Naučnici testiraju teoriju: Dobre bakterije jedu kalorije?

Naučnici testiraju teoriju koja bi čovječanstvo riješila najrasprostranjenije bolesti novog doba

58 pregleda0 komentar(a)
gojaznost, Foto: Shutterstock
06.10.2013. 11:12h

Kalorija je kalorija. Jedite previše i premalo trošite, pa ćete postati gojazni i bolešljivi. Ovo je konvencionalna mudrost . Ali, sve izgleda prejednostavno. Kalorije, po svoj prilici, nisu stvorene jednake, a način na koji ih tijelo prerađuje može dramatično da varira od jedne do druge osobe.

Ovo je intrigantan nagovještaj koji potiče iz najnovijih istraživanja metaboličkih sindroma, prilično gadne grupe koja uključuje visok krvni pritisak, visok nivo šećera u krvi, neuravnotežen holesterol i, naravno, gojaznost. Ova moderna pošast raširila se Amerikom, gdje je stopa gojaznosti izuzetno visoka. Međutim, ovo nije američka osobenost - gojaznost pravi štetu od Meksika do Južne Afrike i Indije, povećavajući broj oboljelih od raznih bolesti i podižući zdravstvene troškove.

Za metabolički sindrom još se može okriviti previše hrane i premalo vežbanja. Ali, bitno je da se razumije zašto su neke namirnice posebno štetne i zašto neki ljudi dobijaju više na težini od drugih. Srećom, istraživači su počeli da nude objašnjenja u seriji nedavno objavljenih radova.

Jedna rasprava odnosi se na podmuklo djelovanje glukoze, koja se nalazi u skrobu fruktoze, koje ima u voću, običnog šećera i, ne iznenađujuće, visoko fruktoznog kukuruznog sirupa. Dijete sa visokim "glikemijskim indeksom" podižu nivo glukoze u krvi i, izgleda, dovode do metaboličkih problema. Dejvid Ludvig iz Dječje klinike u Bostonu pokazao je da oni koji su na režimu ishrane sa niskim glikemijskim indeksom doživljavaju promjene metabolizma koje utiču da zadrže težinu, u poređenju sa onima koji su hranjeni niskokaloričnim namirnicama. To dovodi u pitanje ideju da je kalorija kalorija. Drugi, međutim, krive fruktozu, koja, izgleda, dovodi do gojaznost i insulinske rezistencije. Sada, studija objavljena u časopisu “Nature Communications”, čiji je autor Ričard Džonson sa Univerziteta u Koloradu objašnjava da glukoza može da naudi, djelimično, kroz konverziju u fruktozu.

Dr Džonson i njegove kolege sprovele su dijetu baziranu na vodi i glukozi među tri grupe miševa. Jedna grupa bila je kontrolna, a u druge dvije pokazao se nedostatak enzima koji pomažu tijelu da preradi fruktozu. Kod “normalnih” miševa pojavila se masna jetra i postali su otporni na insulin. Ostali su bili zaštićeni. Proces pretvaranja glukoze u fruktozu u tijelu, čini se podstiče metaboličke probleme.

Možda ste ono što jedete

Još intrigantnija je ideja da ista dijeta može drugačije da djeluje na različite ljude. Četiri nedavno objavljena naučna rada istražuju ovu temu. U jednom, objavljenom u časopisu “Science” u julu , Džozef Majzoub , takođe iz Dječje bolnice u Bostonu izbrisao je kod miševa gen pod nazivom Mrap2. Dr Majzoub i njegove kolege pokazali su da to pomaže pri kontroli apetita. Iznenađujuće, međutim, čak i kada su mutirana stvorenja jela isto kao normalni miševi, ipak su više dobili na težini. Zašto, ostalo je nejasno, ali to može biti efekt Mrap2 na drugi gen, koji se zove Mc4r i za koji se zna da ima veze sa debljanjem.

Drugi i treći rad , objavljeni u paru u časopisu “Nature” u avgustu, sa drugog aspekta posmatraju način na koji različiti organizmi prerađuju istu ishranu. Obje studije je nadgledao Duško Ehrlich sa Nacionalnog instituta za poljoprivredna istraživanja u Francuskoj. Jedna je ispitala bakteriju kod 300 danskih učesnika u istraživanju i pronašla da oni sa više različitih mikroba u utrobi pokazuju manje znaka metaboličkog sindroma, uključujući gojaznost i insulinsku rezistenciju. U drugoj studiji, 49 gojaznih učesnika stavljeno je na dijetu sa hranom sa visokim sadržajem vlakana. Kod onih koji su počeli sa manjim brojem bakterija uočeno je povećanje bakteriološke raznovrsnosti i poboljšanja metaboličkih pokazatelja. To nije bio slučaj sa onima koji su već imali raznovrsnu paletu mikroba, čak i sa istom hranom.

Džefri Gordon sa Univerziteta Vašington u Sent Luisu kaže da ove dvije studije ukazuju na značaj onoga što on naziva potencijalnim "radnim mjestima" u mikrobiotici gojaznosti. Uz pravilnu ishranu, gojaznoj osobi sa više “radnih mjesta” za korisne bakterije upravo one mogu obaviti potrebni posao. U četvrtom radu čiji je autor dr Gordon, nedavno objavljenom u časopisu “Science”, na miševima se istražuje ova tvrdnja. Za kontrolu sa efekta genetike, dr Gordon je pronašao četiri para blizanaca, gdje je jedan gojazan, a drugi mršav. Sakupio je uzorke njihove stolice, a zatim prebacio bakterije blizanaca na skupine miševa. Uz identičnu ishranu, miševi sa bakterijama iz gojaznih blizanaca postali su gojazni, a miševi sa bakterijama iz mršavog blizanca ostali su mršavi.

Dr Gordon se nada da će moći da identifikuje specifične bakterije koje mogu, eventualno biti izolovane i korištene u liječenju gojaznosti

Dr Gordon potom je testirao šta bi se dogodilo kada bi miševi sa različitim bakterijama bili smješteni zajedno - mišji izmet pomogao bi u prenošenju bakterija. Bakterije iz mršavih miševa našle su svoj put do miševa sa bakterijama gojaznih blizanaca, sprečavajući te miševe da dobijaju na težini i razvijaju druge metaboličke abnormalnosti. Ali, ova pojava nije “proradila” u obrnutom smjeru, vjerovatno zbog teorije dr Gordona o “slobodnim radnim mjestima” za mikrobe. Zanimljivo, nije došlo do invazije, gojaznost nije spriječena kada su miševi jeli hranu bogatu mastima sa malo voća i povrća. Prenos korisnih bakterija stoga, izgleda, zavisi od ishrane.

Dr Gordon se nada da će moći da identifikuje specifične bakterije koje mogu, eventualno biti izolovane i korištene u liječenju gojaznosti. Za sada, međutim, on i drugi istraživači izlažu složenu međuigru faktora .

Jedna vrsta kalorija može biti drugačije metabolisana od druge. Ali, efekat određenog načina ishrane zavisi od gena osobe i bakterija. I bakterije te osobe određene su djelimično načinom ishrane. Metabolički sindrom, čini se, zavisi od komplikovanih odnosa između hrane, bakterija i genetike. Razumijevajući to, istraživači će baciti novo svjetlo na jednu od najčešćih bolesti modernog doba.

The Economist