako ponekad umjetnici, kad ih zapadne da budu kerberi sistema, to rade zapanjujuće revnosno i ozbiljno.

“Čak i brutalnije od klasičnih činovnika i 'običnih' partijskih aktivista... Namah nestane sva suptilnost i empatija koje idu uz umjetnost. Zabranom da se promocija Lekićeve knjige održi u Vladinom domu Pejović je pokazao koja je vrsta javnog djelatnika.

Ovo je samo jedan od brojnih pokazatelja temeljnog problema crnogorske kulture – upravo na onim mjestima gdje bi trebalo da imamo jake javne ličnosti, zaštićene sopstvenim djelom i javnim integritetom, mi imamo puke režimske poslušnike.

Mislim da je ključni arhitekta takvog koncepta u klulturi ministar Mićunović, a Pejović je jedan od nekoliko njegovih namjesnika za određene oblasti... Moguće je da su ova gospoda naziv Vladin dom shvatili bukvalno”, smatra Brković

Galerija

Vladin dom FOTO: Boris Pejović