DPS opet ljubi SPC jer gubi birače

U uslovima teške krize i pojačanih zahtjeva EU za vladavinom prava, Đukanović više ne pominje "četnike i početnike", gradi dobre odnose sa Beogradom i Amfilohijem

57 pregleda157 komentar(a)
05.10.2013. 16:26h

Novim, iznenađujuće brzim približavanjem Srpskoj pravoslavnoj crkvi (SPC) i otopljavanjem odnosa sa zvaničnim Beogradom, Demokratska partija socijalista (DPS) pokušava da uđe u srpsko biračko tijelo i stekne dodatnu podršku pred seriju lokalnih izbora, i sve vjerovatnije vanredne parlamentarne izbore.

Stranka Mila Đukanovića pokušaće na taj način da oslabi opoziciju, za koju većinom glasaju prosrpski birači, ali i da nadomjesti gubitak procrnogorskih glasača, osjetljivijih na sve lošije socio-ekonomske uslove i izostanak konkretnih rezultata u borbi protiv organizovanog kriminala i endemske korupcije, posebno u slučaju samostalnog nastupa Socijaldemokratske partije (SDP).

Predsjednik Upravnog odbora Instituta Alternativa Stevo Muk smatra da će zbog toga Đukanovićeva partija iskoristiti osveštanje hrama Hristovog vaskrsenja kako bi pojačala rejting među biračima od kojih se vremenom udaljila. To će samo potvrditi sve veće otopljavanje odnosa crkve i DPS-a.

"Mislim da DPS ne bi imao ništa protiv toga da stekne dodatnu podršku kroz jačanje tih odnosa. Ako je osveštanje hrama prilika da se pokaže kako su odnosi sa SPC dobri i na taj način pošalje jedna politička poruka građanima koji su njeni vjernici, prirodno je da će je DPS iskoristiti", smatra Muk.

Da neće propustiti priliku u DPS-u su pokazali imenovanjem državnog odbora u kojem se nalaze stranački čelnici koji nikad nijesu krili dobre relacije sa crkvom.

Iako mitropolit Amfilohije tvrdi da još ne zna spisak zvanica među političarima, sigurno je da predsjednik Filip Vujanović, šef diplomatije Igor Lukšić i gradonačelnik Miomir Mugoša neće biti jedini stranački prvaci koji će u ponedjeljak slušati crkveno pojanje.

Amfilohije i Vujanović

To je nagovijestio i mitropolit zahvaljujući Vladi koja je početkom 90-tih pomogla izgradnju hrama.

S druge strane, izjavom da su u vrijeme izgradnje hrama DPS i crkva bili okupljeni oko ciljeva koji su Crnu Goru doveli u najveće moralno posrnuće, predsjednik SDP-a Ranko Krivokapić poručio je da neće biti na svečanosti, ali i da bi, uz optužbe za rasprodaju državnih resursa i korupciju, antiratna zaostavština mogla biti jedan od aduta njegove stranke na vanrednim izborima.

Muk smatra da su u DPS-u načisto da su birači koji zagovaraju crnogorski jezik, Crnogorsku pravoslavnu crkvu i postojeće simbole naklonjeni socijaldemokratama.

"Kako DPS teško može računati na taj dio biračkog tijela, prirodno je da će potražiti podršku u "mekim" biračima drugih stranaka, između ostalog i promovisanjem drugačije retorike u odnosu makar na neka identitetska pitanja".

Da Đukanović ozbiljno računa na taj dio biračkog tijela može se zaključiti na osnovu nekoliko političkih poteza koji su filigranski izvedeni u odnosu na osveštanje hrama koje će direktno prenositi državna televizija kojoj je Mitropolija cetinjsko primorska doskoro zabranjivala i da snimi nalaganje badnjaka na Cetinju.

DPS je prvo otoplio odnose sa Beogradom, što se moglo tumačiti činjenicom da je u boljim odnosima sa Tomislavom Nikolićem nego sa Borisom Tadićem.

Da koketira sa prosrpskim biračkim tijelom, DPS je pokazao i odbijanjem Krivokapićevog predloga da se velika državna priznanja ne dodjeljuju svake godine, ako nema djela koja ih zavređuju
Nakon kampanje za parlamentarne izbore, obilježene snažnim porukama o opozicionim vojvodama, “četnicima i početnicma”, DPS je ubrzo utihnuo - u saopštenjima i izjavama čelnika, sporadično se bavio Srbijom iz Koštuničine ere i pokušavao da ismije nesinhronizovane poruke i poteze opozicije.

Samo nekoliko dana nakon što je Ustavni sud oborio sporazum Igora Lukšića i opozicije o jeziku, poslanici DPS-a u Skupštini usvojili su amandman Srđana Milića (SNP) na opšti zakon o obrazovanju, kojim je srpskom jeziku vraćen status koje je taj sud poništio.

Da koketira sa prosrpskim biračkim tijelom, DPS je pokazao i odbijanjem Krivokapićevog predloga da se velika državna priznanja ne dodjeljuju svake godine, ako nema djela koja ih zavređuju.

Time je stopiran pokušaj lidera SDP da spriječi dodjeljivanje Trinaestojulske nagrade Gojku Čelebiću i Iliji Lakušiću, kojima je zamjerao na negativnom odnosu prema referendumu.

Iako Đukanović ovim potezima može i da pokuša da poveća koalicioni kapacitet stranke, Muk smatra da je teško očekivati da neka od opozicionih partija uđe u savez sa DPS-om.

"Pretpostavljam da opozicione partije nisu švedski sto sa kojeg DPS može uvijek da uzme ono što mu je potrebno da politički preživi”, upozorio je Muk.

Prvoosumnjičeni za moguću koaliciju sa DPS-om na javnoj sceni je SNP, prvenstveno zbog nekih sličnih stavova o ekonomiji, dok je u političkim kuloarima sumnjiva i Nova srpska demokratija zbog veze sa naprednjacima Tomislava Nikolića, koji je prilikom posjete Crnoj Gori početkom godine poručio da bi Srbi trebalo da budu dio vlasti jer se tako najbolje mogu boriti protiv kriminala.

Paradoksalno je da ličnost lidera stranke smanjuje njen koalicioni kapacitet, jer brak DPS sa bilo kojom od opozicionih subjekata nezamisliv dok Đukanović suvereno upravlja DPS-om.