Porodica Šoć: Dva dana pred smrt liječili je stavljajući mokru krpu na čelo
Otac i sestra preminule Cetinjanke Ivane Šoć svjedočili na suđenju optuženim ljekarima KC-a Draganu Obradoviću i Brankici Dupanović
Ivana je drhtala, imala je visoku temperaturu, povraćala je i na momente je bila potpuno dezorijentisana. Često je imala i nevoljne pokrete ruku i nogu, grčeve, jaku glavobolju, teško je disala i pričala, nije mogla ni da hoda. Danima su nas optuženi ljekari uvjeravali da je organski potpuno zdrava, da nema virus svinjskog gripa, da je riječ o nekom psihičkom problemu. Na dan otpusta bila je toliko loše da smo je bukvalno na rukama donijeli kući. Narednog dana je i umrla”.
To je u Višem sudu saopštila tokom svjedočenja Ana Šoć, sestra Cetinjanke Ivane Šoć (30), koja je 19. februara 2011. godine preminula od posljedica svinjskog gripa AH1N1.
Zbog njene smrti sudi se ljekarima Draganu Obradoviću i Brankici Dupanović.
Sestra pokojne djevojke, kao i njen otac Miladin Šoć, gotovo šest sati su juče sutkinji Vesni Moštrokol hronološki i veoma detaljno pojašnjavali kakvi su bili simptomi kod Ivane, kao i šta su optuženi ljekari uradili tokom šest dana njenog bolničkog liječenja.
Njih dvoje su se prisjetili da je je Ivana prve simptome osjetila 10. februara 2011. godine, zbog čega je narednog dana iz Budve došla u porodičnu kuću na Cetinju. Njih dvoje su tvrdili da je ona još u telefonskom razgovoru rekla da misli da ima grip, a to je pisala i u SMS porukama koje je razmjenjivala sa svojim prijateljima.
Članovi porodice pokojne djevojke ispričali su i kako je izgledao posljednji Ivanin bolnički dan, kada je ona, mimo njihove volje, otpuštena iz KC-a i poslata kući gdje je umrla narednog dana"U subotu 12. februara dobila je nagli napad, imala je temperaturu oko 40 stepeni, povraćala je u mlazevima...Onda joj je tokom dana temperatura naglo pala sa 40 na 35,2 zbog čega smo pozvali ljekare Hitne pomoći, koji su je odvezli do Internog odjeljenja bolnice gdje ju je primila dr Sonja Radojičić. Prenijeli su mi da je tu zbog grčeva čak polomila toplomjer i stalak za infuziju. Zbog svega toga dr Radojičić je još tu posumnjala na encefalitis - upalu mozga, zbog čega ju je sa čak dva uputa - za neurologa i infektologa, bolničkim kolima poslala u KC. U Urgentni blok KC-a ju je primila dr Sandra Đuranović, koja je odmah posumnjala da je u pitanju virusna infekcija, što je navela i u svom izvještaju, koji kasnije nijesam dobio u Ivaninoj dokumenataciji, koju smo podigli nakon njene smrti”, ispričao je Miladin Šoć.
Otac djevojke, ali i njena sestra ispričali su da je tada ljekarka Urgentnog bloka pozvala dr Obradovića da dođe i pogleda Ivanu.
U vrijeme kada je preminula Cetinjanka Ivana Šoć u Crnoj Gori i regionu je bila u jeku epidemija svinjskog gripa, ali ni pored preporuka Ministarstva zdravlja, za šest dana liječenja niko joj nije uključio nikakvu antivirusnu terapiju"Tek nakon peripetija i žučne rasprave između Obradovića i dr Ljiljane Radulović, koja je takođe pregledala Ivanu, ona je smještena te noći na Kliniku za infektivne bolesti... U utorak je dr Dupanović mom bratu rekla da je to neki virus, koji traje dan-dva, tako dođe i prođe te da nije ništa ozbiljno. Tog dana njoj je i bilo bolje, ali mi je kćerka Ana saopštila da su joj ljekari rekli da je Ivana organski zdrava i da je sve kod nje na psihičkoj bazi. Ani su rekli da je ona razmažena, umišljeni bolesnik, te da se sa njom mora malo grublje postupati. Tvrdili su da je organski zdrava, a to mi je dr Obradović narednog dana isto saopštio, ali onako neozbiljno više u prolazu, naglašavajući da su njeni problemi psihičke prirode", ispričao je Miladin Šoć.
Ana mu je, ispričao je, narednog dana telefonom javila da se Ivana osjeća veoma loše i da se stanje opet dramatično pogoršalo.
