Strategija je dobra, ali fali novac
Funkcionerka DPS-a Zorica Kovačević podržala je ideju o potrebi za izdvajanjem više novca za sektor zdravstva iz državne kase
Strategija za očuvanje i unapređenje reproduktivnog i seksualnog zdravlja je kvalitetan dokument, ali je moguće da će njeni ciljevi ostati nerealizovani zbog nedostatka novcu u budžetu zdravstva, poručeno je na zajedničkog sjednici skupštinskih odbora za zdravstvo, rad i socijalnu politiku i rodnu ravnopravnost.
Na sjednici je predstavljen strateški dokument za period od 2013. do 2020. godine sa Akcionim planom za naredne dvije godine, koji je Vlada usvojila u julu ove godine.
Poslanik SDP-a Izet Bralić, koji je i učestvovao u izradi tog dokumenta, napomenuo je da je riječ o kvalitetnoj strategiji koja je iskorak u oblasti očuvanja seksualnog i reporduktivnog zdravlja, ali i u rodnoj ravnopravnosti.
“Plašim se da će dosta ciljeva do 2020. godine biti teško ostvareni, s obzirom na nizak nivo zdravstvene prosvjećenosti među stanovništvom, loš položaj pojedinih rizičnih grupacija, kao i mali budžet zdravstva”, kazao je on.
On je poručio da ta dva skupštinska tijela treba da pošalju zajedničku poruku nadležnima da se postavljeni ciljevi ne mogu relaizovati sa trenutnim novcem.
Više novca za prevenciju
Funkcionerka DPS-a Zorica Kovačević podržala je ideju o potrebi za izdvajanjem više novca za sektor zdravstva iz državne kase.
Ona je podsjetila na iskustvo Doma zdravlja u Danilovgradu kada su u pitanju preventivni pregledi: "Dolaze žene čak i iz Rožaja, a u Crnoj Gori ima 17 mamografskih aparata, pa se postavlja pitanje za što će nam, ako pacijenti moraju da traže pomoć u drugim gradovima”, kazala je Kovačević.
Ona je rekla da u toj ustanovi ima tri savjetovališta i više uspješnih godina primjene skrininga za rano otkrivanje karcinoma.
Kovačevič je kazala da, uprkos visokom odzivu, još ima žena koje u tom gradu neće da se pregledaju preventivno.
“Crna Gora treba znatno više da izdvaja novca za prevenciju, a ne na skupo liječenje”, poručila je ona, napominjući da primjena prevencije umnogome zavisi i od toga koje na čelu zdravstvene ustanove.
Fali sociološko-kulturna dimenzija
Poslanica Demokratskog fronta Jelisava Kalezić takođe je pohvalila tekst Strategije, uz prijedlog da je trebalo raditi i istraživanja iz sociološko-kulturne dimenzije te problematike.
“Zdravstveni sistem je opterećen problemima i ne može na sebe da preuzme da razrješava uticaje iz drugih oblasti”, kazala je ona.
Predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost Nada Drobnjak kazala je da Strategija prepoznaje da se moramo pozabaviti i sa regionalnim razvojem, te da su Šavnik Plužine i Pljevlja u tom smislu najlošije pozicionirani.
Pomoćnica u Ministarstvu zdravlja dr Mira Jovanovski Dašić podsjetila je da oko 20 odsto žena i 14 odsto muškaraca u svijetu ima probleme sa reproduktivnim i seksualnim zdravljem.
Više znaju djeca sa sela nego učenici iz grada
Kovačević je kazala da je u toj opšini nedavno rađeno istraživanje o upotrebi cigareta, alkohola i o seksualno-repoduktivnom zdravlju tri osnovne škole, jednoj gradskoj, jednoj na periferiji i jednoj seoskoj.
“Rezultati su zastrašujući. Više znaju djeca sa sela nego učenici iz grada. Primijećeno je da stepen znanja zavisi i od vaspitača u školama zbog čega ćemo morati da razmislimo o tome kako oni rade”, napomenula je ona, dodajući da je obrada rezultata u toku.
( Dražen Đurašković )