FBI pratio Čarlsa Bukovskog 1986.
Za fanove Bukovskog u dosijeu FBI dostupnom na sajtu bukowski.net dostupni su linkovi do odvojenih sekcija dosijea
Ernest Hemingvej nije bio jedini američki pisac, poznat i kao alkoholičar, kojeg je pratio FBI.
Na sajtu bukowski.net nedavno je objavljen dosije od 113 stranica Henrija Čarlsa Bukovskog (“od sedamnaeste godine zvanog Henk”, kako piše u detaljnom “fajlu”), u kojem se mogu naći mnogi zanimljivi podaci i mnogo FBI paranoje, uglavnom izazvane neobičnim tekstovima koje je radnik američke pošte objavljivao pod naslovom “Bilješke starog pokvarenjaka”.
Kolumne pod naslovom “Bilješke starog pokvarenjaka” objavljivane su u hipi-tabloidu, losanđeleskom časopisu “Open City”, što je bilo dovoljno da se službenici ozloglašenog “biroa” 1968. godine zainteresuju za slučaj “Bukovski”.
“Istraga” istrage FBI, koju je sprovela grupa ljudi okupljena oko sajta posvećenog Bukovskom, ipak je dokazala važnost objavljenih “fajlova”.
Sve ranije biografije Čarlsa Bukovskog kao prvu ženu velikog pisca navode pjesnikinju Barbaru Fraj, dok podaci do kojih je došao “biro” pokazuju da je prva Henkova supruga bila ona koja je čitaocima njegove poezije i proze poznata kao besmrtna Džejn (“Džejn, tebe je ubilo to što si previše znala / dižem piće za tvoje kosti / o kojima ovaj ker još uvijek sanja”...), Džejn Kuni Bejker.
Za fanove Bukovskog u dosijeu FBI dostupnom na sajtu bukowski.net dostupni su linkovi do odvojenih sekcija dosijea, kao i čitav dosije za “skidanje” i čitanje. Autori dosijea razgovarali su sa tadašnjim poznanicima Henrija Čarlsa Bukovskog, tada zaposlenog u američkoj pošti, sa njegovim stanodavcima, ljubavnicama i različitim ljudima koji su imali priliku da upoznaju Bukovskog. Sada su konačno na jednom mjestu i spiskovi boravaka u zatvoru, opravdanje za “nesposobnost služenja vojske” kao i mnogi drugi podaci zanimljivi radoznalim čitaocima.
Čarls Bukovski umro je slavan i bogat 1994. godine, u 70. godini, iza sebe je ostavio mnoge knjige prevedene na mnoge svjetske jezike, među kojima i “Bilješke starog pokvarenjaka” zbog kojih je 1968, kao ne previše poznat pisac, privukao pažnju čitalaca iz redova FBI.
( Ilija Đurović )