I sestra pokojne djevojke prisjetila se da je Ivana dva dana prije smrti bila loše i da joj je dva puta čak i pala dok je sa sestrom vodila na snimanje magnetnom rezonancom.
Ivana Šoć
"Kada smo se vratili sa snimanja oni su je već bili premjestili u drugu sobu, bila sam pored nje, a onda sam dr Dupanović rekla da joj je veoma loše. Ona je došla i stavila joj mokru krpu na glavu i otišla, zamislite u 21. vijeku neko se liječi na taj način. Mojim roditeljima je i meni tog dana dr Dupanović razdragano saopštila da je snimak sa magnetne odličan i uvjeravala nas da je Ivana potpuno organski zdrava", ispričala je Ana Šoć.
Članovi porodice pokojne djevojke ispričali su i kako je izgledao posljednji Ivanin bolnički dan, kada je ona, mimo njihove volje, otpuštena iz KC-a i poslata kući gdje je umrla narednog dana.
"Tog dana oko 14 časova dr Obradović nas je primio u neku konferencijsku salu i odmah počeo priču o otpustu, ubjeđivao nas je da je zdrava, te da treba da ide kući. Pitao sam ga da objasni pa kako je onda tako loše, zbog čega je na moje uporno insistiranje da ostane još u bolnici, počeo da se povlači i onda rekao da će Ivana ostati još do nedjelje, kada će on opet doći jer je dežurni. U hodniku sam u prolazu vidio dr Dupanović, ali je ona okrenula glavu... Oko 15 časova pozvala me je Ana i rekla da dođem ponovo u Podgoricu, jer je Obradović rekao da je vodimo kući. Tako nas je stavio pred svršen čin, a njoj napisao praktično smrtnu presudu, jer makar i tog dana nije pokušao da uključi antivirusnu terapiju i tako pokuša da je spase. Imala je i tog dana šansu da preživi", naveo je Šoć.
Porodica Šoć je na ubjeđivanje rođaka Mila Jankovića pristala da se uradi obdukcija, gdje je utvrđeno da je Ivana preminula usljed teških otoka na mozgu i plućima, nastalim usljed komplikacija izazvanim virusom sninjskog gripa.
U vrijeme kada je preminula Cetinjanka Ivana Šoć u Crnoj Gori i regionu je bila u jeku epidemija svinjskog gripa, ali ni pored preporuka Ministarstva zdravlja, za šest dana liječenja niko joj nije uključio nikakvu antivirusnu terapiju.
Otac: Sklanjali su izvještaje ljekara
Otac preminule djevojke tvrdi da nakon Ivanine smrti, porodica nije dobila kompletnu dokumentaciju o toku njenog liječenja.
"Falila je otpusna lista i izvještaj dr Sandre Đuranović, koja je još prve noći nakon prijema u Urgentni blok napisala da Ivana ima grip. Na nekim izvještajima falili su i potpisi. Izvještaja dr Đuranović nigdje nije bilo, a ja sam ga dobio tek kasnije kada sam se obratio direktoru UB-a Vladimiru Dobričaninu, koji mi je dostavio to što je ljekarka te noći napisala. Pa i Komisija za kontrolu kvaliteta KC-a je u izvještaju svom navela da su optuženi ljekari poštovali sva pravila struke, te da simptomi i nalazi nijesu ukazivali na svinjski grip. Kada sam kasnije dr Gorana Nikolića i Oliveru Miljanović pitao odakle u otpusnoj listi šifra J-10, rekli su da je to oznaka za grip. Kada sam ih drugi put pitao ako je to oznaka za grip, pa i za svinjski, zašto joj nijesu dali antivirusnu terapiju, nijesu imali odgovor", naveo je Šoć.
Zašto ste je otpustili, a nije mogla ni da hoda?
Otac preminule djevojke u više navrata je pokušao da komentariše dijagnoze, ali mu to sutkinja nije dozvolila, pojašnjavajući da će tokom postupka doći vrijeme i za mišljenja vještaka medicinske struke.
Dozvoljeno mu je, međutim, da postavi i pitanja optuženima, nakon čega je on Dupanović pitao da li pacijent, koji ne može da stoji, govori, hoda, može „čudom da ozdravi” samo dan nakon što je „ona sve to napisala u izvještaju”.
"Ne znam je li moguće, ali znam da ja na dan otpusta nijesam pregledala pacijentkinju. Upravo zbog tih simptoma, dan ranije sam tražila da se urade dodatni nalazi laboratorije, magnetna rezonanca i drugi pregledi", odgovorila je optužena.
Galerija
( Biljana Nikolić )