U hraniteljskim porodicama smješteno 220 djece
Perks je naveo da UNICEF podržava Vladu kako bi se ojačali servisi podrške porodicama
Više od polovine građana Crne Gore (58 odsto) smatra da je smještaj djece bez roditeljskog staranja u institucije dobro rješenje, dok svaki treći je mišljenja da to dijete ima iste šanse kao njegovi vršnjaci koji su odrasli u porodici.
Oko 220 djece trenutno je smješteno u hraniteljskim porodicama, dok samo njih 10 nije kod rođaka. Na hranitelja trenutno čeka oko 40 mališana.
To je pokazalo najnovije istraživanje UNICEF-a o hraniteljstvu i usvajanju u Crnoj Gori.
Šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Bendžamin Perks, kazao je da, suprtotno stavu većine građana Crne Gore, svjetska istraživanja pokazuju da se smještanjem u institucije djeca u ranom djetinjstvu izlažu riziku od zaostajanja u psihološkom, emotivnom i fizičkom razvoju.
“To se jedino može nadomjestiti njegom u toplom porodičnom okruženju. Nijedno dijete mlađe od tri godine ne smije biti smješteno u institucije”, kazao je Perks na predstavljanju kamanje promocije hraniteljstva "Svako dijete treba porodicu".
“Cilj kampanje je da pronađemo hranitelje i istovremeno podignemo svijest javnosti o uticaju smještanja djece u institucije. Nagrada koju hraniteljstvo pruža porodicama, djeci i zajednici je nemjerljiva, a pored toga, postoje i jasne finansijske beneficije koje se mogu izmjeriti”, poručio je Perks.
“Cilj kampanje je da pronađemo hranitelje i istovremeno podignemo svijest javnosti o uticaju smještanja djece u institucije", poručio je Perks
Hraniteljica Nada Stojkanović kazala je da je hranitelj dvoje djeca i da je to ispunjava.
“Svjesna sam da sam usrećila dva mala života, pružila im nježnost, ljubav, što i oni meni uzvraćaju. To što rastu srećno u toplom porodičnom okruženju i mene čini jako ispunjenom i srećnom”, rekla je ona, i pozvala druge da slijede njen primjer.
Istraživanje UNICEF-a je pokazalo i da većina ispitanika, čak 78 odsto, smatra da država ne čini dovoljno da pomaže osobama ili poroidicama koje se nalaze u okolnostima u kojima je vjerovatnoća napuštanja djeteta povećana.
Za razliku od njih, Premijer Milo Đukanović smatra da država vodi brigu o djeci, kroz reformu sistema socijalne i dječje zaštite preduzima mjere da pomogne roditeljima.
“Ta se podrška ogleda kroz pružanje savjetodavnih, zdravstvenih i socijalnih usluga i zaštite, kao i kroz materijalne i druge vidove pomoći”, rekao je Đukanović.
On je ipak kazao da su u Vladi “svjesni” da je taj proces dugotrajan i da zahtijeva ispunjavanje bitnih preduslova u pogledu jačanja institucionalnih kapaciteta, stvaranja finansijskih preduslova i uspostavljanja nacionalnog konsenzusa za takav cilj.
Drobnič: Predstoji još mnogo posla
Šef Delegacije EU u Crnoj Gori Mitja Drobnič, kazao je da je svako dijete u Crnoj Gori potencijalni građanin Evropske unije, zbog čega treba raditi da se ostvare njegovi puni kapaciteti.
“Država je dužna da pruži pomoć roditeljima i porodicama i podrži ostajanje djece u porodičnom okruženju”, poručio je on.
On je rekao da Crnoj Gori predstoji još mnogo posla u ovoj oblasti, jer su prava djeteta daleko više od zakonskih aprstrakcija.
Drobnič je napomenuo da je EU podržala sistem reforme dječje i sovcijalne zaštite sa oko tri miliona eura.
Galerija
( Dražen Đurašković )