"Van, tu:free": Oslobođeni novi prostori
Đurišić je u predgovoru zapisao da izbor predstavlja pregled različitih novih poetika koje se javljaju u savremenom pjesništvu Srbije
Ovih dana je u izdanju OKF sa Cetinja iz štampe izašla knjiga “Van, tu: free”. Radi se o izboru iz nove/mlade srpske poezije koju su sačinili crnogorski pjesnik i urednik časopisa proletter.org, Vladimir Đurišić i srpski pjesnik i urednik časopisa Agon, Vladimir Stojnić. U knjizi se nalazi poezija trideset srpskih pjesnikinja i pjesnika mlade i najmlađe generacije.
U izboru su zastupljeni Marjan Čakarević, Dejan Čančarević, Enes Halilović, Jelica Kiso, Goran Korunović, Uroš Kotlajić, Danilo Lučić, Ivana Maksić, Bojan Marković, Natalija Marković, Petar Matović, Željko Mitić, Dragana Mladenović, Danica Pavlović, Ognjen Petrović, Viktor Radonjić, Dragan Radovančević, Bojan Samson, Bojan Savić Ostojić, Ana Seferović, Ema Stefanovska, Maja Solar, Marko Stojkić, Vladimir Stojnić, Tamara Šuškić, Vladimir Tabašević, Jasmina Topić, Siniša Tucić, Bojan Vasić, Miloš Živanović i Nikola Živanović.
Đurišić je u predgovoru zapisao da izbor predstavlja pregled različitih novih poetika koje se javljaju u savremenom pjesništvu Srbije.
"Vodila nas je želja da predstavimo što cjelovitiji pogled na savremeni pjesnički trenutak Srbije. Činilo nam se bitnim da knjigom, prvom ove vrste u ovoj bilateralnoj latenciji, predstavimo crnogorskim čitaocima reprezentativan uzorak mnogoglasja koje u ovom trenutku karakteriše sve dinamičniju mladu srpsku pjesničku scenu”, zapisao je Đurišić.
Stojnić je zapisao da se u uslovima potrošačke kulture spektakla složeni odnosi koji utiču na formiranje književnog kanona dodatno usložnjavaju, “a paradoksalno, sam književni kanon i potreba njegovog formiranja sve više gubi na značaju”.
“Poezija se, kao nekomercijalni žanr izmešta u otvorenije prostore, pišu je (preko)brojni autori, sa neograničenim mogućnostima prezentovanja napisanog. U tom demokratičnom mnoštvu značaj i uticaj poezije naizgled slabi, a u stvari dobija kvalitativno nove vidove koji sugerišu pitanje: kuda nakon kanona? U postkomunističkom ili ranokapitalističkom okruženju kakvo trenutno vlada u Srbiji mobilizacija društvene svesti je i dalje upućena na elementarnije aspekte života od umetnosti i književnosti... ” zapisao je on.
( Jelena Nelević )