Ministarstvo pravde odlučuje koja će preporuka biti dio dokumenta

Iz Ministarstva su pojasnili da učešće civilnog sektora podrazumjeva davanje preporuka, sugestija i komentara

2 komentar(a)
07.10.2013. 17:54h

Ministarstvo pravde jedino je koje odlučuje koja će preporuka ili sugestija biti sastavni dio dokumenta, bilo da se radi o izradi zakona ili nekog drugog programa ili projekta, saopšteno je iz tog resora. Izvršni direktor nevladine organizacije For lajf /4 Life/, Saša Mijović uputio je protestno pismo ministru pravde Dušku Markoviću jer je nezadovoljan učešćem u radnoj grupi za izradu Predloga zakona o izvršenju alternativnih sankcija. Iz Ministarstva su pojasnili da učešće civilnog sektora podrazumjeva davanje preporuka, sugestija i komentara na dokumente koje izrađuje taj resor. “Budući da su, iako zajednički, ovi dokumenti i njihova implementacija u direktnoj odgovornosti ovog ministarstva, Ministarstvo pravde je jedino koje odlučuje koja će preporuka ili sugestija biti inkorporirana u dokument, bilo da se radi o izradi zakona ili nekog drugog programa ili projekta”, kaže se u odgovoru tog resora na protestno pismo Mijovića.

Iz tog Ministarstva su podsjetili da Vlada primjenjuje politiku saradnje sa civilnim sektorom u svim oblastima djelovanja, kako pri pisanju zakonodavstva, tako, i u implementaciji politika. Tako su, kako su pojasnili, predstavnici civilnog sektora uključeni u radne grupe u pregovaračkom procesu sa Evropskom unijom, u čemu je, kako su naveli, Crna Gora prepoznata kao pionir, kada je riječ o državama kandidatima za članstvo u tu zajednicu. Iz Ministarstva su naveli da je sa For lajfom, do sada imali odličnu saradnju, podsjećajući da su sa tom NVO potpisali i Memorandum o saradnji 25. decembra prošle godine. “Od tada, bili ste pozvani da date svoj doprinos na sastanku sa ostalim NVO sa kojima Ministarstvo pravde sarađuje, bili ste pozvani da uzmete učešće na Okruglom stolu o medicinskoj etici i zdravstvenoj njezi u zatvorima koju smo koorganizovali sa Savjetom Evrope”, naveli su iz tog resora. Oni su podsjetili da su For lajf informisali o projektu reforme izvršenja krivičnih sankicija koji se sprovodi u Ministarstvu pravde planirajući da tu NVO, kako su kazali, aktivnije angažuju prilikom implemetacije novog zakonodavstva koje pripremaju okviru ovog projekta. Iz Ministarstva su naveli da su For lajfu obezbjeđeni i uslovi u ZIKS-u za realizaciju programa rehabilitacije i resocijalizacije zavisnika od droga.

Iz Ministarstva su naveli da su For lajfu obezbjeđeni i uslovi u ZIKS-u za realizaciju programa rehabilitacije i resocijalizacije zavisnika od droga
“U cilju realizacije zajedničkih aktivnosti, Ministarstvo pravde je čak razmatralo mogućnost da vas finansijski pomogne u mjeri u kojoj to dozvoljavaju sredstva opredjeljena Zakonom o budžetu”, naveli su iz tog resora. Ministarstvo pravde će, kako su kazali, bez obzira na protestni ton pisma Mojovića zadržati pravo da procjeni u kojoj mjeri je njegova ekspertiza potrebna pri izradi zakona na koji referiše pismu. “Tako će biti i u buduće, s obzirom da je u ingerenciji ovog Ministarstva, a ne nikako u ingerenciji civilnog sektora ili bilo kog eksperta angažavanog na nekom zakonu, i pisanje zakona i implemetacija programskih politika”, poručili su iz tog resora. Iz Ministarstva su kazali da su procjenili da su predlozi For lajfa značajni u dijelu koji se tiče bavljenja zavisnicima od droga ali ne i u dijelu, kako su naveli, regulisanja uslovnog otpusta i kazni u javnom interesu, “čime će se isključivo baviti nadležne institucije”. Javna rasprava o Nacrtu zakona o izvršenju uslovne osude i kazne rada u javnom interesu, kako je i objavljeno na sajtu Ministarstva pravde biće održana 1. novembra u hotelu Ramada, gdje će, kako su kazali iz tog resora, svi zainteresovani imati priliku da iznesu svoje predloge u sugestije o tekstu Nacrta.

Galerija

Saša Mijović FOTO: Luka Zeković