Bušković nagrađen uslovnim otpustom
Osuđeni zbog napada na novinarku „Vijesti” izašao iz zatvora
Podgoričanin Ivan Bušković, osuđen zbog napada na novinarku “Vijesti” Oliveru Lakić, izašao je prije dva dana iz spuškog zatvora.
Nakon što mu je Zakonom o amnestiji kazna skraćena za četvrtinu, Bušković je dobio i zatvorski uslov, po kom mu je robija umanjena za dodatnih 10 dana.
Konačnu odluku o zatvorskom uslovu donosi direktor ZIKS-a, u ovom slučaju Miljan Perović.
Buškovića je podgorički Osnovni sud osudio na devet mjeseci zatvora, a Viši sud je u januaru potvrdio tu presudu.
On je osuđen za nasilničko ponašanje, zato što je 7. marta 2012. oko 21.30 časova, na Bulevaru Svetog Petra Cetinjskog u Podgorici, bez povoda, fizički napao Lakićevu ispred njene zgrade, dok je, vraćajući se s posla, otključavala ulazna vrata.
Bušković je od marta do septembra 2012. bio u spuškom zatvoru, zbog drugog krivičnog djela. I ranije je dva puta osuđivan zbog omogućavanja i uživanja opojnih droga i jednom za nanošenje teške tjelesne povrede.
Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti” iz spuškog zatvora, Buškoviću je sa kaznom na koju je osuđen za napad na Lakićevu, spojena još jedna presuda, i na izdržavanje je došao u aprilu 2013.
Nakon usvajanja Zakona o amnestiji, kazna mu je umanjena za četvrtinu, a iz zatvora je trebalo da izađe 17. oktobra.
Iz Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija “Vijestima” je ranije objašnjeno da je uslovni otpust otpuštanje osuđenika sa izdržavanja kazne zatvora prije nego što je kaznu u cjelini izdržao, pod uslovom da se sa osnovom može očekivati da će se na slobodi dobro vladati, a naročito da za vrijeme uslovnog otpusta neće počiniti novo krivično djelo.
Iz Zavoda je pojašnjeno i da je uslovni otpust sa izdržavanja kazne zakonska mogućnost, ali ne i pravo osuđenika.
„Saglasno članu 67 Zakona o izvršenju krivičnih sankcija osuđeno lice ima pravo da, poslije izdržane tri četvrtine izrečene kazne, podnese zahtjev da se uslovno otpusti, a diskreciono je pravo direktora Zavoda da donese odluku o uslovnom otpustu ili da odbije zahtjev osuđenog“, piše u odgovoru iz ZIKS-a.
Lakićeva je od februara prošle godine meta uznemiravanja i prijetnji, a sve je počelo nakon što je počela sa pisanjem tekstova o fabrici duvana "Tara" u Mojkovcu
U Osnovnom sudu u toku je postupak protiv bivšeg šefa obezbjeđenja nekadašnjeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića, Milenka Miće Rabrenovića zbog ugrožavanja sigurnosti Lakićeve.
Rabrenović je optužen da je 9. februara 2011. godine, predstavljajući se kao "Boško", preko telefona novinarke Jasmine Muminović, uputio teške prijetnje na račun Lakić i njene porodice.
Veljović je, svjedočeći nedavno u tom postupku, rekao da je Bušković nevin u zatvoru u Spužu, objašnjavajući da je to čuo od starješina koje su vodile istragu.
“Rekli su mi: 'Žao nam je što smo nevinog čovjeka poslali u zatvor'”, rekao je Veljović.
Na pitanje novinarke Lakić da li zna da je Bušković pravosnažno osuđen za napad na nju, kazao je da ne zna.
Na tom suđenju izjavio je i da su slučajevi afera "Listing", paljenje vozila nezavisnog dnevnika, preko napada na direktora "Vijesti" Željka Ivanovića do posljednje "Crne trojke", svi instruirani i usmjereni na diskreditaciju njega kao profesionalca i čovjeka.
Novinarka Lakić nakon toga pisala je tužilaštvu i zahtijevala da se provjere sve Veljovićeve tvrdnje.
Bivši policajac Brajuško Brajušković, optužio je nedavno Veljovića i Perovića da su organizovali i koordinirali “crnim trojkama”, sastavljenim od pripadnika SAJ-a, a zaduženim za prebijanje političkih neistomišljenika vlasti.
Oni su to negirali, najavljujući tužbe.
Galerija
( Jelena Jovanović )